ŽENE KOJE MAŠU RUKAMA

Jadranka Kosor večeras predstavlja svoju knjigu o malim svakodnevnim pobjedama

Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor večeras gostuje u Koprivnici, gdje će u 18 sati u Knjižnici i čitaonici Fran Galović predstaviti svoju novu knjigu „Žene koje mašu rukama“. Uoči dolaska, gostovala je u emisiji RKC-a „Kulturni na pet minuta“, gdje je otvoreno govorila o pisanju, životu nakon politike i osobnim iskustvima koja su oblikovala njezinu najnoviju knjigu.

Riječ je o autobiografskoj prozi u kojoj Kosor, kako sama kaže, polazi od vlastitih iskustava, konkretno operacije koljena i dugotrajnog oporavka, ali se ne zadržava samo na sebi.

– To je samo temelj. Pišem o životu oko sebe, o ljudima koje sam susretala, o njihovim pričama. To su obični ljudi s velikim životnim borbama, koji unatoč svemu ostaju dostojanstveni i snažni. Njima dugujem ovu knjigu – poručuje.

Naslov „Žene koje mašu rukama“ nosi i snažnu simboliku slobode, oslobađanja, ali i suočavanja sa samoćom. Upravo kroz razdoblje oporavka, kaže, upoznala je brojne ljude koji su joj postali inspiracija i podrška.

– To je knjiga o pobjedama. Ne velikim, nego onim malim, svakodnevnim. Jer, što je život nego niz malih pobjeda – ističe Kosor.

U knjizi se dotiče i metafore „štaka“ i to ne samo onih fizičkih, već i životnih oslonaca na koje se ljudi često previše oslanjaju.

– Pitala sam se na što sam se ja oslanjala kroz život. Odgovor nije baš ugodan, često ni na koga. Zato je ovo i svojevrsna poruka ženama da više brinu o sebi, da se stave na prvo mjesto, jer to prečesto zaboravljamo – kaže.

Iako je iza nje bogata politička karijera, Kosor ne skriva da je politika i dalje dio njezina identiteta, pa se i u knjizi povremeno osvrće na društvena i politička zbivanja.

– Politika je posao u kojem možete ostvariti snove, ako radite za opće dobro. To iskustvo nosim sa sobom i danas i ono se prirodno prelijeva u pisanje – dodaje.

Pisanje danas opisuje kao novu životnu fazu i veliku radost.

– Cijeli život sam pisala, ali sada se tome mogu potpuno posvetiti. Veseli me što se knjiga čita i što ljudi u njoj pronalaze nešto za sebe – kaže, dodajući kako joj je posebno drago što knjiga pronalazi put do čitatelja kroz brojna predstavljanja diljem Hrvatske.

Na pitanje o novim projektima, odgovara kako trenutno „upija život“ i zapisuje dojmove što je, dodaje, njezin način rada.

– Pišem bilješke, skupljam priče. Vjerujem da će iz toga nastati i nova knjiga. Uvijek opet o sebi jer čovjek sebe najbolje poznaje – zaključuje.

Za kraj, uputila je i poziv Koprivničancima.

– Dođite večeras, bit će to jedno lijepo i opušteno druženje. Nećemo dužiti, ali ćemo biti zanimljivi.

Susret s autoricom počinje u 18 sati u koprivničkoj knjižnici.

FOTO X

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

DRUŽENJE UZ GLAZBU, PLES, KOLAČE

Komatničanci pripremili još jednu “Mešu na Dravi”

Jeste li Znali?

Pitali vrhunskog kuhara kako spriječiti da se meso lijepi za tavu: “Prije pečenja, samo stavite malo ovog začina”

Organizirala LOVAČKA STRELJAČKA UDRUGA PREKODRAVLJE

Lovci se okušali u gađanju glinenih golubova, zabavlja ih Franjo Barić