Zbog zaleđa nepriznata dva pogotka domaćih

FOTO Novi nesretan poraz Slavena, sve sporne sudačke odluke otišle na stranu Hajduka

SLAVEN BELUPO: Sušak, Bosec (od 46. Murić), Kovačić, Božić, L. Lučić, Liber (od 79. Jelić Balta), Caimacov (od 62. Jagušić), Grgić, Ćubelić (od 87. Šakota), Dolček (od 62. Martinović), Nestorovski. TRENER: Mario Kovačević

HAJDUK: I. Lučić, Hrgović, Uremović, Šarlija (od 70. Elez), Diallo, Rakitić, Krovinović, Dajaku (od 57. Bamba), Kalik (od 70. Pukštas), Biuk (od 70. Melnjak), Livaja. TRENER: Gennaro Gattuso

Još jednom je Slaven Belupo nesretno izgubio bodove, a i nakon poraza 0:2 od Hajduka u 10. kolu Supersport HNL-a puno će se pričati o suđenju. Koprivničanci su u prvom dijelu potpuno nadigrali favorizirane Splićane, no u tom periodu su primili dva pogotka i upisali još jedan poraz. Hajduk je u Koprivnicu stigao kao veliki favorit. Ne samo zbog situacije na prvenstvenoj ljestvici, već i stoga što su Splićani slavili u osam uzastopnih utakmica protiv Slavena Belupo. Koprivničanci nisu bijele svladali u posljednjih 12 utakmica, a zadnji puta su tri boda nad Hajdukom upisali prije gotovo tri godine, 31. listopada 2021. godine kada su na Apašu slavili rezultatom 3:2.

Trener Slavena Mario Kovačević imao je velikih problema sa sastavljanjem veznog reda. Ganac Michael Agpekornu prisilno je morao pauzirati zbog tri žuta kartona, a Crepulja je ozlijeđen. Umjesto njih su uskočili Liber i Ivan Ćubelić, dojučerašnji hajdukovac dok je moldavski reprezentativac Caimacov uspio zaliječiti ozljedu s kojom se vratio s reprezentativnog okupljanja i startao je od prve minute. Uz Ćubelića su se u prvih 11 Slavena našla još dva nekadašnja igrača Hajduka, povratnik na Apaš Ivan Dolček na desnom krilu te Luka Lučić na lijevom boku. U prvi sastav bijelih se pak vratio Zvonimir Šarlija, nekadašnji igrač Slavena Belupa koji je uskočio umjesto ozlijeđenog mladog reprezentativca Prpića.

Prethodno su na Apaš kao vodeći stigli i Dinamo i Rijeka pa nakon gostovanja u Koprivnici više nisu bili na vrhu prvenstvene ljestvice, a nakon remija Dinama u Puli i Rijeke kod Lokomotive postalo je jasno da će Hajduk i nakon 10. kola biti vodeći na ljestvici.  Stadion je u Koprivnici bio rasprodan danima unaprijed i ponovno se tražila karta više, a atmosfera je bila užarena. Već po običaju „kavez“ za gostujuće navijače je bio pun, a i vremenski uvjeti bili su idealni za kvalitetnu utakmicu.

Prvu polupriliku imao je Slaven već u 3. minuti kada je Ćubelić gađao s ruba šesnaesterca, ali otišla je lopta visoko iznad gola Hajduka. Domaćin je u utakmicu krenuo odlučno i preuzeo inicijativu sa željom da se nametne i po prikazanom na terenu teško se tu moglo zaključiti tko je prvi, a tko posljednji na tablici. U 7. minuti Lučić se poigravao na golu Hajduka, Nestorovski mu je uzeo loptu i dodao Dolčeku koji je s ruba kaznenog prostora iskosa pucao preko praznog gola.

U 15. minuti mrežu je zatresao Caimacov nakon nove velike zbunjenosti obrane Hajduka, ali pogodak je poništen zbog minimalnog zaleđa. Dolček je prošao po desnoj strani, ubacio u sredinu gdje je bio Moldavac i poslao iz blizine loptu u praznu mrežu, no zastavica pomoćnog suca je već bila u zraku. Već sljedeće minute mreža Hajduka se ponovno zatresla, no nakon intervencije VAR-a i taj pogodak nije priznat. Caimacov je dodao lijevo Grgiću koji je izbjegao zaleđe, petom je vratio za Moldavca, a on je plasirao loptu na prvu vratnicu gdje se naklonio Nestorovski i pospremio je glavom u mrežu. No, nakon dugog vijećanja i taj je pogodak poništen jer se ispostavilo da je strijelac Nestorovski bio u zaleđu u začetku akcije.

Nekoliko minuta kasnije Krovinović je pucao iz daljine pored gola i bio je to prvi pokušaj bijelih koji su potpuno nadigrani u prvoj fazi utakmice. Slaven je dobio bitku u veznom redu, nametnuo se, a kada je došla lopta do Caimacova, Dolčeka i Grgića svaki put je bilo opasno. Igrao je Slaven brzo, iz prve i lako su dolazili pred šesnaesterac gostiju, najčešće preko bokova. Tek nakon 30. minute dva put je bilo opasno pred vratima Slavena, no Koprivničanci su te opasnosti lakoćom otklonili.

U 38. minuti prvi puta je morao intervenirati Sušak nakon udarca Dajakua s dvadesetak metara i odbio u korner, a ubrzo je Hajduk poveo praktički ni iz čega. Rakitić je ubacio svoju poznatu „kiflu“ iskosa, lopta je preletjela gotovo sve, a Božić je minimalno dotaknuo loptu glavom i pospremio je u vlastitu mrežu. U 43. minuti Ćubelić je dobro pucao iz slobodnog udarca, ali Lučić je bio na mjestu, a minutu poslije Hajduk je povećao prednost i to iz sporne situacije. Diallo je očistio loptu nogom ispred glave Boseca, a lopta je došla do Biuka koji je pogodio s lijeve strane iskosa. Domaći su se žalili i tražili indirektan udarac zbog opasne igre Dialla. Kontakt Dialla i Boseca u VAR sobi se dugo pregledavao, no Čulina je na kraju priznao pogodak.

Iako je Slaven u prvih 45 minuta bio puno bolji i konkretniji, na odmor se otišlo s vodstvom Hajduka koji pod vodstvom Gattusa i dalje igra baš talijanski, pragmatično, ziheraški, a ima i dosta sreće. Dok momčad iz Koprivnice neće i neće. Sve sporne situacije otišle su na stranu Splićana, a ni sreća nikako da pomiluje Kovačevićevu momčad koja igra puno bolje od onoga što to pokazuje situacija na tablici.

Odmah na početku nastavka Šarlija se smilovao bivšem klubu i promašio nemoguće iz blizine nakon udarca iz kuta. Hajduk je u drugom dijelu očekivano pokušavao umrtviti utakmicu i potpuno je kontrolirao situaciju na terenu. Tempo igre je pao, Kovačević je pokušavao izmjenama vratiti živost u svoju momčad, no slavenaši kao da su ostali bez snage i vjere da se mogu vratiti u utakmicu. Najbolju priliku u drugom dijelu za Slaven imao je Jelić Balta u 87. minuti, no njegov udarac s desetak metara je obranio Lučić. Kovačevićevu momčad sada čekaju četiri utakmice u kojima mogu računati na bodove za bijeg s dna, posebno ako nastave igrati kao u prvih 45 minuta s Hajdukom. Slijede im Šibenik i Varaždin kod kuće te Lokomotiva i Istra 1961 u gostima i to su dvoboji u kojima Slaven mora tražiti bodove jer trenutačno ih na kontu ima tek pet.