Alma Opačak, stečajna upraviteljica posrnule koprivničke Udruge osoba s invaliditetom Bolje sutra poslala je Trgovačkom sudu u Bjelovaru izvješće o gospodarskom položaju dužnika. A gospodarski položaj udruge na čijem je čelu godinama bila Marija Mraz je sve samo ne ugodan i od ožujka, kada je pokrenut stečaj, svi radnici odjavljeni su s Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Iz izvješća je vidljivo da udruga posjeduje više pokretnina odnosno raznih predmeta poput mikrovalne pećnice, tanjura, stolica, garderoba, strunjača i slično čija nabavna vrijednost ukupno iznosi oko 29.500 eura. No, kako je riječ o starijim predmetima, pitanje je za koliko se oni uopće mogu unovčiti i jasno je da to neće biti ni izbliza moguće za pokrivanje duga vjerovnicima koji iznosi 1,97 milijuna eura. No, imovinu stečajnog dužnika čini i ulaganje novčanih sredstava udruge u nekretninu na Trgu Žarka Dolinara, odnosno u kampusu u vlasništvu Grada Koprivnice u iznosu od 1,582 milijuna eura, barem je u to uvjerena stečajna upraviteljica. Grad je još sredinom siječnja zatražio predaju u posjed nekretnine kojom je upravljala udruga, no u dopisu se nije očitovao o spremnosti na povrat izvršenih ulaganja u nekretninu, ističe stečajna upraviteljica.
Osposobljen dio nekretnine
– Nesporna je činjenica da je stečajni dužnik kao pošteni posjednik ulagao u nekretninu u vlasništvu Grada Koprivnica te da je imao nužne i korisne troškove u pogledu uređenja nekretnine za mogućnost korištenja osoba s invaliditetom. Ulaganjima je znatno povećao vrijednost jer je od zapuštene nekretnine osposobio dio nekretnine za korištenje prilagođeno osobama s invaliditetom – navodi stečajna upraviteljica koja će od skupštine vjerovnika tražiti suglasnost da se vlasniku nekretnine odnosno Gradu Koprivnici uputi zahtjev za isplatu uloženog u iznosu od 1,582 milijuna eura. I dok u Gradu Koprivnici ne spore da je udruga uložila u obnovu zgrade koju je imala u zakupu, prema ugovoru o zakupu zgrade i aneksu ugovora utvrđeno je da će se umjesto mjesečnog plaćanja zakupnine, u ugovoreni iznos uračunavati ukupni iznos ulaganja u zgradu.
– U slučaju prestanka zakupa prije nego tražbina s osnove zakupnine dostigne ukupnu vrijednost provedenih ulaganja, Udruga nema pravo potraživati bilo kakvu naknadu s osnove razlike, već novonastala vrijednost zajedno s dijelom zgrade u cijelosti pripada vlasniku, Gradu Koprivnici – navodi se u ugovoru na što su u podnesku Trgovačkom sudu u Bjelovaru podsjetili iz Grada Koprivnice koji traži da im se sporna nekretnina vrati u posjed. Da kojim čudom udruga Marije Mraz i dobije traženih 1,582 milijuna eura od grada, što se zasigurno neće dogoditi i nije nemoguće da sve to završi na sudu, to je i dalje nedovoljno novca za pokrivanje dugova svim vjerovnicima. To čak ne bi bilo ni dovoljno za isplatu tražbine Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU u iznosu od 1,634 milijuna eura i to na ime povrata bespovratnih sredstava sufinanciranja projekta. Upravo zato što Udruga Bolje sutra nije uspjela realizirati prijavljeni projekt, SAFU je krajem prošle godine raskinuo ugovor o bespovratnim sredstvima i zatražio povrat isplaćenog novca u cijelosti. A tih nešto više od 1,6 milijuna eura udruga je iskoristila za uređenje zgrade u vlasništvu grada što nije uspjela dovršiti i tako su krenuli problemi.
Prijenos poslovnog udjela
Izvođaču radova, odnosno poduzeću MOD iz Koprivnice udruga je dužna 238 tisuća eura, a od dužnika se ističe i Podravska banka s potraživanjem od 80 tisuća eura. Na kraju, pitanje je i što će biti s društvenim poduzećem Koprivita koje se bavi proizvodnjom tjestenine i čiji je osnivač upravo Udruga Bolje sutra koja je sada u stečaju. Još u studenom prošle godine, Udruga Bolje sutra sklopila je ugovor o prijenosu poslovnog udjela u poduzeću Koprivita na novoosnovanu Udrugu Bolje sutra plus. Zanimljivo je kako je kao potpisnik kod obje udruge navedena upravo Marija Mraz, a i dalje je tu jako puno nepoznanica i pitanje je kako će i hoće li uopće udruga Marije Mraz uspjeti nadoknaditi sve te nagomilane dugove.
FOTO arhiva