Koprivnički vijećnici četvrtak popodne proveli su na 21. sjednici Vijeća. Kao što to i inače biva, sjednica je počela pitanjima i prijedlozima vijećnika.
Mihaela Lončarek, (SDP) priupitala je da li se može postaviti klima uređaj u sportskoj dvorani COOR-a Podravsko sunce te je ukazala na probleme s podlogom na dječjem igralištu u glavnom gradskom parku koje bi trebalo sanirati, ali i bolje čistiti nakon padalina.
– Prenijet ćemo komunalnoj službi da se pojača čišćenje nakon padalina i popravi podloga, inicijativu za klimu nismo još imali, ali znam da je u pripremi, vidjet ćemo što možemo učiniti – kazao je Jakšić.
Mladen Fajdetić iz HDZ-a obratio se s dva pitanja.
– Grad Koprivnica je grad bicikala, veliki je broj biciklističkih staza, molim da Grad razmotri da se na nekim lokacijama postave pored stalaka za bicikle i pumpe – istaknuo je te iznio prijedlog da se u području centra Koprivnice poveća broj javnih slavina. Gradonačelnik Jakšić je obećao prenijeti resornim odjelima.
Nenad Martinaga HSS predložio je da se u ulici Močile gdje je nedugo postavljeno ogledalo za jednostavnije prometovanje vozila dodatno proširi asfalt jer se vozila još uvijek teško mimoilaze. S prijedlogom se složio i gradonačelnik Jakšić.
Gorana Pakasina iz HNS-a zanimalo je kada će biti završen gradski GUP te što je s uvođenjem građanskog odgoja u gradskim školama. Gradonačelnik je kazao da će GUP biti riješen do kraja godine, a pitanje odnosno odgovor oko građanskog odgoja prepustio je ravnateljima.
DP-ov Davor Milaković, iznio je pitanje građana Vinogradske ulice koji očekuju asfaltiranje stotinjak metara pred kućnim brojevima 39.
Jakšić je još jednom ponovio da Aglomeracija i drugi projekti idu kraju, u tijeku su sanacije brojnih lokacija i nije želio licitirati hoće li spomenuti problem biti završen u roku od četiri ili 14 dana, ali nije zaboravljen i bit će riješen.
Kristinka Mikulić, SDP, spomenula je problem bunara koji se nalaze na području njenog Mjesnog odbora Reka.
– Koristili su se nekad radi vode, danas su presušeni i sigurnosno nisu zaštićeni. Postoji li plan da se saniraju, ima ih dosta, u Reki četiri do pet komada. Mještani su spremni sami financirati zatrpavanje pa kome se mogu obratiti – zanimalo ju je.
Gradonačelnik je još jednom ponovio da Aglomeracija ide svome kraju, a Koprivničke vode izaći će uskoro s planovima što i kako s njima.
Nakon što su vijećnici prenijeli potrebe i ideje koje su zaprimili od građana od prošle sjednice, pristupilo se temama propisanim dnevnim redom, a danas ih je bilo ukupno deset.
Sjednici su prisustovali i svi ravnatelji dječjih vrtića i škola čija su izvješća o radu za prošlu pedagošku i školsku godini usvojena bez dodatnih pitanja.
Gorana Pakasina zanimalo je kakva je strategija Grada po pitanju predškolskih ustanova budući da se otvaraju dva nova vrtića koja će ponuditi smještaj za 300-njak djece, a postojeći vrtići kako gradsku, tako i privani te obrti za čuvanje djece imaju istu tu brojku. Hoće li se zatvoriti neki gradski vrtići, odnosno kakva je budućnost privatnih vrtića, pitao je Pakasin, zabrinut da će teško biti uz istu cijenu zadržati postojeći standard.
