Godinama besplatno održavao školska računala pa tužio Županiju i dobio spor

Profesoru informatike križevačke Gimnazije Koprivničko-križevačka županija mora isplatiti dug od 60.000 kuna plus kamate te još 11.500 kuna sudskih troškova jer ih je tužio da mu nisu platili ono što je godinama radio – pomagao zaposlenicima u održavanju računalne mreže, educirao ih u korištenju računala te sve što je trebalo u sklopu nacionalnog projekta e-škole u koji je bila uključena i gimnazija.

Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

U tužbi je naveo kako je te poslove radio uz svoj posao nastavnika informatike, a u sklopu projekta od rujna 2017. bio je imenovan tehničarom e-škole.

– Obratio sam se još 2017. godine Županiji, koja je osnivač škole, da nađemo model za plaćanje toga što radim, no iz Županije mi se nisu javili. Potom sam im poslao zahtjev za mirno rješavanje spora u veljači prošle godine. Tražio sam da mi mjesečno plaćaju dodatnih 1000 kuna. Tek onda su se javili i rekli da je za dio mojih potraživanja nastupila djelomična zastara – ispričao je na sudu ovaj profesor informatike i dodao kako su mu, kako bi ga ipak nekako obeštetili, ponudili naknadu za jedno razdoblje u iznosu 14.180 kuna.

– Nisam se baš slagao s tim, no oni nisu čak isplatili niti to – dodao je i pojasnio kako mu nije bilo druge nego podnijeti tužbu za isplatu odštete.

U Županiji su, naravno, rekli kako tužba nema smisla te da je istina da je imenovan tehničarom e-škole u sklopu projekta, no nitko mu ni usmeno ni pismeno nije obećao da će za to biti plaćen.

– Pa iz ugovora tog pilot-projekta vidi se kako nije bila određena nikakva naknada za rad osoba koje sudjeluju u projektu. To što smo mu mi ponudili 14.180 kuna bio je znak naše dobre volje i ne radi se o priznanju da smo nešto skrivili – branili su se iz Županije te su naveli i kako osporavaju jedno razdoblje njegova rada, nakon što su e-tehničari i službeno prestali postojati, posebno nakon ožujka 2020. godine, za što su imali i dokaze.

– Stvarno nam nije jasno kako je on došao do mjesečnog iznosa naknade od 1500 kuna. Također, postoji zastarni rok i mora se primijeniti u ovom slučaju.

– Kao prvo, svaki rad mora se platiti, čak i onaj koji je naručila Županija, nijedna ustanova ne može tvrditi da to nije dužna. Ja sam radio te poslove sve do 2021. – naveo je pak profesor i pokazao potvrdu iz Gimnazije od studenog 2020. u kojoj je navedeno da škola nije dobila obavijest o imenovanju novog stručnjaka, a to je potvrdio i aktualni ravnatelj gimnazije.

Prilikom rasprave govorio je i sudski vještak, diplomirani inženjer elektrotehnike koji je smatrao kako je potrebno osigurati dva i pola radna dana podrške, odnosno dvadeset sati podrške mjesečno kako bi se korisnicima omogućio nesmetan rad i kako bi sva navedena oprema funkcionirala.

-Smatram da je primjeren bruto mjesečni iznos zaposleniku za to od 1500 kuna – rekao je sudski vještak za informatička pitanja. Sud se na kraju, nakon dokaza i iskaza, „priklonio“ strani profesora te donio nepravomoćnu presudu na koju se Županija može žaliti.

FOTO Ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Tradicionalna izložba vina

FOTO/VIDEO Šampion graševina Martina Jušte, najbolji hobist Željko Odobašić

Nezgoda kod šoderice

FOTO/VIDEO Kaos na pruzi: Kamion zahvatio kontaktnu mrežu, nastala ogromna šteta

Traje očevid

UPRAVO S državne ceste autom sletio u kanal. Jednu osobu odvezla hitna