Ginko, čije ćete stablo vrlo rijetko vidjeti u vrtovima kuća, jedan je od najstarijih biljnih lijekova na svijetu. Preparati sačinjeni od ove ljekovite biljke među najprodavanijima su na zemlji. Radi se o listopadnom trajnom drvetu koje može živjeti i po nekoliko stotina godina. U proljeće i ljeti lišće je zeleno, a u jesen poprima intenzivnu žutu boju. Uzgaja se i u našim krajevima, podnosi niske temperature i zagađeni gradski zrak. Uspijeva na siromašnom tlu, podnosi sušu i različitu kiselost tla, a uglavnom se uzgaja za potrebe farmaceutske industrije.
Ginko sadrži flavonoide i terpentine. Antioksidansi su i smanjuju količinu štetnih slobodnih radikala. Ljekovit je za krvne žile, a posebno one u mozgu, za upale vena, cirkulaciju, funckioniranje mozga, migrenu, alergiju, astmu, plućne bolesti krvni tlak i prokrvljenost srca. Pored toga, pomaže kod Alzheimerove bolesti, depresije, dijabetesa i zaboravnosti. U farmaceutskoj industriji koristi se list i sjeme.
Vladimir Bedeković drvo Ginka ima u svom prekrasnom dvorištu i staro je 20 godina. Od listova priprema ljekoviti sirup čiji nam je postupak pripreme prošli tjedan i otkrio.
Važna napomena, prekoračenje doze ginka može izazvati nervozu želuca i vrtoglavicu, ne koristi sa lijekovima protiv zgrušavanja krvi, za srce, epilepsiju i depresiju. Nije za djecu, trudnice i dojilje.
Unatoč brojnim benefitima, ne postoje studije koje dokazuju njegovu učinkovitost i ne smije smatrati lijekom kao takvim. Unatoč nizu pozitivnih učinaka, s dodacima prehrani koji sadržavaju ginko treba postupati izuzetno pažljivo. Može stupiti u interakcije s mnogim lijekovima koji se koriste na dnevnoj bazi zbog čega može doći do raznih problema. Ukoliko se odlučite na korištenje suplemenata koji sadrže ginko, prvo se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom.
FOTO Podravski list