Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Prije 15 godina Đurđevčanin Josip Mladić doživio je moždani udar. On je tada imao 58 godina, bio više – manje zdrav, radio je, a poslije moždanog udara život mu se potpuno promijenio. Josipa smo zatekli na đurđevačkom sajmu, gdje je obilazio štandove i razgledavao što se nudi, a kratio je vrijeme dok je njegova supruga bila na tržnici i tražila cvijeće.
– Iako je od moždanog udara prošlo već 15 godina, još uvijek osjećam posljedice. Sva je sreća pa nije bio jako težak i izvukao sam se. Mogu hodati, govoriti, uspio sam se oporaviti te i dalje živim sasvim normalno – kazao je Josip Mladić (73), koji pretpostavlja da je do moždanog udara dovela kombinacija visokog tlaka i šećera.
– Sada je sve u redu, samo moram paziti na tlak i držim ga pod kontrolom. Pijem tablete i krećem se koliko mogu – zaključio je Mladić.
Inače, moždani udar nastaje kada je dotok krvi u dio mozga prekinut ili jako smanjen, lišavajući moždano tkivo kisika. Tada već u roku od nekoliko minuta moždane stanice počinju umirati, a u slučaju moždanog udara brza reakcija je presudna. Glavni čimbenici za izazivanje moždanog udara su visoki krvni tlak, pušenje i visoki kolesterol, a upozoravajući prolazni simptomi moždanog udara su osjećaj utrnulosti nekog dijela tijela, poremećaj govora, nagla magljenja i gubitak vida, jaka glavobolja i gubitak ravnoteže.
Simptomi i ishod moždanog udara, ali i njegov sami tijek uvelike ovise o tome je li infarkt uzrokovan trombozom ili embolijom. Kod bolesnika u kojih je infarkt nastao zbog tromboze simptomi se javljaju postupno te često postoje prethodni „manji” moždani udari koji nagovještavaju dolazak pravog. Također, trombotični infarkt ima bolju prognozu od emboličnog. Bolesnicima s moždanim udarom uzrokovanim embolijom simptomi infarkta pojavljuju se naglo, najčešće nema nikakvih „upozoravajućih” manjih napada, te je prognoza lošija (smrtnost oko 30 posto).
U zapadnim zemljama moždani udar (u sklopu kardiovaskularnih bolesti) uzrokuje više smrtnih slučajeva nego bilo koja druga bolest. Osobe koje dožive moždani udar u prosjeku su starije od 60 godina, a češće se pojavljuje kod muškaraca, nego kod žena. Najčešće žrtve su ljudi koji imaju tegobe uzrokovane povišenim krvnim tlakom. Abnormalno visok krvni tlak može u svakoj dobi uzrokovati moždani udar i upravo zbog toga ima mnogo evidentiranih slučajeva kod mlađe populacije.
FOTO Nikola Wolf
Tekst je napisan uz potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Javnog natječaja 1/23 za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – profitnih pružatelja elektroničkih publikacija za 2023. godinu