Što se tiče tradicionalne proizvodnje vina, bačve su neophodan faktor, a najlešće se koristi drvo hrasta, kestena i javora.
Za proizvodnju vrhunskog vina bitan je niz faktora, od kvalitetnog grožđa, do proizvodnje, ali tu je i neizbježan i ključan faktor odležavanja vina u kvalitetnim bačvama.
Nakon što se fermentacijom dobije mlado vino ono mora odležati da postane stabilno i sazrelo te da bi time došle arome i okusi do izražaja. Tijekom tog procesa odležavanja vino dolazi u doticaj s drvom koje mu daje određene tvari i kontakt sa zrakom obzirom da to nisu hermetički zatvorene posude, a proces se odvija kroz dvije faze, oksidativnu i reduktivnu. Kod manjih bačvi se stvaraju posebni okusi i javljaju sekundarni kao okus papra, vanilije, duhana itd., a intenzitet tih okusa ovisi o dužini odležavanja no i o vrsti drveta. Također, znanje i iskustvo su ključni faktori.
Znanstvenim je istraživanjima utvrđeno da drvo hrasta vinu daje čak 41 različitu aromu vinima, a neke od njih su kokos, dim, badem i drugi.
Evo i nekoliko zanimljivosti o bačvama!
Mogu se korisiti oko 100 godina, u Francuskoj se od jednog drveta hrasta mogu proizvesti samo dvije bačve, najveća vinska bačva na svijetu koja je u upotrebi nalazi se u Erdutskim vinogradima te je za njenu proizvodnju trebalo više od 109 stabala hrasta i kapacitet joj je 75.000 litara…piše agroklub.com
FOTO: ilustracija