Kako izgleda, vijećnici križevačkog Gradskog vijeća će na današnjoj sjednici prihvatiti i usvojiti ugovor o pripajanju Vodnih usluga, tvrtki Koprivničke vode. Time bi pod gotovo apsolutnu kontrolu nad tvrtkom koja obavlja uslugu javne opskrbe vodom i odvodnje, Križevčani predali, Gradu Koprivnici koji bi bio vlasnik 95 posto vlasničkog udjela nove tvrtke. Prijedlog takovog ugovora još prošli tjedan dobili su koprivnički gradski vijećnici, koji će o tome odlučivati u četvrtak, a nadopunu Dnevnog reda, dobili su i dan prije sjednice i križevački vijećnici. Predlagatelje je upravo tvrtka Vodne usluge, preko direktorice Helene Kralj – Brlek, koja je križevačka gradske vijećnika upozorila koje su posljedice neprihvaćanja ovog spajanja, koje je Vlada predvidjela posebnom uredbom, s ciljam smanjenja broja isporučitelja vodnih usluga i racionalizacija poslovanja.
Ovo eventualno spajanje, komentirao je i Mišel Jakšić, koprivnički gradonačelnik.
– Činjenica je da se Republika Hrvatska obavezala prema Europskoj Uniji, Europskoj komisiji, što će napraviti sa samom reformom tog sustava. Vjerujem da vjerojatno ni jedna europska zemlja, nema model da ima komunalni sustav u kojem je bilo 130 ili 140 vodno-privrednih poduzeća. Možda ih ima Njemačka, ali mala je razlika u broju stanovniku. U startu je bilo jasno naglašeno da ako očekujemo da netko ukrca u Hrvatsku milijarde eura, da očekuje od nas i da mijenjamo svoj sustav i da ga radimo na drugačiji način- naveo je Mišel Jakšić.
Kako je spomenuo, da je razumljivo pojedini gradovi i pojedini gradonačelnici to doživljavaju kao određeni politički udar.
– Da sad previše ne farbamo javnost, vjerojatno bih ja to tako doživio da mi netko rekao da primjerice de se Koprivnica mora spojiti sa Budimpeštom zbog Europe. Da ne spominjemo hrvatski gradove – naveo je Jakišić i ponovi stav direktorice Kralj-Brlek, o opasnosti da ako se ne dogodi spajanje, financiranje europskih projekata, te dodao da će jedno takvo veće i ječe poduzeće sigurno se lakše nositi s projektima da se vodovod a posebno odvodnja dovede u one općina na području Podravine i prigorja koji još nemaju te mogućnosti.
Osim toga Jakšić je podsjetio ali i pecnu odgovorne s đurđevačkog područja, jer bi se tamošnja komunalna tvrtka trebala pripojiti bjelovarskoj.
– Ono što ostaje kao žal, a to se danas jako ne potencira, mene čudi što su se neki (očito je da misli na Željka Lackovića, op.a ) koji jako podržavaju vladajuću većinu danas, a podržavali su i u periodu 2016. do 2020, su se zavukli u mišju rupu i zaboravljaju reći da jedan vodni operator s područja naše županije više neće biti u našoj nego će otići u Bjelovar. Dosta velika politička pobjeda i politički rezultat. Da se meni to dogodilo, ja bih se ispričao građanima, i samozapalio na trgu – kazao je Mišel Jakšić.
FOTO arhiva