Manji troškovi proizvodnje, lakša primjena moderne mehanizacije, učinkovitije navodnjavanje i veća konkurentnost, sve su to prednosti koje bi poljoprivrednicima iz naše županije trebale donijeti izmjene i dopune Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta koje su upravo ušle u proces e-savjetovanja. Podsjetimo, naša županija na samom je vrhu nacionalne liste kada je u pitanju usitnjenost poljoprivrednih parcela, a svaku pozitivnu promjenu svakako bi trebalo pozdraviti. Naravno, uz napomenu da hrvatski zakoni na papiru često izgledaju prekrasno, dok u praksi ispadnu potpuno neprovedivi.
Udaljene parcele i veliki troškovi
Okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta trebalo bi omogućiti spajanje malih i rasparceliranih površina u veće i pravilnije zemljišne čestice. Za poljoprivrednike Podravine i Prigorja, koji često obrađuju i po desetak malih, međusobno udaljenih parcela, to bi značilo značajno smanjenje troškova proizvodnje i učinkovitije gospodarenje zemljištem. Na većim parcelama lakše je koristiti suvremenu mehanizaciju, a samim tim i troškovi obrade zemlje bili bi manji, a ne treba smetnuti s uma niti bolje uvjete za navodnjavanje. Najvažnija promjena je pojednostavljenje postupka dobivanja suglasnosti vlasnika. Umjesto dosadašnja dva uvjeta, pristanka više od 50 posto vlasnika i najmanje 67 posto površine zemljišta, sada je za suglasnost dovoljan pristanak vlasnika koji zajedno imaju najmanje 50 posto ukupne površine poljoprivrednog zemljišta. Važna novina je i da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva dobiva veće ovlasti te može samostalno pokrenuti i provesti okrupnjavanje bez suglasnosti vlasnika u slučajevima kada je više od 50 posto zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske ili kada se zemljište ne koristi, odnosno loše iskorištava. Ovo je posebno važno za našu županiju, u kojoj postoje velike površine neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta. Zakonske izmjene zahvaćaju i problem nedostupnih vlasnika.
Dug put do stupanja na snagu
Za vlasnike koji su nepoznati, nedostupni ili nepoznatog prebivališta, određuje se privremeni zastupnik prema propisima o općem upravnom postupku, što bi trebalo ubrzati proces u situacijama gdje je bilo nemoguće stupiti u kontakt sa svim vlasnicima. Prijedlog zakona donosi i posebna rješenja za slučajeve gdje dokumentacija nije dostupna zbog proteka vremena ili Domovinskog rata, kao i za situacije gdje su radovi okrupnjavanja već djelomično izvršeni. Nova pravila ipak neće doći preko noći. Nakon završetka javnog savjetovanja i usvajanja u Hrvatskom saboru, izmjene zakona stupit će na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama, a nadležno ministarstvo imat će rok od šest mjeseci za usklađivanje pripadajućih pravilnika s novim odredbama. (mš)
FOTO ilustracija