U VIRJU OTVORENA GALERIJA MARGARETE MEISSNER – BAŠIĆ I LUKE BAŠIĆA

Jedinstvena zbirka naivne umjetnosti najbolja je pozivnica za dolazak u Muzej Podravine

Galerija Margarete Meissner-Bašić i Luke Bašića nedavno je svečano otvorena u Virju u sklopu manifestacije Noć muzeja. Galerija je dio Muzeja Podravine koji je u Virju osnovan na temeljima nekadašnjeg Zavičajnog muzeja. Naime, Zavičajni muzej u Virju službeno je djelovao od 1977. godine i ugašen je 2016. godine. Nakon dugotrajnih priprema koje su počele 2022. godine i ishođenog pozitivnog mišljenja Hrvatskoga muzejskog vijeća utvrđeno je da postoje svi zakonski uvjeti za osnivanje Muzeja Podravine u Virju što je potvrđeno odlukom Ministarstva kulture i medija. Osnivač Muzeja Podravine je Općina Virje.  Time je stvorena baštinska ustanova posvećena regiji koja do sada nije imala svoj muzej. Primjerice, postoji Muzej Slavonije u Osijeku, Muzej Međimurja u Čakovcu, Muzej Prigorja, zatim Turopolja i mnogi drugi, a nije postojao Muzej Podravine.

– Želja nam je osigurati uvjete za smještaj muzejske građe i dokumentacije s područja Podravine te ih prezentirati na stručan, zanimljiv i moderan način. Preduvjet za to je kompletna obnova zgrade u kojoj je smješten Muzej Podravine, a koja uspješno traje i nastavit će se i ove godine, pogotovo jer nam je od Ministarstva kulture i medija odobreno 200.000 eura iz Programa zaštite nepokretnih kulturnih dobara – kaže Mirko Perok, načelnik Općine Virje.

Otvorenje Galerije s jedinstvenom zbirkom naivne umjetnosti bio je pun pogodak. To potvrđuje činjenica da je tijekom Noći muzeja Galeriju obišlo oko 500 posjetitelja. Ulaz u Galeriju i dalje je besplatan uz obaveznu prethodnu najavu putem telefona, e-maila ili porukom u Općini Virje ili u Turističkoj zajednici područja Središnja Podravina, Ulica Đure Sudete 10 i 12 u Virju. Kontakt podaci za najavu su: rh.anivardop-ajnsiders-pztobfsctd@ofni, rh.ejrivobfsctd@anicpo, 048/621 283, 099/ 609 7337. Informacije i vijesti o Galeriji mogu se pratiti i na posebnoj Facebook stranici.

Galeriju su otvorenja razgledali brojni posjetitelja iz cijele Podravine i okolice, a najviše su bili oduševljeni oni najmlađi.

– Ugodno smo iznenađeni interesom koji postoji za ovu zbirku i galeriju. Svjesni smo da je Podravina kolijevka naivne umjetnosti, ali u vremenu kada je splasnuo interes za naivu i umjetnost općenito, ovo je jako pozitivno iznenađenje i raduje činjenica da postoji velik interes javnosti zbog čega smo i otvorili ovu galeriju. Mnogo je truda i sredstava uloženo u opremanje prostora i osiguranje vrijednih umjetnina, a još će mnogo toga biti napravljeno – kaže Nikola Cik, privremeni ravnatelj Muzeja Podravina.

Sad slijedi stručna obrade ove vrijedne zbirke i predstavljanje javnosti. U tijeku su i pripreme za izradu opsežnog višejezičnog kataloga i drugih popratnih materijala. Već na otvorenju ponuđeni su prigodni suvenire, a toga će, ističe Nikola Cik, definitivno biti još.

Galerija je zamišljena kao mjesto na kojem će se posjetitelji zainteresirati za naivnu umjetnosti jer nudi jedinstveni presjek naivnog slikarstva od samih početaka. Naime, zbirka sadrži djela slikara prvih generacija Hlebinske slikarske škole među kojima treba izdvojiti Mirka Viriusa, Franju Mraza i Ivana Generalića.

