Jezera Gat ili popularna Separacija, koja je nekad bila u sastavu poslovnog carstva živopisni poduzetnika Anđelka Toša, dobila je novog vlasnika. Bjelovarski poduzetnik Josip Matić kupio je jezero koje je nakon posrtanja Podravine programat ostalo u vlasništvu obitelji Marendić, kao i imovinu koja je prodana u stečaju Podravine programat i koju je donedavno koristila tvrtka Croger za proizvodnju peleta.
Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Podsjetimo, prije 13 godina tvrtka Podravina programat otišla je u stečaj i otad je prestala eksploatacija šljunka. U nekoliko navrata obitelj Marendić pokušavala je ponovno pokrenuti eksploataciju i to na način da je tražila kupca za jezero. Prije deset godina kao potencijalni investitor pojavio se slavonski kralj betona i nekadašnji kandidat za predsjednika Hrvatske Slavko Vukšić koji je na kraju ipak odustao od ulaganja. No, sad je Josip Matić i službeno kupio svu imovinu pa bi tako nakon dugogodišnje trakavice i pravnih zavrzlama oko imovine Podravine programat na Separaciji opet mogla krenuti eksploatacija šljunka.
Iako je Goran Marendić jezero Gat od lani planirao iskoristiti za rekreativni turizam i ribolov, odlučio je prihvatiti ponudu Matića i prodati mu jezero koje se, kako tvrdi on, i dalje može koristiti za eksploataciju šljunka.
– Pojavio se investitor koji je voljan ponovno pokrenuti eksploataciju i odlučio sam mu izaći u susret i prihvatiti njegovu ponudu. Stručne procjene koje su obavljene na jezerima pokazuju da se sigurno može eksploatirati još 11 milijuna kubičnih metra šljunka, a toga je svjestan i novi vlasnik – kaže Goran Marendić koji nije htio otkriti za koji je iznos jezero prodao Matiću.
Josip Matić, inače građevinski poduzetnik i vlasnik benzinske postaje u Bjelovaru, ističe kako će mu zbog poslova kojima se bavi ulaganje u šljunčare biti isplativa investicija. U bjelovarskoj poduzetničkoj zoni njegov sin Anton ima betonaru, a dio poslovanja vezan je i uz gradnje stambenih zgrada pa su već duže bili i u potrazi za šljunčarom.
– Nama je želja i cilj pokrenuti šljunčaru u obujmu u kojem je nekad radila. To bi dovelo i do otvaranja novih radnih mjesta, a kompletan građevinski sektor na đurđevačkom području imao bi koristi od ponovnog pokretanja šljunčare – kaže Josip Matić.
Odmah nakon kupnje jezera i popratne imovine Matić je krenuo i u ishođenje potrebne dokumentacije za dobivanje koncesije za ponovnu eksploataciju. – To će biti dugotrajna procedura, a naš je plan da najkasnije za dvije godine opet počne eksploatacija šljunka na Separaciji – zaključio je Josip Matić, koji također nije želio otkriti koliko je izdvojio za kupnju imovine na Separaciji.
FOTO Podravski list