Priuštivo stanovanje svakako je jedan od najvećih prioriteta državne vlasti, što i ne čudi s obzirom na drastičan porast cijene kvadrata stanova i posljedično sve manju dostupnost stambenih kvadrata mladim obiteljima. Pod izgovorom priuštivog stanovanja, Vlada RH krenula je i u obračun s kratkoročnim iznajmljivačima i s uvođenjem poreza na nekretnine, a početkom iduće godine planirano je uvođenje niza novih, do sada neviđenih mjera u tom segmentu. S druge strane, pojedini gradovi i općine u našoj županiji već godinama nastoje privući mlade obitelji, nudeći im razne olakšice kako bi im olakšali financijsko breme neophodno za kupovinu prve nekretnine. Prema podacima koje su gradovi i općine dostavili Ministarstvu demografije, a vrijede za ovu godinu, istražili smo gdje bi mlada obitelj koja kupuje stambenu nekretninu na području naše županije najviše ušparala.
Popusti za mlade i prvu nekretninu
Grad Koprivnica mladim obiteljima nudi mogućnost kupnje građevinskog zemljišta po cijeni sniženoj do 80 posto, ovisno o lokaciji i uvjetima definiranima odlukom Grada. Grad Đurđevac nudi financijsku pomoć za gradnju i adaptaciju nekretnina. Konkretno, subvencija za gradnju temelja na parcelama s komunalnom infrastrukturom iznosi 3.318 eura, dok je za dovršetak kuća koje su u visokom „roh-bau“ stanju više od 10 godina također dostupno do 3.318 eura. Za uređenje fasada na kućama bez termo-fasade Grad sufinancira troškove u iznosu do 1.327 eura. Obitelji koje grade nove objekte na mjestima srušenih, zapuštenih nekretnina ostvaruju pravo na potpuno oslobođenje od plaćanja komunalnog doprinosa. Đurđevac također sufinancira najamnine korisnicima zajamčene minimalne naknade, a ulaže i u gradnju stanova iz programa POS-a. Jedna zgrada s 12 stanova već je izgrađena i popunjena, dok je druga u fazi izgradnje. Kalinovac pruža financijsku pomoć mladim obiteljima do 35 godina starosti za kupnju prve nekretnine, no iznos subvencije nije preciziran. U Podravskim Sesvetama mlade obitelji koje kupuju ili grade svoju prvu nekretninu mogu ostvariti subvenciju u iznosu do četiri tisuće eura, dok samci mogu dobiti financijsku potporu do dvije tisuće eura. Novo Virje nudi subvenciju za kupnju prve nekretnine u iznosu do 30 posto cijene nekretnine, s maksimalnim iznosom od četiri eura. Osim toga, općina sufinancira rekonstrukciju i adaptaciju nekretnina s potporama do 50 posto ukupnih troškova, što dodatno potiče ulaganje u kvalitetno stanovanje.
