zahvala za dugogodišnji razvoj sporta

FOTO Legendarnom Dadi dodijeljena zlatna plaketa Općine Kloštar Podravski

Općina Kloštar Podravski u čast Dragutinu Marjanoviću – Dadi organizirala je rukometni turnir Dadin kup na kojem su nastupile ekipe Đurđevca, Zaprešića, Ivanića i mađarskog Nagyatada. Prvo mjesto pripalo je Đurđevčankama koje su u finalu s 34:31 pobijedile Ivanić. U susretu za treće mjesto Zaprešić je nadigrao Mađarice. Najbolja igračica turnira je Lea Pavlović, najbolja obrambena igračica Ema Vučić, najbolja vratarka Martina Majkovčan, a najbolja strijelkinja Mia Šekutor. U najbolju sedmorku turnira izabrane su: Rebeka Dryzsin, Lea Smiljanec, Monika Sikaček, Viktorija Šestak, Ana Marija Barić, Karla Barkus i Katinka Fargo, dok je nagrada za fair play pripala Nagyatadu. Nagrade ekipama i najboljim igračicama uručila je Ena Marjanović, unuka Dragutina Marjanovića.   

Turnir je bio prilika i da se legendarnom Dadi uruči i zlatna plaketa općine Kloštar Podravski kao zahvala za dugogodišnji razvoj sporta na području Općine Kloštar Podravski. Zlatnu plaketu praunuku Dragutina Marjanovića, Gabrielu Koljnrekaju uručio je Siniša Pavlović, načelnik Općine.

– Naš Dado odgojio je brojne generacije vrhunskih sportaša i svojim radom zaslužio je da mu se za sve učinjeno odužimo dodjelom zlatne plakete Općine – kaže Siniša Pavlović.

Dragutin Marjanović – Dado rođen je 1. lipnja 1946. godine u Kloštru Podravskom u ulici Ljudevita Gaja, poznatoj kao „Na pesku“,  gdje je proveo djetinjstvo, polazio i završio osnovnu školu. Jedno polugodište u petom razredu osnovne završio je u Pionirskom Gradu u Zagrebu. Gimnaziju je upisao i završio u Koprivnici. Nakon gimnazije upisuje Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, poslije dvije godine studija mijenja smjer i upisuje Pedagošku Akademiju u Zagrebu, studij Tjelesne i zdravstvene kulture i po završetka studija 1. veljače 1971. godine zapošljava se u Osnovnoj školi Stevo Došen u Kloštru Podravskom.

U prvo vrijeme uz rad u Kloštru radi i u školi u Podravskim Sesvetama. Nastavlja aktivnosti u Školskom klubu Mladost svojeg kolege Marka Bijuka, ali ih i proširuje i intenzivira brojem sportova i brojem treninga. U to vrijeme počinju stvarati sportsku infrastrukturu, koje do tada nije bilo: asfaltiraju se sportski tereni i postavlja rasvjeta. Nastavlja osobno školovanje na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, studijem uz rad u prvoj generaciji, ali i ulaže u cjeloživotno obrazovanje. 

Dolaze nove generacije učenica i učenika koje uz stručno vodstvo pokazuju nevjerojatan talent i ljubav i strast za sport. Poseban naglasak je stavljen na  generacije rođenih od 1960. do 1968. godine, gdje se kod mladih sportaša uz stručno vodstvo prepoznaje ta posebna nadarenost. Sportski duh koji mlade sportašice i sportaši otkrivaju u sebi, popraćen je kvalitetnim treninzima od strane Dragutina Marjanovića – Dade.

Sav uložen trud donosi rezultate: razvijaju se uspješni mladi ljudi koji nižu svoje kolektivne ali i osobne pobjede. Dragutin Marjanović s brojnim suradnicima  postaje potpora i stručno vodstvo u realizaciji sportskih ciljeva. Kako sam naglašava, najveći vjetar u leđa u razvoju sporta koji kreće od pronalaženja sportskih talenata u osnovnoškolskom uzrastu, daju ravnatelji škole, nezamjenjivi Zvonko Đuračić – Seljo, Zlatko Sabolić – Beli i mnogi drugi koji svojim volonterskim radom daju veliki doprinos i zaslužni su za sjajne rezultate mladih sportaša. Za to razdoblje vežu ga topla i draga sjećanja jer su svi živjeli kao obitelj i davali sve od sebe, svoje vrijeme, znanje, vještine i volju za napredak i uspjeh.

Kloštar Podravski je zapravo, zahvaljujući Dadi, postao poznat po sportu u Podravini, Hrvatskoj, Jugoslaviji pa čak i izvan granica, u Austriji, Mađarskoj i Slovačkoj. Naše rukometašice ostvarile su najviša svjetska odličja kao igračice reprezentacije bivše države, a to su Đurđica Pajska – Zečević koja osvaja srebro na Svjetskom prvenstvu u Kanadi, kao i Marija Krupski – Njirić u Francuskoj.

Rukometni klub Podravka s juniorka je osvojio prvenstvo Jugoslavije, s četiri Kloštranke članice prve sedmorke, a to su: Đurđica Pajska, Anđela i Katarina Brusač i Marija Krupski.

U nogometu pioniri postaju prvaci Hrvatske, osvajaju drugo mjesto u Jugoslaviji, a Kloštrani Pintarić, Štrkalj, Škerjanc bili su reprezentativci u mlađim kategorijama. Anđela Brusač bila je prvakinja Hrvatske u krosu Sportskih novosti. Dragutin Marjanović bio je trener u rukometu i nogometu od Osnovne škole Stevo Došen Kloštar Podravski i Rukometnog kluba Podravka do 12 nogometnih klubova.

Bio je trener seniorske reprezentacije Hrvatske u rukometu gdje su bili sudionici turnira u Šapcu. dopredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, član Kriznog stožera Hrvatskog nogometnog saveza od 1990. do 1992. godine, dopredsjednik županijskog Nogometnog saveza te instruktor za mlađe kategorije.  

Veliki doprinos razvoju sporta dao je ovaj čovjek koji skromno govori: „Ono što je najveća vrijednost su svi ti prekrasni mladi Ljudi, njihov talent, njihov naporan rad, ljubav i strast za športove kojima su se bavili, a ja i svi mi ostali bili smo samo potpora.“

FOTO Đuro Grčić

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

prijateljski dvoboj

Seniori Graničara slavili protiv Mladosti iz Čačinaca

Nakon remija na Poljudu

Kovačević: “Moram čestitati svojim igračima, jer smo borbeno osvojili taj bod”

Stolnotenisačice gostovale u Požegi

Pitomača poražena na startu proljetnog dijela sezone