– Da vas riješim briga, mi smo unazad dvije godine dva puta dizali cijene, ali na teret grada. Privatni vrtići imaju svoju publiku kao i obrti dadilja. Zbrajati kruške i jabuke i želje i pozdrave svih roditelja nema smisla, nego ću ponoviti da smo sretni da imamo gradske vrtiće i privatne i dadilje i da za sve dobivamo pohvale roditelja. Ne sviđa mi se da sad uvodimo u čudan diskurs rasprave jer je istina da se u 40 godina nije izgradio ni jedan, a ova će gradska vlast u 4 godine izgraditi tri vrtića. To govori o okrenutosti gradske uprave. U sve to vrijeme, podizanjem materijalnih uvjeta našim odgajateljicama je cijena bila više manja ista, jedino što možemo je roditeljima reći da ćemo dići kapacitet i infrastrukturu na nikad veći nivo grada Koprivnice, jer su i Igra i Sveti Josip imali svoja ulaganja i da ćemo voditi računa da roditelji imaju najponovljnije uvjete po najpovoljnijoj cijeni – poručio je Jakšić Pakasinu te dodao kako je odlukom Vlade koja je u prvom koraku bila jako dobra, odlučeno da sva djeca u Hrvatskoj ne vrijede jednako i dok u nekim krajevima dobivaju do 300 eura, djeca u Koprivnici vrijede 19 eura po djetetu. Danas imamo situaciju da Grad Koprivnica za svojih 1000 klinaca dobije 130 tisuća eura, a to realno nije dosta ni za trošak odgojiteljica u vrtiću Tratinčica, a okolne općine dobiju 600 tisuća eura. To je promašaj, al ne možemo plakati nad nečim što je preliveno – kazao je gradonačelnik.
Točka je bila i izvješće gradonačelnika za prvih šest mjeseci ove godine. Jakšić je ovdje istaknuo da je polazna točka kad pričamo o svemu uspješno gospodarstvo koje u posljednje vrijeme dokazuje da smo u boljim vremenima, i to je vidljivo po stopi zaposlenosti gdje imamo omjer radnih mjesta u gradu i umirovljenika 2:1.
Gospodarstvo u ovakvom stanju nam otvara prostor da i dalje možemo čuvati visoki standard, da se mogu isplaćivati dodaci umirovljenicima, širiti palete socijalnih usluga, omogućilo nam je da imamo ogromne iskorake u gradnji infrasktrukutre, a u svemu tome snažan je i utjecaj EU komponente.
– Puni nas zadovoljstvom da se grade dva vrtića, gradit će se nove škole, aglomeracija ide kraju, pred nama su rekonstrukcija rotora kod HAK-a, staze Cvjetna, Štaglinec Draganovec. Ono što živimo već nekoliko godina je i snažno ulaganje u komunalnu infrastrukturu, a tu sad sigurno dolazi i ITU mehanizam u Kampusu, natječaj za tržnicu, Sinagoga i masa drugih projekata – osvrnuo se gradonačelnik na svoje izvješće za prvih pola godina svog rada.
Izvješće je prihvaćeno uz kratke opaske Gorana Pakasina koji se ni tu nije mogao složiti s činjenicom da djeca u Gradu Koprivnici ne vrijede jednako već su oni koji polaze obrte dadilja zakinuti zbog nižeg iznosa gradske subvencije.
Mladena Fajdetića zanimali su problemi oko izgradnje Sinagoge jer je u izvješću ono, kako je naglasio, siromašno izvedeno pa nije jasno je li bilo penala za prvog izvođača ili ne.
Gradonačelnik Jakšić pojasnio je Pakasinu da je subvencija za svu djecu jednaka samo što grad nema pravni alat da uvjetuje privatnom sektoru kakve će biti njihove cijene.
– Oko Sinagoge je bilo puno rasprava i na projektu se vidi kakvo je stanje u hrvatskoj građevinskoj industriji i kroz što prolazimo, ali unatoč problemima, sve smo odradili po PS-u i nastavili projekt, pojasnio je Jakšić.
Vijećnici su izglasali i prijedloge javnih priznanja o čemu smo pisali, a dobitnike koji će priznanja dobiti na sjednici povodom dana grada možete doznati OVDJE.