Mnoge osobe privlači ideja da bi nekoliko kapi aromatičnog ulja ili prstohvat začina mogao poštedjeti neugodne susrete s krpeljima, no stvarnost je nešto složenija. Brojne laboratorijske studije pokazale su da eterična ulja poput ružmarina, paprene metvice, cedra, limunaste trave, geranija i cimeta doista imaju određeni repelentni ili čak kiretički učinak na krpelje, ali njihova moć zaštite vrlo brzo slabi. U kontroliranim uvjetima zabilježeno je da, primjerice, ružmarin i metvica mogu ubiti 70 do 100 posto krpelja, no takvi su rezultati kratkotrajni i ovise o koncentraciji ulja, načinu primjene te vlažnosti i temperaturi okoliša.
Na koži se učinak ovih prirodnih sredstava često zadržava manje od dva sata, dok na odjeći tretiranoj uljem može potrajati i do jednog dana, ovisno o vrsti tkanine i gustoći nanošenja. Ako se ipak odlučite za prirodni pristup, važno je znati da je najbolje koristiti mješavine dvaju ili više ulja, jer pojedini preparati mogu biti djelotvorniji u kombinaciji nego pojedinačno. No, ne zaboravite napraviti ispit na malom dijelu kože kako biste provjerili eventualne alergijske reakcije ili iritacije. Pri duljoj izloženosti prirodi, obnavljajte nanošenje svakih sat do dva sata kako bi se održao barem privremeni repelentni učinak.
Upravo zato, iako neki začini i eterična ulja mogu “natjerati” krpelja da pusti kožu, nije istina da će on „sam pobjeci“ i dugoročno spriječiti ugriz. Za pouzdanu i dugotrajnu zaštitu najbolje je kombinirati prirodne i sintetičke repelente te se redovito sami pregledavati, osobito nakon boravka u visokoj travi ili šumovitim predjelima. To je jedini način da se značajno smanji rizik od prijenosa bolesti koje krpelji mogu prenositi.
FOTO ilustracija