Piše: Vladek Antolaš – MASTERMIND
Slika našeg sela se zmenila u mom životu za skroz, tak i uloga žena na selu. Osvrt na ovo pišem zbog Festivala žena iz ruralnih područja održanog v Kalnovcu u subotu. Mene je kod upoznavanja nekad davno ženina baka z Bjelovara (bokte) pitala dal mi se mama „široko nosi“. Bilo mi je to malo već i onda čudno, al opet, prije 25 let su se ipak još neke žene v Đurđevcu „široko nosile“.
Sad je to već retka stvar i pravo blago videti još po koju baku da se nosi po starinski i da rupca vezati. Samo skok u tom segmentu je ogroman, moda je donela sasma neke druge stvari. Emancipacija je i na život žena u ruralnim sredinama imala i ima ogroman utjecaj i tu se nemre pobeći.
Jednom prilikom smo bili na domjenku za doba Nature Agro z trgovcima o mlekarima ovoga kraja i nas je dopal za stol neki čića z Grđevca, koji se celu večer falil kak lojsa navek i stalno ga doma nema, pa čak i da jebaje pomalko. Čića neje bil zgleden i misliš si kaj laprda tak mali i debeli pa je bil priupitan dal se i njegva supruga, dok on tak po cele dane lojsa, tu i tam skem najde i poseksa. Na to je on odgovoril – Ja sam svoje žene prisložil 40 bikov i 20 krav i nije njoj do sexa, ona je izjebana od posla od glave do pete.
Ova druga priča je zapravo imala uporišta u to vreme na selu tih godina, no do danas se puno premenilo jer spomenuta emancipacija dovela je do toga da žene nisu samo radnici koji doma stoje i budu v štale non-stop. One sad obavljaju i „menađerske“ poslove v gospodarstvima i vode kućanstva.
Između takvih proaktivnih žena u ruralnim sredinama biraju se najbolje na uvodno spomenutim eventima. E sad, dal su ženama uz poslove iz štale i vrta, odgoja djece i brige o starcima samo dodani „menadžerski“ poslovi, to se nebi ja usudil komentirati. Moglo bi se reči da su se mnoga gazdinstva pretvorila u gazdaričanstva jer tu caruju gazdarice, a gazde su već davna v rite.
Vidljivo je da su takva domaćinstva na selu napredna, lepe su fasade i rosfrajeni ploti, cvetja na balkonima ne fali. Takvo „pokazivanje“ vrednote žena je dio folklora našega kraja i navek se je kazalo na van kak stvari stoje. Nije se ruvo bezveze znašalo van na sunce da se fufta nego se pokaživalo koliko su toga vredne ruke našile.
Da zaključimo, iako smo grad, ipak smo grad u ruralnom području pa smo tak svjedoci promjena u stilu života žena. Pitam se da li su minula vremena da se moralo v nedelju jako rano diči z postelje i pomesti na vulice da bi mešare zatekli čisti nogostup dok idu k meši ili su denešnje „ruralne žene“ (domaće, selske) pale pod pomodarstvom i samo idu na nokte?
Kak bilo, ovakvi eventi nemru škodeti jer je lepo da se žene druže i uspoređuju. To kaj je nekad bilo AFŽ po selima u režiji komunizma, sad su, eto, kao razne udruge žena samo prihvatljivije današnjim tekovinama.
Ma bitno da se cure druže.