Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Karlo je vozio pod utjecajem alkohola, nije imao položen vozački ispit, a vozilo mu nije smjelo zbog nevažeće dozvole sudjelovati u prometu. Ivan pak nije imao vozačku kad je upravljao autom, a bio je i pod „gasom“. Dejan, s druge strane, vozio je neispravno vozilo, nije imao prometnu dozvolu, a u međuvremenu je skupio čak 12 negativnih bodova.
Svoj trojici pravomoćno je bilo određeno da plate visoke novčane kazne, međutim, prošlo je dosta vremena, a oni to nisu učinili. Tako je Karlo iz mjesta pored Koprivnice kažnjen s čak 2600 eura, a u međuvremenu mu je prisilno naplaćeno tek 225 eura. Stoga je sud odlučio da mu se kazna zamijeni radom za opće dobro, a tamo će morati provesti 132 sata, što je gotovo 17 dana ako gledamo puno radno vrijeme. Njegov sudrug po prekršaju Ivan sa šireg koprivničkog područja kažnjen je bio s 1313 eura, no on nije platio ni centa pa mu je sud odredio 66 sati rada za opće dobro, što je nešto više od osam dana. Dejan iz Koprivnice prošao je slično poput Ivana, dobio je 1327 eura kazne, a kako nije platio ništa – morat će raditi za opće dobro 68 sati ili osam i pol dana.
– Plate li novčanu kaznu nakon pravomoćnosti odluke o zamjeni kazne za rad, onda se taj rad za opće dobro ili kazna zatvora automatski obustavljaju. U slučaju djelomičnog plaćanja, odradit će se samo preostali dio rada za opće dobro odnosno kazne zatvora – navode u sudu.
Naravno, osuđeni su obavezni nakon pravomoćnosti odazvati se pozivu suda kako bi im dostavio naredbu o upućivanju na izvršenje rada, inače će u suprotnome sud odmah izdati naredbu o upućivanju osuđenika na izdržavanje kazne zatvora. Najviša kazna zatvora za ovakve prekršaje je do 60 dana. Inače, rad za opće dobro obavlja se u predviđenim javnim ustanovama poput Doma za starije, Crvenog križa, Opće bolnice, Komunalca, brojnih podravskih općina, pa čak i škola i nekih nogometnih klubova i DVD-ova
FOTO: PL