Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
svoj je hobi doveo do perfekcionizma

Đuro je usavršio tehniku izrade jabučnog octa, ovo je njegova tajna

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Đuro Janči poznati je đurđevački ilustrator, karikaturist, fotoamater, dizajner i pjesnik kojem je proizvodnja jabučnog octa već godinama hobi. Janči je svoj hobi očito doveo do perfekcionizma jer je na nedavno održanoj 14. međunarodnoj izložbi rakije te pripravaka od rakije i octa zaslužio zlatnu medalju za svoj jabučni ocat iz 2020. godine. Prvi puta u povijesti dogodilo se da je jedan jabučni ocat odnio zlatnu medalju u Kalinovcu, a Janči je iznimno ponosan na svoj pothvat.

– Prije sam osvajao brončane i srebrne medalje, a sada je konačno stiglo i zlato. Na izložbu sam se prvi puta zapravo prijavio iz inata. Šogor je u goricama godinama radio jabučni ocat i uvijek se nekako posprdno odnosio prema mom radu i mojoj tehnici proizvodnje pošto sve radim u flašama. No, sada se potvrdilo da je moja tehnika prava – kazao je Janči koji jabučni ocat radi za vlastite potrebe te za obitelj i prijatelje, a time se bavi već godinama.

-Moj jabučni ocat pravi je ekološki i pravim ga isključivo od starinskih sorti jabuka koje rastu u dvorištu. Nekoć sam u dvorištu imao devet takvih jabuka, sada su ostale njih četiri, ali to je sasvim dovoljno. Ključno je da te jabuke nikada nisu tretirane, to su stara stabla i njihova krošnja ide visoko u zrak. Bez obzira na to što ih nikada ne špricam, svake godine dobro rode – otkrio je Janči, koji ocat radi po starinskoj metodi.

– Poberem jabuke, ali samo one koje nisu oštećene. Režem ih pa stavljam u mali sokovnik gdje ih sameljem i potom krutu tvar odbacujem na jednu, a sok na drugu stranu i stavljam ga u boce. Ondje sok stoji danima i fermentira, a radi se to prirodnim tijekom bez konzervansa i bistrila. Prirodni jabučni ocat karakterizira i talog koji se stvori ako stoji neko vrijeme, a on se stvori i ako filtrirate ocat. Taj proces traje između dva i tri mjeseca ako radim ocat za osobnu upotrebu, a ako idem na izložbe, onda ga ostavljam da dozrijeva i odstoji duže – istaknuo je Janči koji smatra da su izložbe poput one u Kalinovcu izvrsne jer svake godine nešto novo nauči.

– U početku sam znao pomalo eksperimentirati, a kada sam prvi puta poslao uzorke na izložbu, ukazano mi je gdje griješim. Prihvatio sam sugestije stručnijih od mene, učio i ponešto mijenjao, a rezultat toga je ovogodišnja zlatna medalja – zaključio je Janči.

FOTO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Završio turnir županijskih klubova

FOTO Euri i pehari otišli prema Drnju i Starigradu, feštat će se noćas i u Herešinu

Cesta zatvorena za sav promet

UPRAVO Teška prometna nesreća, poginula jedna osoba

Sutra premijera novog travnjaka

FOTO Pogledajte nove dresove Slavena, drugačiji su od onog na što smo navikli


Search

Upišite pojam koji želite pretraživati