glazbeni instrument nastao prije 385 godina u radionici koju je držao Maggini?

FOTO/VIDEO Ako je istina ono što na njoj piše, Antunova violina mogla bi vrijediti pravo bogatstvo

Poznati ludbreški obrtnik i ugostitelj Antun Gal u svojem posjedu ima violinu koja potencijalno može vrijediti stotine tisuća eura. Ako je istina ono što piše na njoj, ovaj glazbeni instrument nastao je prije 385 godina u radionici koju je držao Giovanni Paolo Maggini u talijanskom gradu Brescia. Radi se o jednom od najvećih majstora u izradi violina u povijesti. Antun u ovom trenutku nije siguran je li ova violina „izašla“ iz radionice talijanskog majstora ili je replika, ali oni što je sigurno – ona je stara više od 130 godina jer ju je Antunov pradjed, čije ime i nosi, nabavio davne 1897. godine.

– Violina će ići na institut u Zagreb da se procijeni njezina autentičnost. Bez obzira na rezultat, neću ju prodati, ma koliko vrijedila – kazao je Antun Gal.

No, ova je violina zasigurno uključena u još jedan povijesni događaj na ovim prostorima, a to je jedna od najstarijih vozačkih dozvola što se tiče običnog puka na području Podravine. Violinu je, kako smo kazali, koristio Antunov pradjed, koji ju je nabavio 1897. godine. Jednom ju je prilikom svirao na svatovima, a tad ga je čuo grof Dioniz Drašković, tadašnji upravitelj imanja u Velikom Bukovcu i jedan od osnivača prvog Autokluba u Hrvatskoj. Grof Dioniz Drašković bio je poznat kao vedra osoba i čovjek širokih pogleda, ali i kao podupiratelj svojih lokalnih inicijativa.

– Grof je čuo mog pradjeda kako svira violinu na svatovima i privukla ga je lijepa glazba. Došao je do mog pradjeda i započeo razgovor. Vrlo brzo postao je njegov vozač. Budući da je pradjed savršeno govorio njemački, grof ga je poslao u Beč na polaganje vozačkog ispita. U to se vrijeme u Zagrebu nije moglo polagati, tako da je on imao jednu od prvih vozačkih dozvola u ovom kraju – naveo je Antun Gal.

Osim što je misterija njegova violina, nepoznanica je bio i sam Antun Gal, koji je u Podravinu došao krajem 19. stoljeća, ali nikada nikom nije rekao od kuda je došao i gdje je bio.

– Tu je pronašao moju prabaku i oženio se. Tečno je govorio njemački i nešto francuskog, ali nikad nismo saznali njegovo podrijetlo niti prošlost – naveo je Antun. Na kraju kažimo da je gotovo sigurno da violinu nije izradio sam Maggini, koji je umro 1630. godine, ali je moguće da je ista izašla iz njegove radionice. No to je tek potrebno utvrditi. Inače, „originalni“ Maggini može vrijediti i do dva milijuna eura.

FOTO/VIDEO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

OPĆINA PITOMAČA ZA VALENTINOVO POČASTILA PAROVE KOJI SLAVE ZLATNI PIR

“Život nije ravna crta, a za uspješan brak ključne su dvije stvari…”

Izmjenama zakona do bržeg i jednostavnijeg okrupnjavanja zemljišta

Hoće li podravski gazde moći lakše do grunta?

NESREĆA NA PODRAVSKOJ MAGISTRALI

UPRAVO Audijem sletio u polje, jednu osobu odvezla hitna