Saniranje na račun Općine značilo bi i krah općinskih financija, a sve zbog toga što je netko uštedio ili čak zaradio ogromne količine novca. Govori se o milijunskim iznosima, jer se otpad, umjesto na za to predviđeno mjesto, kipao na drnjansku Loku potpuno besplatno
Što je navoženo u nekadašnje odlagalište otpada Teleš, koliko je toga navoženo u predio zvan Loka i tko je od toga imao koristi? To je sukus kaznene prijave koju je DORH- u i USKOK-u podnijela grupa građana iz Drnja. Drugo pitanje koje se nameće je koliko će štete Općina Drnje od toga imati, a treće koliko je štete tim odlaganjem učinjeno prirodi.
No, krenimo redom. Ako se prvo pozabavimo predjelom zvanim Loka, tamo je vidljivo da je netko dovozio ogromne količina građevinskog i sličnog otpada. Kako se u našem kraju trenutačno provode radovi vezani uz aglomeraciju, gradnju drugog kolosijeka pruge do Križevaca, ali ostali građevinski radovi koji podrazumijevaju trganje postojeće infrastrukture, stvara se velika količina građevinskog otpada, čije je zbrinjavanje vrlo skupo. Velika količina tog otpada završila je na području općine Drnje, kako sada izgleda, bez ikakvih ili minimalnih troškova, barem službenih, što se tiče onih koji su otpad vozili. Samim time, Općina nije primila nikakvu naknadu za odlaganje otpada, a istini za volju, za takvo nešto ni ne postoji zakonska osnova, jer sav otpad pa tako i građevinski mogu primiti i zbrinuti samo oni koji za to imaju posebne dozvole. Kad se tako stvari poslože, vidljivo je da je ovaj ilegalni deponij nešto sasvim dugo od ostalih, koji su doduše mnogo manji i gdje obijesni mještani u prirodi bacaju svoje stare fotelje ili perilice rublja. Ovdje se, naime, radilo o organiziranom dovoženju otpada.
Loku posjetila inspekcija
No, ono što je posebno nezgodno za Općinu je da su te lokacije posjetili i inspektori Državnog inspektorata, a na osnovu prijave grupe građana. Inspekcija je utvrdila da je otpad odložen nelegalno i, ono najvažnije, naložila Općini da isti sanira, ali ovaj put preko tvrtke koja za to posjeduje dozvole. Upućeni govore da se radi o tisućama kubika otpada i iz rješenja Inspektorata vidi se da se radi o više čestica, točnije njih tri, veličine više od 13 hektara, a budući da je riječ o kotlinama, ovdje stane mnogo otpada. Na dio te površine naknadno je dovožena zemlja te je teren poravnat, ali ispod tankog sloja zemlje ostao je građevinski otpad. Saniranje na račun Općine značilo bi i krah općinskih financija, a sve zbog toga što je netko uštedio ili čak zaradio ogromne količine novca. Govori se o milijunskim iznosima, kada se otpad, umjesto na za to predviđeno mjesto, kipao na drnjansku Loku potpuno besplatno.
Ovdje se opet samo po sebi postavlja nekoliko pitanja, a oni su navedeni i u kaznenoj prijavi protiv Petra Dombaja, općinskog načelnika. Prvo pitanje glasi zašto komunalno redarstvo Općine nije odmah u startu zabranilo odvoz otpada na spomenutu lokaciju, a iz nekoliko pouzdanih izvora saznali smo da je ta činjenica bilo poznata svima u Općini. Umjesto toga, na spomenut predio stiglo je stotine kamiona punih različitim otpadom, a informacije govor da je u Loki završio sav građevinski otpad od rušenja jednog bivšeg proizvodnog objekta u središtu Koprivnice. Drugo pitanje je zašto Općina ni odmah poslije rješenja o uklanjanju otpada nije prijavila one koji su ga dovezli, a kamione su snimale nadzorne kamere. Usput rečeno, kamere su prema očevicima, prije negoli su nestale, snimale promet kamiona u kojima se otpad dovozio duže vrijeme, čak i mjesecima.
