Karate klub KTC briljirao na Prvenstvu Sjeverozapadne Hrvatske

Kući se vračaju s 18 medalja, čak pola je zlatnih: “Ovo nam nije krajnji cilj, mi idemo do svjetskih liga”

Karate klub KTC iz Križevaca ostvario je fantastičan uspjeh na Prvenstvu Sjeverozapadne Hrvatske koje se održalo proteklog vikenda u Konjščini. Na ovom regionalnom natjecanju, koje je okupilo čak 264 natjecatelja iz 19 različitih klubova, članovi KTC-a dominirali su u borbama i na kraju zasluženo ponijeli titulu najboljeg kluba u toj disciplini.

U velikoj konkurenciji mladi borci iz Križevaca ostvarili su niz zapaženih rezultata. Lovro Plantak je osvojio zlatnu medalju u kategoriji mlađih učenika do 27 kilograma, dok je Luka Habjanović briljirao s dvije zlatne medalje; u mlađim kadetima do 50 kg te u kadetima do 57 kg. Isti pothvat uspjela je ostvariti i Mia Dvorski, koja je slavila u kategoriji mlađih kadetkinja do 57 kg te u kadetkinjama do 61 kg. Zlatnu medalju odnijela je i Doris Sokolić, nastupajući u kategoriji mlađih kadetkinja preko 57 kilograma.

S jednakom dominacijom nastupio je i Karlo Habjanović koji je bio zlatni u kadetima do 70 kg, a srebrni u konkurenciji juniora do 76 kg. Karina Jaki također je osvojila dvije medalje; zlatnu u kategoriji kadetkinja preko 61 kg te srebrnu među mlađim kadetkinjama preko 57 kg. Jakov Deglin bio je najbolji junior do 76 kg, a u kadetskoj konkurenciji do 70 kg stigao je do srebra.

Među ostalim odličnim rezultatima istaknuo se Luka Plantak, koji je osvojio srebro u mlađim kadetima do 40 kg. Alina Ena Jakopović bila je druga u mlađim kadetkinjama do 57 kg te treća u kadetkinjama do 61 kg. David Ban okitio se brončanom medaljom u mlađim učenicima do 31 kg, a istu nagradu ponijeli su i Gabriel Ban (učenici do 34 kg) te Fabian Noa Jakopović (učenici do 39 kg).

O ovom uspjehu, ali i planovima za budućnost popričali smo s glavnim trenerom kluba Mariom Banom.

Kako ste se pripremali za Prvenstvo Sjeverozapadne Hrvatske i jeste li očekivali ovako impresivne rezultate?

Nema tu velikih priprema, to su klinci koji treniraju 3-4 puta tjedno, nikom ne radimo pritisak, jednostavno si svoj i radiš svoje. To su klinci s borbenim iskustvom, svi su prošli 10-15 mečeva. Što se tiče priprema, pripremamo taktike i radimo tehnike koji ima najbolje idu, gledamo i analiziramo protivnika, kako se boriti protiv njega, hoćemo li ići na jedan, dva, tri, četiri, poena ili ćemo ga „razvaliti“ u minuti.

Koliko vam znači titula najboljeg kluba u borbama na ovom regionalnom natjecanju?

Nisu to nama krajnji ciljevi, mi idemo do svjetskih liga, ovo nam je samo poticaj za dalje.

Možete li nam opisati atmosferu u klubu nakon natjecanja?

Vedra, nasmijana, duhovita, smirena. Treninzi nisu naporni već ih pripremamo kako bi bili što zabavniji i zanimljiviji i kako bismo izbjegli monotoniju. Na kraju priče mi smo svi prijatelji, nema razjedinjenja.

Što smatrate ključnim za uspješan rad s mlađim dobnim kategorijama u klubu?

Naučiti životne lekcije; kako se nositi s pobjedom, ali i kako s porazom. Kontinuitet treninga isto je jako bitan. Opet ponavljam, trening mora biti zabavan, to donosi pozitivu i stvara nova prijateljstva, a to je bit svega, prijateljstvo. Na tatamiju smo svi neprijatelji, svako se bori za sebe. Ali na kraju se stvaraju prijateljstva, možda i najveća i najjača prijateljstva.

Koji su najveći izazovi u radu s mladim karatistima i kako ih svladavate? Kako motivirate natjecatelje i kako održavate pozitivnu atmosferu u klubu?

Imati vođu i uzora u ekipi. Trener je taj prvi uzor, kako se on ponaša tako će se i klinci. Opet moraš imati i dobre natjecatelje koji će biti uzor ostalim klincima.

Ima onih koji dođu i ne nađu se u tome, odrade sezonu treninga i to je to. Jednostavno se u razgovoru s roditeljima ne nađe u tome. Savjetovao bih im da u jednom sportu ostanu godinu dana pa neka vidi imaju li tu potencijala ili ne. Ako nema, probaj nešto drugo. Bitno je da se to iskristalizira do 14 godine. Najveća greška u trenerskom poslu je što mi očekujemo od klinca osam, devet godina da budu europski ili svjetski prvaci, što je nelogično. Za to trebaš klinca od 14 godina koji uđe u kadete i onda s njim radiš.

Koji su sljedeći ciljevi za Karate klub KTC u ovoj sezoni?

Počeli smo s pripremama za kadete, juniore i mlađe seniore, čeka ih državno prvenstvo u lipnju. Tu se nadamo nekim medaljama, neću precizirati, ali „pucamo“ na to. U lipnju također putujemo na svjetsku karate ligu u Poreču, koja se održava tri dana. U desetom mjesecu nas očekuje državno prvenstvo za mlađu uzraste, tu „pucamo“ na malo veće ciljeve. Prošle smo godine imali državnog prvaka i pet viceprvaka.

Što biste poručili djeci i mladima koji razmišljaju o pridruživanju vašem klubu?

Upornost, strpljenje i snaga uma donose rezultat. Rezultat ne dođe danas, ne dođe sutra, već kroz određeno vrijeme. Svojim natjecateljima uvijek kažem, nema lošeg, samo dobar i malo bolji – zaključio je trener Mario Ban.

Ukupno gledano, Karate klub KTC je ovim natjecanjem još jednom potvrdio svoju snagu i kvalitetan rad s mlađim dobnim kategorijama. Impresivan broj medalja i individualnih uspjeha klubu je donio i titulu najboljeg u borbama, čime su postavili visoke standarde i za sljedeća natjecanja u sezoni.

FOTO: Karate klub KTC

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Mladi slavenaši stigli do važnih bodova

FOTO/VIDEO Pioniri remizirali, kadeti izdominirali

3D pokal Lendava 2025.

Igor Krušić osvoji zlato za križevačke streličare u Sloveniji

PRED SLAVENAŠIMA JE GOSTOVANJE KOD LOKOSA

Anketa: Hoće li Slaven Belupo drugi put u sezoni otići iz Kranjčevićeve s tri boda?