Plasman je siguran, a otkupna cijena dogovorena unaprijed

VIDEO Martina i Mladen odustali su od povrća i prebacili se na proizvodnju duhana

Odavno je poznato da duhan voli podravsku zemlju, a svoju duhansku avanturu ove je godine odlučila započeti i jedna mlada obitelj iz Kloštra Podravskog. Martina Koren Magdić i Mladen Magdić ranije su se bavili proizvodnjom povrća i krizantema, no na nagovor prijatelja ove su se godine odlučili na nešto novo. Odbacili su povrće i cvijeće, a na 15 rali koje obrađuju posadili su duhan. I nisu požalili.

– Otkup duhana je siguran i za sada smo zadovoljni. Od početka imamo podršku tehnologa iz Hrvatskih duhana koji nas obilazi i pojašnjava nam sve ono što za sada ne znamo. Najveća razlika u uzgoju duhana i povrća je ta što sada imamo osiguran plasman i otkupna cijena zna se unaprijed. Kod povrća nikad nismo znali kakva će biti otkupna cijena i hoćemo li uopće prodati ono što proizvedemo, a sada tih problema nema – otkrila je Martina Koren Magdić koju smo sa suprugom Mladenom zatekli u otkupnoj stanici u Pitomači, gdje su upravo dovezli prvi urod duhana.

Velika investicija

– Investicija u proizvodnju duhana u startu je dosta velika. Morali smo napraviti i sušaru jer sami sušimo duhan i morali smo kupiti sve što je potrebno. No, ako će sve ići po planu, vjerujem da investiciju možemo vratiti već za tri, najviše četiri godine. Berba duhana traje od početka srpnja pa sve negdje do kraja listopada – kazao je Mladen Magdić dok njegova supruga Martina ističe da s duhanom imaju podjednako posla kao i s povrćem.

– Nema kod duhana nešto više posla nego s povrćem. Tu je negdje, a najveći posao je sama berba, pošto se list duhana bere ručno. No, imamo 15 radnika koji nam pomažu kod branja, a duhan beremo dva dana u tjednu. Bere se kada je list žut i po tome se vidi da je zreo za berbu. Sigurno i sljedeće godine nastavljamo s uzgojem duhana, ali mislim da nećemo odmah povećavati zasađene površine. Za koju ćemo godinu sigurno povećavati, ali trebamo se još malo ispraksirati, naučiti i steći iskustva – rekla je Martina koju čudi da se i više poljoprivrednika iz Podravine ne odlučuje na uzgoj duhana.

– Pitomača je do sada nekako bila „granica“ područja na kojem se sadio duhan. Ovdje ima dosta poljoprivrednika koji se duže vrijeme bave uzgojem duhana, a koliko mi je poznato, u našem Kloštru Podravskom se osim nas duhanom bavi još jedna obitelj. Naše područje poznato je po proizvodnji povrća, no mi smo, barem za sada, od povrća odlučili odustati i sreću potražiti u duhanu – zaključila je Martina čijih je 15 rali tek neznatni dio od sveukupno 2106 hektara u ovom dijelu Hrvatske na kojima je zasađen duhan.

Zahtjevna godina

To je gotovo 20 posto više zasađenih površina pod duhanom pod ugovorom s Hrvatskim duhanima u odnosu na prošlu godinu, a očekuje se da bi se ove godine moglo otkupiti više od 4500 tona duhana ili gotovo 35 posto više u odnosu na godinu ranije. Proizvođači duhana s područja Pitomače ove su godine zadovoljni jer su otkupne cijene porasle u odnosu na prijašnje godine, a unatoč zahtjevnim vremenskim prilikama, prinosi i kvaliteta duhana su dobri.

FOTO/VIDEO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

OČEKIVANA POBJEDA

FOTO Podravkašice rutinski odradile posao protiv Riječanki

PROJEKT VRIJEDAN MILIJUN EURA

Zgrada suda dobit će još jednu etažu

Obitelj lončarić u požaru je ostala bez vrijednih vozila

”Ranko je uvijek tu za svoje susjede, ako treba dat ću svu ušteđevinu i kupiti mu novi kombi”