Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Da vrane godinama prilično zagorčavaju život stanovnicima pojedinih gradskih kvartova i nije neka novost. Rješenja još uvijek, očito, nema, iako se pokušavalo i s rušenjem gnijezda, raznim sokolima, a neke od akcija na noge su dizale udruge za životinje, pa smo prije nešto manje od dvije godine svjedočili i prosvjedu. Sukladno svemu tome, ova tema i dalje je aktualna, a redakciji Podravskog lista anonimno su se javili nezadovoljni građani ponajvećeg i najnaseljenijeg gradskog kvarta – Taraščica – koje ljuti izgled dijela parka pored autobusnog kolodvora. Kažu da je park u Meštrovićevoj nekad bio možda čak i najljepši u gradu, a danas je neiskoristiv, i to upravo zbog vrana.
– Trećina parka puna je njihovog izmeta i grančica koje padaju s gnijezda. Svi se još sjećamo da su podno tih stabala u hladovini bile klupe, odmarali smo, šetali, uživali, a sad je to nemoguće. Klupa više nema, nered je veliki, a nesigurno je i hodati, jer riskirate da vam izmet ili grančica padne na glavu. Zbog njih je park prazan, u njemu nema nikoga, a o tome da su u neposrednoj blizini autobusni i željeznički kolodvor ne treba trošiti ni riječi. Oni koji dođu u grad imaju što vidjeti čim zakorače s kolodvora – ispričala nam je jedna čitateljica i dodala kako je nevjerojatno da oni koji su zaduženi za uređenje i čišćenje grada ne očiste taj nered. U njezine smo se riječi uvjerili i mi. Ptičji izmeti i potrgane grančice zauzimaju cijeli jedan dio parka, a da s neba vreba opasnost osjetio je i autor ovih redaka na svojoj koži, odnosno glavi, na kojoj je završio izmet jedne od 50-ak vrana koje su bile iznad nas. Ne samo da park izgleda ružno, već je i graktanje prilično glasno, što sigurno remeti život građana susjednih zgrada. Primijetila je to i gospođa Katarina Lončar, koja je biciklom prolazila baš tim dijelom parka.
– Volim cvijeće, prirodu, životinje i ptice, ali ovo nije u redu. Ako se već ne može protiv vrana, barem da netko malo više brige vodi o ovom neredu po podu. Nisam često na ovom potezu, ne živim u blizini, ali prolazim ovuda dok idem na groblje i vidi se i čuje da je park pun vrana. E sad, negdje moraju biti, ali je li ovo pravo mjesto za njih nisam sigurna – poručila je Katarina. Kao što smo u uvodu napisali, u Gradu su po pitanju vrana prilično nemoćni. Problem ne postoji samo na Taraščicama, već i u samom centru, gdje ih je u središnjem parku nikad više, ali i na Lenišću, u blizini bolnice. Zbog svega toga, o vranama se pričalo i na Gradskom vijeću, kada je gradonačelnik Jakšić progovorio o sokolici Špeli, koja je prije nešto više od mjesec dana „ordinirala“ gradskim parkom. Posao, nažalost, nije obavila, a kasnije se nije ni vratila.
– Vrane su zaštićene životinje, a neki naši pokušaji da nađemo rješenje urodili su time da su nas sve moguće udruge za zaštitu životinja, ptica, peradi i svega ostalog prijavile na sve moguće inspekcije. I mene taj problem živcira i apeliram na sve, pa i medije, da stvorimo javno mnijenje da to stvarno tako ne valja, bez obzira na to što u zakonu piše i što Udruge za zaštitu životinja mislile. Ja sam prvi za to da štitimo životinje, ali imam problem s tim kada te iste životinje ruše kvalitetu života naših građana. Nisu to kućni ljubimci – odgovorio je Jakšić, uz dodatak da se s istim problemom bori jako puno gradova u Hrvatskoj. Dakle, kako se čini, rješenja za park na Taraščicama zasad nema, jedino da se u mjesecima kada vrana nema porežu stabla, kao što se to napravilo stotinjak metara dalje, na Trgu kralja Tomislava, gdje su te iste ptice „terorizirale“ stanare.
FOTO Nikola Wolf