– Tako će svi oni kojima se posebno svide Generalićeva djela i požele posjetiti mjesto s kojeg je potekla naivna umjetnost, moći otići u Galeriju naivne umjetnosti u Hlebinama. Oni kojim se posebno svide djela Ivana Večenaja mogu iz Virja otići u Golu i upoznati se s cijelim Večenajevih opusom i obići kuću i atelier u kojem su ove slike nastale – kaže Nikola Cik.

Inače, djela Ivana Večenaja jedan su od najvrjednijih dijelova zbirke, a posebno su zanimljive dvije slike koje su u ovu zbirku došle iz nekadašnje privatne kolekcije svjetski poznatog glumca Yula Brynnera, koji je bio i osobni prijatelj Ivana Večenaja.  Uz to, posebni dio galerije zauzimaju djela Ivana Rabuzina i ovo je zasigurno rijetka galerija u kojoj se na jednome mjestu može vidjeti tako veliki broj Rabuzinovih slika.

Osim autora iz Podravine, kao što su, uz već spomenute, još i Mijo Kovačić, Josip Generalić, Ivan Lacković Croata, Milan Generalić, Franjo Filipović, Dragan Gaži, Branko Lovak, Stjepan Večenaj, Kata Dolenec i Stjepan Stankir tu su i djela slikara koji su živjeli i stvarali izvan Podravine.

– Svakako treba istaknuti utemeljitelja dalmatinske naive Eugena Buktenicu te osebujnog i zagonetnog Slavka Stolnika. Uz njih, u zbirci su zastupljeni i Matija Skurjeni, Franjo Klopotan, Emerik Feješ, Ilija Bašičević Bosilj i Sava Sekulić – dodaje Nikola Cik.

Ukupno gotovo 100 djela raspoređeno je u tri prostorije, a za dizajn postava i ukupno unutarnje uređenje galerijskog prostora te izradu vizualnog identiteta Galerije bile su zadužene stručne suradnice iz zagrebačke tvrtke Disko. Svoje zadovoljstvo na otvorenju Galerije nije krio niti donator zbirke Luka Bašić, a on je imao čast, zajedno s načelnikom Općine Mirkom Perokom, otvoriti Galeriju koja nosi njegovo i ime njegove supruge. Na neki način mu je ostvarena jedna od velikih želja da djela koja je pažljivo skupljao dospio u Podravinu gdje su mnoga od njih i nastala. Stoga je zadovoljan suradnjom s Općinom Virje i uspješnom realizacijom ovog važnog i velikog projekta koji doista ima značaj i nacionalnoj razini, a to će tek biti prepoznato.

Luka Bašić rođen je 1951. u selu Trnjani nedaleko Slavonskog Broda gdje je proveo djetinjstvo. Životni put odveo ga je od obitelji i mnogobrojne braće u Beč gdje uspješno vodi izdavačku djelatnost posvetivši se izdavanju suvenira za najpoznatije europske i svjetske muzeje i galerije. Na poticaj supruge Margarete otišao je na prvu izložbu naivne umjetnosti i otada nije prestala očaranost naivom. Stvorio je kontakte s umjetnicima u Podravini, a bliski prijatelj bio mu je slikar Milan Generalić (1950.-2015.) kojeg je često posjećivao u Hlebinama, a zbog kojega je ova vrijedna zbirka i dospjela u Podravinu.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

ZANIMLJIVA IZLOŽBA U GALERIJI STARI GRAD

FOTO/VIDEO Predstavljene brijačnice i pribor kojeg su koristile brice 

TEČAJ

Lovci osposobljeni za prvi pregled odstrijeljene divljači

savjeti

Ovo je najbolja prirodna prihrana na svijetu: Vaš će vrt biti plodniji i zdraviji nego ikad