U TIJEKU JE AKCIJA OČUVANJA TRADICIONALNE KRUŠKE TEPKE

Gotovo iskorijenjena voćna sorta u Podravini započinje svoj novi život

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Iako je Tepka vjerojatno stoljećima bila najrasprostranjenija sorta kruške na ovim područjima, jedna od legendi govori da se osobito rasprostranila za vrijeme vladavine Marije Terezije sredinom 18. stoljeća. Habsburška je carica tada poticala razvoj voćarstva i dekretom je naložila da se u svakom dvorištu zasadi barem jedno stablo ove voćke. Onaj koji voćku nije posadio ili se, još gore, o njoj loše brinuo pa se sadnica osušila, prema odluci vlasti bio je kažnjen batinama odnosno bio je – „tepen“.

Kako su se u to vrijeme najviše sadile upravo kruške sorte Tepka, tako se smatra da je i nastao njen naziv u ovim krajevima. Možda dijelom i zato što batina više i nije popularna odgojna metoda, Tepka je posljednjih desetljeća gotovo iskorijenjena na ovim prostorima. Da se nešto takvo ipak ne dogodi odlučio se pobrinuti Mladen Mesarov iz Virja, koji je još prije desetak godina pokrenuo program očuvanja te voćne sorte. Njegova ideja bila je da se na području Općine Virje na javnim površinama počnu saditi kruške Tepke, a prva stabla ove voćke posađena su u školskom vrtu u Virju. Zatim su tepke posađene i u župnom dvoru te su ta prva stabla već počela davati plodove, a ovu inicijativu potom je podržala i Turistička zajednica područja Središnja Podravina.

U svih šest općina

Odlučeno je da će se kruške Tepke saditi na javnim površinama u svih šest općina koje spadaju pod ovu turističku zajednicu. Posađene su tako mlade sadnice kruške Tepke u Novigradu Podravskom, Šemovcima i Hlebinama, a planiraju se posaditi i u Legradu, Molvama i Goli.

– Važno je težiti očuvanju i revitalizaciji starih stabala Tepke, kao i uzimati plemke, cijepiti, proizvoditi sadnice i saditi ih u lokalnim područjima koji žele zadržati povijesnu vrijednost, kulturno nasljeđe te poticati uzgoj takvih sorti. Važno je sustavnim istraživanjima i edukativnim radionicama popularizirati uzgoj tradicionalnih sorti te iskoristiti njihov potencijal za proizvodnju lokalnih tradicionalnih proizvoda dodane vrijednosti. U posljednje vrijeme ponovno raste interes i traže se sadnice kruške Tepke te samim time postoji nada kako će i sorta ostati očuvana zajedničkim snagama lokalnih zajednica, voćarske znanosti i struke – istaknuo je Mesarov dok je TZP Središnja Podravina u Hlebinama organizirala i stručno predavanje posvećeno očuvanju i revitalizaciji Tepke.

Stručno predavanje

– Stručno predavanje održali su profesori s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Martina Skendrović Babojelić i Marin Mihaljević Žulj. Pohvalili su projekt koji je inicirao OPG Mladena Mesarova da u svakoj općini koje su članice naše turističke zajednice budu posađene mlade sadnice kruške Tepke. Ovih dana to je učinjeno u Novigradu Podravskom, Šemovcima i Hlebinama, a sadnja će se nastaviti i u drugim mjestima. Posebno je zanimljiva bila sadnja u Hlebinama jer su sudjelovali polaznici Dječjeg vrtića Leptrić u čijem je vrtu posađena Tepka uzgojena na OPG-u Mladena Mesarova – istaknuo je direktor TZP Središnja Podravina Nikola Cik.

FOTO TZP Središnja Podravina

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

CESTA ZATVORENA ZA SAV PROMET

UPRAVO Frontalni sudar auta i kamiona. Poginula jedna osoba

IZ JOSIPOVOG RASADNIKA UKRADNO JE VIŠE STOTINA SADNICA RUŽA

VIDEO “Da ih uzgojim, trebale su mi dvije i pol godine, a sada su doslovno preko noći nestale”

Dostojan ispraćaj, visok standard i kvalitetna usluga

Mahonija pogrebno poduzeće – Josip Behin: u sklopu Uprave groblja kompletna pogrebna usluga