Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Ivan Lončarić iz Ludbreških Vinograda nedavno je doživio neugodno iskustvo u poljoapoteci. Naime, želio je kupiti otrove za zaštitu vinograda, no potrebna potvrda o položenom educiranju i izobrazbi o uporabi pesticida koju je donio više mu ne vrijedi.
– Trgovac mi kaže kako potvrda ne vrijedi te da ponovno moram polagati. Išao sam u osnovnu školu, srednju i na fakultet, sve mi to vrijedi za cijeli život samo ova potvrda ne vrijedi – priča nam Lončarić iz Ludbreških Vinograda.
Ivan tvrdi kako on nije problem te da će se snaći, ali pita se kako će biti kada se s istim problemom susretnu stotine drugih. Jedna od njih je gospođa iz ludbreškog kraja koja želi ostati anonimna.
– Ista stvar dogodila se i mojem suprugu koji ima 80 godina, a 50 godina bavi se vinogradarstvom. Ponovno mora na predavanja i onda na ispite, badava je vinogradar dugi niz godina – rekla je.
Kako se ovakve stvari ne bi događale, istražili smo Zakon o održivoj uporabi pesticida i ostale resurse koje nam stoje na raspolaganju.
U sustavu za informacije i usluge e–Građani jasno piše kako su svi profesionalni korisnici, distributeri i savjetnici dužni položiti ispit kojim potvrđuju da posjeduju razinu znanja za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu pesticida. Treba spomenuti kako se prema novom Zakonu, koji je stupio na snagu 23. travnja 2022. godine, uvodi uporaba e-vjerodajnica odgovarajuće razine za pristup Fitosanitarnom informacijskom sustavu te će uvidom u FIS provjeravati statusi korisnika.
Svi korisnici koji su upisani u FIS bazu i imaju važeću potvrdu, mogu pristupiti web portalu ePoljoprivreda putem NIAS sustava te si sami isprintati potvrdu s barkodom koji služi kao dokaz da imaju pravo kupiti određeno sredstvo za biljku. Za one koji ne znaju, NIAS je sustav koji predstavlja središnje mjesto identifikacije i autentifikacije korisnika prilikom prijave na e-uslugu. Kako iskaznica, kao u slučaju Ivana Lončarića, ali i drugih osoba, nije bila važeća, kontaktirali smo višu stručnu savjetnicu, Željkicu Oštrkapa – Međurečan koja je pojasnila kako stvari stoje.
– Po završetku edukacije i nakon položenog ispita polaznici su ostvarili pravo na izdavanje iskaznice. Iskaznica glasi na ime i prezime poljoprivrednika, neprenosiva je na druge osobe, vrijedi uz osobnu iskaznicu, a izdaje se na razdoblje od pet godina. Stečeno znanje poljoprivrednici trebaju redovito obnavljati dopunskom izobrazbom u roku od pet godina nakon stjecanja osnovne izobrazbe. To je svim polaznicima osnovne izobrazbe bilo jasno naglašeno, barem na tečajevima koje smo mi organizirali. Oni kojima je iskaznica istekla trebaju obnoviti svoje znanje dopunskom izobrazbom. Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede provodi tečajeve osnovne i dopunske izobrazbe i oni su za sve polaznike besplatni. Također, bez ikakve naknade ispisujemo potvrde s barkodom svima koji to od nas zatraže – objasnila je stručna savjetnica, Željkica Oštrkapa – Međurečan.
FOTO/VIDEO: Nikola Wolf