U Križevcima popust na komunalni doprinos
Mlade obitelji u Ferdinandovcu mogu dobiti subvenciju za kupnju nekretnine u visini do 40 posto ukupne cijene, s maksimalnim iznosom od sedam tisuća eura, dok za rekonstrukciju obiteljskih kuća mogu ostvariti potporu do 50 posto troškova, a najviše četiri tisuće eura. Virje pomaže mladim obiteljima tako što subvencionira kupnju prve nekretnine s do 20 posto ukupne cijene, dok za ulaganja u postojeće objekte osigurava potporu do 25 posto ukupnih troškova. Legrad pruža povoljne mogućnosti za kupnju građevinskih zemljišta i stambenih objekata u vlasništvu općine, dok za adaptaciju ili rekonstrukciju nekretnina odobrava financijsku pomoć u iznosima prilagođenima potrebama obitelji. Hlebine nude razne poticaje za kupnju prve nekretnine, gradnju novih objekata i energetsku obnovu postojećih, dok se Križevci ističu smanjenjem komunalnog doprinosa, koji varira od 10 do 40 posto, ovisno o broju djece u obitelji. Nažalost, unatoč sve većem broju općina koje prepoznaju važnost stambenih poticaja, nekoliko ih u upitniku za Ministarstvo demografije nije navelo nikakve olakšice za stambeno zbrinjavanje. Među njima su Drnje, Gornja Rijeka, Kalnik, Novigrad Podravski, Rasinja, Sveti Ivan Žabno i Sveti Petar Orehovec. Možda ih naš vodič inspirira za neke buduće odluke. (mš)
Paket državnih mjera prilično je opsežan, vidjet ćemo što će biti u praksi
Vlada Republike Hrvatske od 2025. godine uvodi niz konkretnih mjera s ciljem povećanja priuštivosti stanovanja. Prva velika promjena je uvođenje poreza na nekretnine, koji će prvenstveno biti usmjeren na prazne nekretnine i na one koje su u kratkoročnom najmu. Cilj je smanjiti broj stanova koji stoje neiskorišteni te potaknuti vlasnike na dugoročni najam. Stope poreza kretat će se od 0,6 do 8 eura po kvadratnom metru godišnje, ovisno o vrsti i lokaciji nekretnine. Poljoprivredna zemljišta, a poslovne nekretnine bit će izuzete iz ovog poreza. Program društveno poticane stanogradnje (POS) bit će značajno proširen i prilagođen potrebama različitih regija. Planira se izgradnja većeg broja stanova u urbanim područjima, ali i na potpomognutim područjima, uz fleksibilniji model otplate i mogućnost povrata dijela plaćenog poreza na prvu nekretninu. Izmjenama Zakona o najmu stanova, predviđa se povećanje pravne sigurnosti za obje strane u ugovornom odnosu.
Prava i obveze najmoprimaca i najmodavaca bit će jasnije definirane, što bi trebalo olakšati rješavanje eventualnih sporova i osigurati sigurnost najmodavaca i najmoprimaca kada je riječ o dugoročnom najmu. Istovremeno, zaštićenim najmoprimcima bit će omogućena dodatna prava i mogućnost otkupa stanova po povoljnim uvjetima. Država će uvesti i sufinanciranje dugoročnog najma za ranjive skupine, u što spadaju mlade obitelji i osobe s nižim primanjima. Ova mjera uključuje pokrivanje dijela najamnine za korisnike u privatnom sektoru ili u državnim stanovima kako bi se povećala dostupnost smještaja za socijalno ugrožene skupine. Poseban naglasak stavlja se na energetsku obnovu i prilagodbu postojećih nekretnina. Država će subvencionirati radove na poboljšanju energetske učinkovitosti, poput ugradnje energetski učinkovitih fasada, stolarije, solarnih panela i drugog. Ove mjere namijenjene su vlasnicima koji žele smanjiti troškove grijanja i hlađenja te doprinijeti održivosti okoliša. U planu je i redefiniranje poticaja za dugoročno iznajmljivanje kako bi se smanjila sve veća nejednakost na tržištu nekretnina između vlasnika i najmoprimaca. Porezne olakšice i subvencije planirane su za vlasnike koji svoje nekretnine iznajmljuju dugoročno. Sve ove mjere dio su Nacionalnog plana stambene politike do 2030. godine, čiji je cilj stvoriti ravnotežu na tržištu nekretnina, povećati dostupnost stambenog prostora za mlade obitelji i smanjiti socijalne posljedice izazvane visokim troškovima stanovanja. Vlada očekuje da će ove mjere potaknuti stabilnost na tržištu i omogućiti veći broj mladih obitelji pristup priuštivom stanovanju, no kao i uvijek, tek nakon određenog protoka vremena vidjet ćemo hoće li mjere biti uspješne ili će ostati tek mrtvo slovo na papiru.
FOTO arhiva