Stigla kaznena prijava
– Asfalt i betoni koji su prilikom izvođenja radova vrlo vjerojatno prikazivani cjenovno da će se reciklirati, umjesto da se samelju i iskoriste na primjeren način, dovoženi su na gore navedene lokacije zajedno s ostalim otpadom kako bi se pogodovalo lokalnim izvođačima radova koji, osim iz Koprivnice i Drnja, dovoze otpad iz okolnih općina, a sve kako bi se vrlo vjerojatno došlo do ekstra profita i podjele istog – navodi se u kaznenoj prijavi.
O svemu tome pitali smo i načelnika Općine Petra Dombaja, koji ističe da su u postupku sanacije i da Općina Drnje snosi odgovornost za sanaciju svega onog što se nalazi na zemljištu koje nije u privatnom, već državnom vlasništvu.
– Postupamo po rješenju Državnog inspektorata, sanacija je u postupku i želimo ju završiti u što kraćem roku. Borbu s ilegalnim odlaganjem otpada vodimo već duže vrijeme, a problem je što Općina ima veliki teren koji je nemoguće kontrolirati. Pogotovo jer od prošle godine nemamo komunalnog redara i ne možemo naći novoga pa sve spada na djelatnike Jedinstvenog upravnog odjela – kazao je Dombaj, koji tvrdi da Općina ni s kim nije sklopila sporazum po pitanju odlaganja otpada.
– Nitko nije dobio zeleno svjetlo za odlaganje otpada, a svaki izvođač radova na našem području upoznat je s time da sam mora zbrinuti otpad. Za sada je nemoguće reći koliko će Općinu koštati sanacija, a jednostavno nije moguće pohvatati gdje sve ljudi odvoze otpad. Postavili smo i kamere na određenim lokacijama, no dio njih već je uništen. Za one koji su snimljeni kako ilegalno odvoze otpad, ili im je naloženo da to sami saniraju ili im je izdan prekršajni nalog – istaknuo je načelnik Općine Drnje.
Slučaj ‘Teleš i mulj’
Druga lokacija koja se navodi u kaznenoj prijavi je Teleš, dakle bivše sanirano odlagalište otpada. Tamo je, kako bi se zemljište nakon sanacije poravnalo i pretvorili u poljoprivredno, navožen „mulj“ koji je u naravi ostatak od pročišćavanja otpadnih voda na koprivničkom pročistaču. Taj ostatak od KC voda preuzima Komunalac i odvozi ga na kompostanu. No, velike količine tog materijala završile su u Drnju. Ipak, inspekcija ovdje nije utvrdila prekršaj jer se, kako se navodi, ne radi o otpadu, već o materijalu koji se slobodno navozi u prirodu, odgovorili su nam iz Komunalca. – Na predjelu Teleš na području općine Drnje Komunalac Koprivnica d.o.o. nije odlagao nikakvu vrstu otpada. Komunalac je na spomenutoj lokaciji koristio kompost III. klase (koji nije otpad) za sanaciju bivšeg odlagališta otpada. Korištenje komposta III. klase za sanaciju odvijala se tijekom 2022. godine. Kompost III. klase proizvodi se u Kompostani Herešin te ima sve potrebne dozvole i analize. Analiza Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pokazuje kako kompost III. klase zadovoljava sve parametre prema Pravilniku o nusproizvodima i ukidanju statusa otpada, a Komunalac Koprivnica d.o.o. ima i rješenje o upisu proizvoda u Očevidnik ukidanja statusa otpada. Kompost III. klase koristi se za nasipavanje i rekultivaciju završnog sloja odlagališta, za korištenje na poljoprivrednim površinama koje se ne koriste za proizvodnju hrane, za parkove, šume i ostale javne površine – odgovorili su iz Komunalca.
FOTO ustupio čitatelj