obnova traje četiri dana, boja bi trebala držati 15 godina

FOTO/VIDEO Podravski Michelangelo Josip Škvorc obnovio pil Svetog Križa

Uoči proslave Dana Općine Rasinja majstor Josip Škvorc prionuo je obnovi pila Svetog Križa smještenog ispred Centra za kulturu i edukaciju u Rasinji. Obnova je potrajala dobra četiri dana, a iako se nestručnom oku može činiti da se raspelo s postoljem može obnoviti i oličiti za čas posla, Škvorc ističe da nije to baš samo tako.

– Posljednji put sam pil obnavljao prije petnaestak godina, a sada je bio krajnji čas za uređivanje. Već nakon desetak godina zbog vremenskih prilika boja počne popuštati uslijed vremenskih prilika poput kiše, vjetra, smrzavice. Sada bi nakon ove obnove trebalo držati sljedećih 15 godina – otkrio je Škvorc koji i u mirovini sa zadovoljstvom prihvaća ovakve poslove na dobrobit zajednice, svjestan da je jedan od rijetkih koji takve delikatne zadatke može kvalitetno odraditi.

– Točno je propisano kakve boje se smiju koristiti, a riječ je o akrilnim bojama koje su propisali restauratori. Za ovaj posao treba imati puno strpljenja i koncentracije, a ako netko misli da to može odraditi na brzinu, vara se. Prvo treba postaviti skelu, a za oslikavanje likova treba biti i jako precizan. Tako da radimo polako, ali temeljito i za cijeli posao su mi potrebna dobra četiri dana – zaključio je rasinjski Michelangelo koji je ujedno i predsjednik tamošnje Udruge vinogradara i vinara Soviljnjak.

FOTO/VIDEO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

EKOLOŠKI UZGOJ ŠTEFANIJE GOLUBIĆ

VIDEO Bogat urod moguć je i bez pesticida, a vrt ove umirovljenice to najbolje dokazuje

OPĆINA KALINOVAC PROSLAVILA LUKOVO I DAN OPĆINE

Sobota: “Ulaganja u mlade obitelji su nam prioritet i nizom mjera poboljšavamo demografsku sliku”

euharistijsko slavlje liturgijskim pjevanjem uveličao je dječji i zbor mladih

Proslavili blagdan svetog Luke