BIJELOM PINOTU VINARIJE TOPOLOVČAN SREBRNA MEDALJA NA SVJETSKOJ IZLOŽBI VINA

FOTO/VIDEO Pinotu odgovara pijesak, no ništa bez truda u podrumu!

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Bogato i punog tijela. S aromama i okusima žutih šljiva, korice limuna i koštunjavog voća. Svježe strukture i dugog završetka, odlično za uživanje i ispijanje! Tako su bijeli pinot Vinarije Topolovčan iz Veselog brega kraj Kloštra Podravskog opisali na najvećoj svjetskoj izložbi vina, Decanteru u Londonu.

Na najprestižnijoj izložbi u cijelom svijetu na kojoj se ocjenjivalo ukupno 18.250 vina iz 57 zemalja, bijeli pinot berba 2021. godine osvojio je 90 od mogućih 100 bodova i srebrnu medalju. Decanter London neprikosnoveno je mjerilo izvrsnosti u svijetu vina, a sva pristigla vina podvrgnuta su zahtjevnoj procjeni najboljih svjetskih sommeliera i enologa.

– Prvi sam se put odlučio prijaviti na Decanter. Već godinama idem po domaćim izložbama vina i s bijelim pinotom konstantno osvajam zlata s visokim ocjenama, a ponekad i šampionske nagrade. Konzultirao sam se s nekim enolozima i rekli su mi da bi bijeli pinot mogao dobiti jako dobru ocjenu i na međunarodnoj sceni, a to se i dogodilo – otkrio je Ivan Topolovčan i dodao da su na Decanteru bitno drukčiji kriteriji u odnosu na domaća ocjenjivanja.

Visoki kriteriji

– Na Decanteru je prag za zlato 95, a kod nas obično 82. Ovih 90 bodova kod nas bilo bi veliko zlato, a pravilo je da se ne može prijaviti mlado vino i da berba mora biti stara barem godinu dana. Prijava je bila još dosta davno, početkom godine kada se uzorci šalju u Zagreb, a iz Hrvatske je, recimo, ove godine prijavljeno čak 480 vina, no četvrtina uzoraka, odnosno njih 120 uopće nisu prošli prag – kazao je Topolovčan, ističući kako je u Hrvatsku ove godine otišlo 25 zlata s Decantera i to najviše u Dalmaciju, uglavnom za starije berbe.

– Od sorti uz bijeli pinot imam rajnski rizling i žuti muškat, no susjedi na Veselom bregu imaju svega, od rizlinga, graševine i chardonnaya do bijelih i sivih pinota, čak i crnog, caberneta sauvignona. Pinotu očigledno odgovara ovakva pjeskovita podloga koju nam je Bog dao, no vrhunsko vino dobiva se u vinogradu, na lozi. Mora biti smanjeni rod pa tako i ja ostavljam maksimalno kilogram do kilogram i pol po trsu. Kad sve prođe kako treba i dođe berba, slijedi uporan i težak rad u podrumu. Fermentacija mora biti kontrolirana te krećem s 12 stupnjeva i nikad ne prelazim 15, a traje od 30 pa čak do 45 dana, ovisno o godini – istaknuo je Topolovčan i otkrio da njegov bijeli pinot najbolje paše uz ribu i piletinu.

– Vino plasiram praktički po cijeloj Hrvatskoj. Koprivnicu dosta pokrivam, tu je i jedan restoran na Pagu, kao i Sisak. Vinograd mi se prostire na dva hektara i maksimalni prinos je do deset tona grožđa po hektaru, što bi značilo da od toga ispadne oko šest tisuća litara vina. No, obično godišnje dobijem između devet ili deset tisuća litara – rekao je Topolovčan koji se vinogradarstvom počeo baviti još kao dječak, uz djeda i oca, a nakon odlaska u mirovinu, u potpunosti se posvetio lozi i vinu.

Vinari bitno napredovali

– Petnaestak godina se profesionalno bavim vinogradarstvom koje je u ovom kraju jako napredovalo zadnjih godina. Mislim da je od svih grana poljoprivrede u zadnjih dvadesetak godina u Hrvatskoj upravo vinogradarstvo najviše otišlo naprijed. Ljudi uče, educiraju se, a tome su najviše pridonijele udruge vinogradara i izložbe. Sluša se struka, a promijenile su se i sorte. Nekoć su tu sve bile stare sorte poput tuduma, a danas svi imaju kvalitetne sorte i svi hlade vino, imaju kontrolirano vrenje. U dva mandata bio sam predsjednik Udruge vinogradara iz Kloštra Podravskog i obišli smo cijelu Hrvatsku i sve okolne zemlje, pa i Austriju, Italiju i Francusku. Svugdje nešto novo naučiš, upiješ nešto novo i napreduješ – kazao je Topolovčan koji strahuje da bi ovo mogla biti zahtjevna godina za vinogradare. – Puno je padalina, što znači i puno više prskanja, vodit će se velika bitka. Prskanje nije kao u normalnim uvjetima svakih 12 do 14 dana, već zbog vremena sedam, devet ili deset, no vinska godina tek je krenula. Možda kasno ljeto i jesen budu suhi, što bi odgovaralo grožđu jer najbolje mu paše što više sunca i nešto hladnije noći – zaključio je Topolovčan koji je iznimno ponosan na uspjeh svog prestižnog vina, a tko zna, možda za koju godinu na Veseli breg iz Londona stigne i zlato.

FOTO/VIDEO: Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

"IZGUBIO JE DOKUMENTE U BORBI"

Rusi tvrde da je na ratištu u Ukrajini poginuo mladić (25) iz Koprivnice. Majka: “Živ je, kod kuće spava”

TRAJE OTKLANJANJE POTEŠKOĆA

Hrvatski Telekom ima poteškoće s pozivima

ŽIVI SA ČETIRI SRČANA STENTA I KUKOM KOJI NE MOŽE OPERIRATI

Slavko: “Šanse da me nakon operacije više ne probude su 90 posto”