Craft džin proizveden u destileriji u Križevcima najbolji je hrvatski džin i jedno od najboljih žestokih alkoholnih pića u Hrvatskoj uopće. Nakon što je džin „Cherry on Top“ Franje i Andree Babić osvojio zlato na manifestaciji GinIstra u Rovinju, izabran je i za šampiona u kategoriji džina i na Crospiritu u Zagrebu, manifestaciji u kojoj na ocjenjivanje uzorke šalju svi najbolji proizvođači žestokih alkoholnih pića iz Hrvatske, ali i okolnih zemalja.
– Crospirit bi se mogao opisati kao krovno natjecanje za žestoka alkoholna pića u Hrvatskoj i naravno da smo ugodno iznenađeni priznanjem. Znali smo da imamo odličan proizvod, no nismo baš očekivali da će naš džin s aromom trešnje biti izabran za šampiona izložbe – kazao je Franjo Babić, po struci vinogradar i voćar koji je karijeru počeo kao tehnolog u Badelu, no poslovni put ubrzo ga je odveo na sasvim drugu stranu. Radio je u marketingu, konzaltingu, županijskoj razvojnoj agenciji, a svi su se iznenadili kada je odlučio dati otkaz i posvetiti se poljoprivredi. Franjo i supruga Andrea koja i dalje radi u školi osnovali su obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo i u okolici Križevaca zasadili nasad trešanja, a Franjo se nakon nekoliko godina odlučio posvetiti proizvodnji alkoholnih pića.
Povratak struci
– Imao sam se potrebu vratiti negdje u svoju struku, a to su voćarstvo i tehnologija proizvodnje alkoholnih pića. Nama je taj proces, da se počnemo baviti destiliranjem alkoholnih pića, dugo trajao, a današnja scena po tom je pitanju iznimno dinamična i ne samo da ima puno destilerija, već su i proizvođači vrlo kreativni – otkrio je Franjo Babić.
– Nakon što sam uspio doći do kvalitetne opreme za destileriju, bacili smo se na razvoj džina. Krenuli smo raditi recepture, a trebalo nam je sigurno osam mjeseci kako bismo došli do recepture s kojom smo zadovoljni. Kako se bavimo proizvodnjom trešanja, tako je bilo logično da ćemo se igrati s okusom trešnje, a od tuda i naziv našeg džina. A to nije bilo nimalo jednostavno jer u našem nasadu imamo devet sorti trešanja i trebalo je neko vrijeme i puno pokusa da vidimo koja je najpogodnija za džin. Pokazalo se da su tri sorte izvrsne i onda je trebalo donijeti odluku s kojim od ta tri džina ćemo van – rekao je Franjo i dodao da džin proizvode isključivo od prirodnih, domaćih proizvoda, a da je osnovica svakog džina borovica.
– Mi ne radimo sa sintetičkim proizvodima, već je unutra isključivo bilje. Ono po čemu je naš džin „Cherry on Top“ specifičan je to što je u njega infuzirana trešnja. Odlučili smo da na početku svu energiju fokusiramo na jedan proizvod i izguramo ga do kraja. Tako ćemo i sa sljedećima. Nećemo na tržište s nečim novim dok receptura neće biti savršena. Andrea je objasnila kako je na kraju došlo do odabira koji će proizvod na tržište.
U potrazi za tržištem
– Franjo je napravio dva džina i nisam bila sigurna s kojim ćemo van. I onda smo organizirali druženja na koje smo pozvali prijatelje. Ponudili smo im dvije verzije našeg džina i jedan vrlo poznati, cijenjeni džin. Nitko nije znao koji džin pije i onda smo na tim druženjima dali ljudima da degustiraju ne znajući o kojem se džinu radi i tražili ih da procjene koji im je bolji. Tako da smo odlučili da ćemo van ići s tom drugom verzijom pa ispada da su presudile žene, koje i inače džin nekako više piju nego muškarci – otkrila je Andrea koja u šali kaže da je Franjo, kad se nalazi uz stroj za destiliranje dok smišlja recepture, isprobava i eksperimentira, podsjeća na profesora Baltazara, a on je zadovoljan što je izbor žena, odnosno njihovih prijateljica na kraju potvrdila i struka.
FOTO/VIDEO Nikola Wolf