Imanje Matije Petrovčića (38) iz Podravskih Sesveta plijeni posebnu pozornost jer je vrt pretvorio u pistu, a prije tri mjeseca kupio je i avion, Morane ms 892. Od malih nogu zaluđen je avionima, a oni su mu i struka pa je, kako je i sam istaknuo, svoj san pretvorio u stvarnost.
– Pokojni djed bio je automehaničar i stalno sam s njim nešto šarafio. Kad sam bio pred završetkom osnovne škole htio sam biti automehaničar, a kako sam imao same petice, on mi je predložio da se školujem za zrakoplovnog tehničara. Kao klinca privlačili su me avioni i tako je krenula moja „avio priča“ – istaknuo je Matija. Nakon srednje škole upisao je fakultet i stekao zvanje magistar inženjer zrakoplovnog inženjerstva. Iako se nije zaposlio u struci, zrakoplovstvo mu je ostalo u krvi pa mu je prvo hobi bio padobranstvo, a nakon toga i paraglajderi jer jednostavno uživa u letenju. Prije četiri odlučio je završiti tečaj za pilota i nakon dvije godine položio je ispit za dozvolu za male avione.
– Cijelo vrijeme sam u svojim hobijima imao podršku supruge Petre. Ona zna koliko sam zaluđen zrakoplovstvom i ima razumijevanje za sve moje ideje. Kad sam dobio pilotsku dozvolu, „rentao“ sam avione kako bi mogao letjeti. Vrlo brzo sam izračunao da mi se više isplati kupiti vlastiti avion i prije tri mjeseca ostvario sam svoj san. U moj Morane mogu stati četiri odrasle osobe, a s obzirom na to da su moja djeca mala, mogu voziti svoju obitelj – dodao je Matija. Osim aviona, Matija se morao pobrinuti i za pistu pa je otkupio čak 30 parcela uz svoj vrt. Tako je dobio i pistu od 700 metara koja mu je dovoljna za polijetanja i slijetanja pa je njegovo imanje postalo najposebnije u Podravskim Sesvetama.
– Susjedi su imali razumijevanja za moj hobi pa sam uspio otkupiti parcele koje su mi bile potrebne da dobijem pistu. Sad takoreći s avionom polijećem i slijećem u svom dvorištu. Kupio sam još jedan avion, svojevrsni Ford Mustang, ali njega treba popraviti i čekam da dobijem dozvolu za mehaničara kako bi ga mogao osposobiti za letove – rekao je Matija. Avion kojeg je kupio prije tri mjeseca, Morane ms 892, leti brzinom od 150 kilometara na sat, a prednost mu je što ga može „tankirati“ i auto benzinom. Potrošnja je 40 litara benzina po satu.
– Iako je star 60 godina, u dobrom je stanju i ima 7.700 sati leta. Takvi avioni bez problema mogu odraditi i do 15.000 sati leta pa mogu reći da sam napravio dobar potez. Sad mi prijatelji znaju reći da sam Podravski John Travolta jer imam svoj avion i pistu – našalio se Matija. Zahvaljujući njegovom hobiju, sad u letovima uživaju i njegova supruga Petra, kćeri Sofija i Lucija te sin Borna, kao i prijatelji. Svi oni s nestrpljenjem čekaju dane koji su dobri za letove i Matija ih malo „provoza po zraku“.
– Za letove na visini od 300 metara ne trebam posebne dozvole pa smo najčešće na toj visini, koja je ujedno idealna za pogled na mjesta iznad kojih se leti – dodao je Matija. I mi smo imali priliku uživati u pilotiranju Matije i vožnji u njegovom avionu. Prvo što nam je zapelo za oko je zapravo šumsko bogatstvo Podravine na potezu od Podravskih Sesveta do Prekodravlja.
– Svi koji su prvi put poletjeli sa mnom iz mojeg dvorišta upravo su došli do istog zaključka, da smo bogati šumama. Meni je, kao i svima, definitivno najljepše letjeti iznad sela u kojem živim – zaključio je Matija Petrovčić.













































FOTO/VIDEO Nikola Wolf