ŠUME SU PUNE VRGANJA

FOTO/VIDEO “Kilogram 30 eura!?”, ljudi šokirani cijenom omiljene delikatese…

Počela je sezona vrganja. Definitivno jedne od najcjenjenijih gljiva koja se u šumi može pronaći. Omiljena delikatesa ovih je dana stigla na tržnice, no cijena je mnoge kupce u najmanju ruku šokirala.

– To su ti prvi, sve jasno, ali kilogram 30 eura? Pa znate vi kolko ja za to mesa morem kupiti? Kolko se sjećam prošle godine nisu išli preko 20 – javio nam se jutros čitatelj iz prigorske metropole nakon što se vratio s tržnice, no situacija nije svugdje ista.

Prošetali smo i koprivničkom Gradskom tržnicom gdje su prije 10 sati gotovo svi vrganji bili već rasprodani, a ono malo što je ostalo, koštalo je čak i duplo manje nego u Križevcima, dakle 15 eura, tu i tamo 20. Da je pomama za popularnim gljivama krenula, uvjerio se danas u ranim jutarnjim satima i naš fotoreporter koji ne pamti kad se zadnji put u šumi susreo s toliko berača.

>>> FOTO/VIDEO U šumama se pojavila gljiva koja ima okus po teletini <<<

Dozvola Hrvatskih šuma

Kako bi bezbrižno mogli brati omiljene šumske plodove, potrebno je znati koje količine su dozvoljene, ali i pribaviti besplatnu dozvolu Hrvatskih šuma. Kao prvo, šumski plodovi su gljive, kesteni, aromatično, jestivo i ljekovito bilje šumske bobice i slično. Sakupljači šumskih proizvoda za osobne potrebe do besplatne dozvole mogu doći sami, putem web aplikacije koja je objavljena na portalu Hrvatskih šuma i možete ju pronaći ovoj poveznici. Ona se izrađuje za tekuću godinu i vrijedi do zadnjeg dana te iste godine, dakle, do 31. prosinca. Što se količina tiče, nadzemnih gljiva smije se ubrati do tri kile dnevno, kestena do deset kila, češera recimo dvije kile, a smijete se poslužiti i smolom drveta, ali do 10 ml dnevno.

>>> FOTO/VIDEO U centru grada rastu šampinjoni <<<

Kako ga prepoznati?

Ovisno o vrsti, klobuk vrganja može narasti od 7 do 30 centimetara, ali je uvijek manji od stručka koji je uzak odmah ispod klobuka, ali se prema podnožju širi. Klobuk može biti u nekoliko nijansi smeđe boje, od blijedosmeđe to tamnije, gotovo crne nijanse. Isprva je poluokrugla, a zatim rašireniji, dok su klobuci nekih vrsta ulegnuti. Zanimljivo je da je veoma ljepljiv nakon otvaranja, ali se kasnije suši. Trenutno je poznato više od 100 vrsta vrganja. Veoma su slične, pa tijekom branja mogu izazvati nedoumicu, ali su sigurne za konzumaciju. Najčešće se razlikuju prema boji klobuka, ali i prema veličini i staništu. U našoj video i fotogaleriji u nastavku pogledajte kako vrganj izgleda.

FOTO/VIDEO Podravski list

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

ZAHVALJUJUĆI NJEMU DOMAJI IMAJU KUTAK ZA MOLITVU

FOTO/VIDEO Bolto je vlastitim rukama izgradio kapelu

OBAVIJEST KTC-A

Iz prodaje se povlači popularni margarin: “Molimo kupce da nam se jave s računom”

igra se u ponedjeljak

Ništa od ‘vaterpola’ u Velikoj Gorici, zbog lošeg stanja travnjaka odgođena utakmica Slavena