Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva obavijestilo je javnost o potvrđenom izbijanju slinavke i šapa u Mađarskoj, u regiji Győr-Moson-Sopron, u blizini granice sa Slovačkom. Izbijanje je prijavljeno u petak, petak 7. ožujka, putem sustava Europske komisije za prijavu bolesti životinja, a bolest je potvrđena na objektu s mliječnim govedima. Prvi znakovi bolesti uočeni su kod životinja koje su pokazivale karakteristične kliničke simptome slinavke i šapa. Nadležno tijelo Mađarske odmah je poduzelo preliminarne mjere kontrole te provodi detaljno epidemiološko istraživanje kako bi se utvrdio izvor i put unosa bolesti.
Opasna zarazna bolest
Slinavka i šap je osobito opasna zarazna bolest kategorizirana u skupinu A bolesti, čije suzbijanje zahtjeva stroge i sveobuhvatne mjere prema europskim propisima. Mjere uključuju usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje svih osjetljivih životinja na zaraženom objektu, uspostavu zaštitne i nadzorne zone, zabranu premještanja živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla te druge biosigurnosne mjere.
Slinavka i šap nije zabilježena na području Republike Hrvatske od 1978. godine, dok je bolest unutar Europske unije bila iskorijenjena dugi niz godina. U 2024. i 2025. godini bolest je prijavljena u Turskoj s ukupno 149 izbijanja te je 10. siječnja 2025. godine potvrđena i u Njemačkoj, na objektu s vodenim bivolima u općini Hoppegarten, Savezna država Brandenburg.
Odgovorno ponašanje i primjenu biosigurnosnih mjera
“Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poziva sve uzgajivače i ostale dionike u stočarskom sektoru na visoku razinu opreza, odgovorno ponašanje te strogu primjenu svih propisanih mjera biosigurnosti u uzgojima životinja. U slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap, subjekti su dužni bez odgađanja obavijestiti nadležnog veterinara kako bi se omogućilo rano otkrivanje i pravovremeno djelovanje”, stoji u obavijesti Ministarstva.
Pojačani nadzor
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je u komunikaciji s Državnim inspektoratom te se provode provjere pošiljaka papkara s predmetnog područja pristiglih u Republiku Hrvatsku kako bi se proveli nadzori u odnosu na zdravstveni status životinja. U cilju podizanja pripravnosti struke, od 17. veljače 2025. godine provode se edukacije veterinara i veterinarskih inspektora o prepoznavanju slinavke i šapa te provedbi mjera kontrole i suzbijanja.
FOTO ilustracija