Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Koji su sve problemi s kosom i trebamo li se zabrinuti?

Piše dr. Ivo Belan

Većina nas itekako se brine o svojoj kosi (zabrinuti smo i kad je nemamo). Folikul dlake ili kose, koji se nalazi neposredno ispod površine kože, osnovna je struktura iz koje započinje rast. Ako je folikul uništen, nova se vlas ne može stvoriti. Ako je vlas iščupana ili prerezana, ali je folikul ostao neoštećen, nova vlas će narasti. Važno je istaknuti da svaka vlas koju vidimo iznad kože predstavlja mrtvo bjelančevinasto tkivo.

Na vlasištu (skalpu), na primjer, svaka vlas raste neprekidno 3-5 godina. Tada se rast zaustavlja i nakon tri do četiri mjeseca vlas otpada. U daljnja tri mjeseca (to je faza mirovanja) iz istog folikula počinje rasti nova vlas. Vlas na glavi raste otprilike jedan centimetar mjesečno.

Ljudi se često žale na ispadanje kose. Je li to  ispadanje normalna pojava?

Normalno, gubimo s glave 50 do 100 vlasi dnevno, jer stara kosa otpada kako bi napravila mjesto za svoje “nasljednike”. Mnogi faktori mogu uzrokovati promjene u ciklusu rasta kose. Privremeno brže ispadanje kose može se pojaviti, na primjer, tri do četiri mjeseca nakon poroda ili nakon visoke temperature, nakon nekog ozbiljnijeg oboljenja, većih kirurških zahvata, gubitka krvi ili ozbiljnijeg emotivnog stresa. Isto je zapaženo i u vezi s dijetama za brzo skidanje tjelesne težine, koje propisuju ozbiljno ograničenje kalorija ili bjelančevina. U ovim situacijama kosa će ispadati doslovce punom šakom, ali uvijek ponovno naraste nakon nekoliko mjeseci. Različiti lijekovi također mogu uzrokovati ispadanje kose. U nekim drugim slučajevima ne radi se o povećanom gubitku kose, međutim, njeno nadomještavanje nije odgovarajuće. Ovaj se slučaj može pojaviti kod oboljenja štitne žlijezde, kod raka, nedovoljne količine željeza u krvi i u nekim slučajevima šećerne bolesti.

Što su uzroci rane ćelavosti i što možemo tada učiniti?

Rana ćelavost vrlo je čest oblik trajne ćelavosti mlađih muškaraca. Radi se o ispadanju kose na tjemenu i na sljepoočnicama. Ta se vrsta ćelavosti može pojaviti i u žena. Životna dob u kojoj se javlja ćelavost, stupanj prorijeđenja kose i konačni oblik ćelavosti, određeni su stimulacijom folikula vlasi s muškim hormonima (androgenima), uz sudjelovanje i genetskih faktora. Drugim riječima, eventualno ispadanje kose ovog tipa normalna je i neizbježna reakcija na iste one poticaje koji promiču i normalni seksualni razvoj. Premda su seboreja (masna koža) i prhut katkada u vezi s ovim oblikom gubitka kose, liječenje tih stanja na koži ne utječe na ponovni rast kose. U žena, i u ranoj dobi, genetsko prorijeđenje kose teže je dijagnosticirati sa sigurnošću, ali izgleda da je često.

Gubitak kose više je difuzan. Ako se mogu isključiti drugi uzroci gubitka kose, ako se oboljenje javlja u obitelji, ako je nastup postupan, ako nije u vezi s neredovitim menstrualnim ciklusima ili u vezi s pretjeranim rastom dlaka drugdje na tijelu, onda je taj gubitak kose vjerojatno normalna pojava.

Pokazalo se da se u slučajevima obiteljskog (ili genetskog) prorijeđenja kose ne može postići poboljšanje lokalnom primjenom nekih sredstava ili injekcijama, zračenjem ili bilo kojim drugim fizikalnim liječenjem (i to u oba spola). Također nema te hrane ili vitamina koji će specifično pomoći rast kose – premda su dobro zdravlje i prehrana općenito važni.

Transplantacija kose sastoji se u tome da se s jednog dijela tijela uzme komadić kože, koja ima na sebi vlasi i da ga se premjesti na drugo mjesto, gdje će koža nastaviti rasti, s istim karakteristikama kao da se ta koža nije nikad ni premjestila. U obzir mogu još doći perike i “ušiveni” pramenovi kose (pomoću šavova na koži).

Fizička i kemijska oštećenja vlasi daleko su najčešći uzrok abnormalnostima kose u našoj kulturi. Kosa je izložena suncu, fizičkim traumama četkanja, češljanja i kovrčanja, izložena je toplini, povlačenju i različitim kemijskim oštećenjima. Sve ovo može rezultirati lomljivošću kose, hrapavošću te nepravilnom površinom vlasi. Različite tekućine za ispiranje kose (regenerator za kosu itd.) koje sadrže bjelančevine privremeno popune defekte na stabljici vlasi, čineći je više glatkom i privremeno debljom. Za neke ljude ti su proizvodi od koristi u brizi oko vlasišta, ali oni ne mogu utjecati na rast kose.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Misli na zdravlje

Ovo je najbolje piće za zdravlje jetre

SVETI FLORIJAN

FOTO Vatrogasci mimohodom i svetom misom proslavili blagdan svog zaštitnika

Korisne informacije

Nova pravila za vozače: Zbog ovih zdravstvenih stanja liječnici će prijavljivati pacijente policiji

BRAČNI PAR HORVAT UNATOČ BROJNIM NEDAĆAMA UŽIVA U SVAKOM DANU

VIDEO Milan: “Imam rak, ali ne gubim nadu da ću uz Mirjanu dobiti bitku za život”

NOVO IME I AKTIVNOSTI

FOTO Osmijeh će odsad provoditi i aktivnosti za mentalno zdravlje

TEMA JE ZDRAVLJE U BOLESTI

FOTO/VIDEO Kongres sestrinstva okupio brojne medicinske sestre i primalje


Search

Upišite pojam koji želite pretraživati