Dominik Nikšić, koprivnički motorist, državni prvak u utrkama ubrzanja i mehaničar kojem vozači vjeruju bez zadrške

Iskusni mehaničar: “Ako se na instrument ploči vozila upali ova lampica odmah stanite…”

Dok asfalt podrhtava pod naletom srpanjskih vrućina, motori automobila širom zemlje ulaze u svoju najtežu sezonu. Naizgled banalna nepažnja može rezultirati kobnim kvarovima, pa čak i požarom. O najčešćim ljetnim pogreškama, mitovima i prevenciji govori jedan od najpouzdanijih glasova domaće automehanike, Dominik Nikšić, koprivnički motorist, državni prvak u utrkama ubrzanja i mehaničar kojem vozači vjeruju bez zadrške.

– Veće temperature znače i veće opterećenje za motor. To dovodi do povećanog isparavanja rashladne tekućine, zbog čega svakako preporučujem da vozači prije svakog duljeg puta, pogotovo u ljetnim mjesecima, provjere razinu rashladne tekućine – ističe Nikšić za RKC.

Iako moderni automobili imaju ugrađene indikatore razine rashladnog medija, mnogi stariji modeli još ih nemaju, što vozače stavlja u rizičnu situaciju. Nikšić upozorava na čestu grešku vozača koji koncentrat rashladnog sredstva miješaju s običnom vodom.

– To je krivo. Rashladni koncentrat treba se miješati isključivo s destiliranom vodom, i to u omjeru 50:50. Najjednostavnije i najsigurnije je kupiti već gotovu tekućinu – dodaje Nikšić i posebno naglašava da su visoke temperature samo djelomično odgovorne za požare automobila koji se ljeti češće događaju.

– Ljudi često misle da se auto zapali zbog same vrućine, ali istina je da je najčešći uzrok mehanički kvar. Glodavci, primjerice, znaju u motorni prostor donijeti granje, lišće, orahe, a pritom nagrizu električne instalacije. Kod modernih dizelaša, DPF sustavi tijekom regeneracije proizvode ekstremne temperature i ako se tu nađe lako zapaljiv materijal rezultat može biti požar. a tu je i još jedna ljetna opasnost… Pregrijavanje u kolonama.

– Vozači se znaju previše približiti jedni drugima. Ispušni plinovi vozila ispred odlaze direktno u hladnjak vašeg auta i on se ne može dovoljno hladiti. Zato je bitno držati razmak, baš zbog efikasnijeg hlađenja motora, savjetuje Nikšić, a ako se dogodi ono najgore, motor se počne pregrijavati, a na kontrolnoj ploči se pojavi alarm, Dominik upozorava…

– Najvažnije je zaustaviti vozilo, podići haubu i pustiti motor da se ohladi. Nikako ne otvarati poklopac rashladnog sustava dok je vruć. Provjerite razinu tekućine u ekspanzijskoj posudi. Ona mora biti između oznaka minimum i maksimum. Ako tekućine ima dovoljno, motor se može ponovno pokrenuti. Ako je razina niska, treba ju nadoliti te se uputiti do prvog servisa – savjetuje Niškić i otkriva još jedan trik.

– Spustite prozore i uključite grijanje do kraja. Tako se vrućina iz motora preusmjerava u kabinu i dodatno pomaže hlađenju. Obavezno isključite klimu jer ona dodatno opterećuje motor – ističe Niškić i posebno upozorava na razliku između dvije lampice na instrumentima.

– Žuta lampica znači da sustav radi, ali nedostaje rashladne tekućine. Crvena znači odmah stati. Ni slučajno ne nastavljati vožnju jer to može završiti ozbiljnim kvarom ili požarom.

Za kraj, još jedan savjet iz Nikšićeve radionice…

– Svatko bi trebao imati aparat za gašenje požara u vozilu. To je mala investicija koja u ključnom trenutku može spasiti vozilo, a možda i nečiji život.

U samo mjesec dana bilo je nekoliko slučajeva zapaljenja automobila diljem Hrvatske, od BMW-a na autocesti A1 kod Bosiljeva, preko požara u Zagorju prije nekoliko dana, do Krka gdje se požar proširio i na suhu travu. I da, ni naša županija nije ostala pošteđena. Dana 2. srpnja, kod Križevaca, automobil je planuo na poljskom putu, a radilo se o mehaničkom kvaru koji je prouzročio 1000 eura štete, srećom, bez ozlijeđenih. Ljeto je tu, a s njime i brojni kilometri na vrućem asfaltu. Ako poslušate savjete iskusnog mehaničara i višestrukog državnog prvaka, put na more mogao bi biti mirniji i sigurniji.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

NESREĆA NA POLJU DUHANA

Ispala iz traktorske prikolice i teško stradala. Tražila je naknadu štete od 64.000 eura, ali ubrzo je sve krenulo nizbrdo

NESREĆA U KOPRIVNICI

Vozač (80) skrivio sudar i nastradao

Održana je sjednica Gradskog vijeća

Ipak (još) ništa od ukidanja poreza na potrošnju, Mladen Kešer predložen za Nobelovu nagradu za demagogiju