Marijan Belani, poznati križevački stečajni upravitelj, ovih je dana stekao pravo na nagradu od gotovo 30 tisuća eura za svoj uspješan rad povezan sa stečajem nekad i danas najveće prijevozničke tvrtke autobusima, tvrtkom Čazmatrans. Belani je, naime, bio bivši stečajni upravitelj stečajne mase dioničkog društva Čazmatrans, a Trgovački sud u Bjelovaru ovih je dana donio rješenje po kojemu mu je odobreno pravo na nagradu u iznosu nešto većem od 29 tisuća eura, uz dodatnih dvije tisuće eura za doprinose za zdravstveno osiguranje.
Stečaj iz prošlog milenija
Stečaj Čazmatransa d.d., podsjetimo, započeo je još u prošlom tisućljeću, točnije rečeno, davne 1999. godine. S obzirom na opseg i složenost postupka, stečaj se odvijao kroz duže vremensko razdoblje, a 2007. godine, gotovo osam godina nakon početka, stečajni postupak nad Čazmatransom bio je službeno zaključen te je tvrtka brisana iz sudskog registra. Ipak, i nakon tog formalnog završetka, pojavila se potreba za dodatnim aktivnostima, koje su dovele do nastavka postupka radi naknadne diobe preostale imovine. Tijekom 2017. godine, dakle godinama nakon što je Čazmatrans d.d. obrisan iz sudskog registra, došlo je do ponovnog otvaranja stečajnog postupka kako bi se osiguralo namirenje vjerovnika iz preostale imovine. I tada u priču ulazi Marijan Belani, koji je imenovan stečajnim upraviteljem stečajne mase koja je ostala iza brisanog dužnika Čazmatrans, dakle imovinom koja nije bila unovčena tijekom prvotnog postupka.
Unovčio nekretnine
Belani je obavljao tu dužnost sve do srpnja 2023. godine, kada je razriješen na temelju odluke Trgovačkog suda jer je brisan s liste stečajnih upravitelja. Tijekom svoje šestogodišnje uprave, Belani je uspio unovčiti imovinu stečajne mase, uključujući nekretninu u Zadru, procijenjene vrijednosti od čak 1.771.472 eura. Upravo je ta transakcija omogućila daljnju diobu sredstava među vjerovnicima, čime su djelomično zadovoljena njihova potraživanja prema stečajnom dužniku. Za svoj sedmogodišnji trud, Belani je, prema slovu zakona, stekao pravo na novčanu nagradu koja se računa putem Uredbe o kriterijima i načinu obračuna i plaćanja nagrada stečajnim upraviteljima iz 2015. godine.
Nagrada se temelji na iznosu koji će biti podijeljen vjerovnicima iz stečajne mase. U Belanijevom slučaju, zaključio je Trgovački sud u Bjelovaru, osnovica za izračun nagrade bila je vrijednost iznosa namijenjenog vjerovnicima, koja je premašila 359 tisuća eura. Stoga, rješenjem od 23. listopada 2024., Belaniju je dodijeljena bruto nagrada od 29.132,02 eura te 2.039,24 eura za doprinose za zdravstveno osiguranje. Iako je Belani zatražio ukupnu nagradu od 86.798,71 eura, sud je zaključio da nema pravne osnove za dodjelu dodatne nagrade iznad onoga što propisuje uredba. Na temelju tog zaključka, njegov preostali zahtjev za nagradom od 55.627,45 eura odbijen je kao neosnovan. (mš)