INA PROVODI ISTRAŽIVANJA GEOTERMALNIH POTENCIJALA U PODRAVINI

FOTO/VIDEO “Naša je procjena da ćemo na dubini od oko 4000 metara pronaći geotermalnu vodu temperature do 200 stupnjeva celzijevih”

Naftna kompanija INA od kolovoza provodi seizmička snimanja u svrhu istraživanja potencijalnih resursa geotermalne vode na istražnom području Leščan. Radove izvodi poljska kompanija Geofizyka Torun uz stalni stručni nadzor radnika Ine i to na području grada Đurđevca i općina Virje, Kloštar Podravski i Kalinovac. Istražuje se područje ukupne površine 117 četvornih kilometara, a seizmička snimanja na kojima radi 60-ak osoba trajat će do kraja listopada. U istraživanju se koristi neinvazivna tehnologija snimanja podataka, svojevrsni ultrazvuk podzemlja koji će stručnjacima poslužiti kao podloga za utvrđivanje područja na kojima ima geotermalnih potencijala. Radovi nemaju nikakav utjecaj na okoliš i građane, a cilj je što kvalitetnije i brže doći do informacije koliki je geotermalni potencijal ovog područja. Zoran Begić, projektni menadžer za istraživanje i proizvodnju nafte i plina te upravljanje geotermalnom energijom u Ini, ističe kako je prerano govoriti o potencijalima jer će se nakon seizmičkih snimanja prvo bušiti i testirati istražne bušotine na osnovu kojih će se utvrditi stvarni potencijal ležišta koji sadrži geotermalnu vodu potrebnu za proizvodnju električne energije.

– Ako će sve ići po planu i predviđanjima, prva istražna bušotina mogla bi niknuti u prvoj polovici iduće godine. Naš plan je da se s bušenjem prve bušotine krene početkom iduće godine. Često se u javnosti stječe dojam da geotermalna istraživanja sa sobom ne nose rizik, što nije točno. Riječ je o skupim istraživanjima s neizvjesnim rezultatima u slučaju da pronađene količine geotermalne vode i njena temperatura ne opravdaju očekivanja potrebna za daljnje investicije – rekao je Begić. No, kako je Ina dobro upućena u potencijale ovog područja kroz proizvodnju plina i nafte, u kompaniji su procijenili da je područje Leščan pogodno i za proizvodnju geotermalne vode s čijom bi se toplinskom energijom mogla proizvoditi električna energija.

– Naša procjena je da ćemo na dubini od oko 4000 metara pronaći geotermalnu vodu temperature do 200 stupnjeva celzijevih, što je pogodno za proizvodnju električne energije. No, uz visoku temperaturu, da bi investicija bila isplativa, bušotine moraju imati i visoki količinski protok – dodao je Begić. Prerano je, napomenuo je, govoriti i o rokovima. Prvo se obavljaju geofizička istraživanja, istražuje se područje i ispituje potencijal te postoji li stijena odnosno ležište koje sadrži dovoljnu količinu geotermalne vode koja će, pak, na površinu dopremiti odgovarajuću toplinsku energiju. Nakon toga rade se istražna bušenja i testiranja te se temeljem rezultata definiraju daljnji koraci projekta, a vezani su za optimizaciju bušotine te projektiranje i izgradnju postrojenja za proizvodnju električne energije.

– Uz naftu i plin, INA se okreće zelenim i obnovljivim energijama u što spadaju i geotermalni potencijali. Za našu je kompaniju ovo strateški projekt. Iskoracima u razvoju obnovljivih izvora energije INA želi osigurati dugoročnu održivost kompanije. Primarno, osim proizvodnje električne energije iz toplinske energije geotermalne vode, postoji i sekundarni potencijal za korištenje toplinske energije, a to je grijanje stambenih prostora i staklenika te industrijska uporaba. I tu ćemo svakako surađivati s lokalnom zajednicom. To znači da bi, u slučaju pokretanja proizvodnje geotermalne vode za proizvodnju električne energije, potencijalno značajnu korist mogli imati i gospodarstvo, poljoprivrednici i građani kroz distribuciju preostale toplinske energije – zaključio je Zoran Begić.

FOTO/VIDEO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

TINA BARIŠIĆ UOČI EUROPSKOG PRVENSTVA

“Veselim se još jednom novom natjecanju s Hrvatskom, glavni cilj nam je prolazak skupine”

PLANIRANI PRORAČUN OPĆINE MOLVE ZA SLJEDEĆU GODINU IZNOSI NEŠTO VIŠE OD 10,5 MILIJUNA EURA

Zdravko Ivančan: “Proračun je razvojan i u njemu su obuhvaćeni projekti važni za sve naše mještane”

Unaprijedit će sigurnost

Opasno raskrižje uskoro dobiva semafore