Matea Čvagić Prašnjak studentica je hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Osijeku i iako studij još nije završila, već je etablirana mlada književnica koja je za svoje radove i nagrađivana. Istaknimo ovdje nagradu Mali Galović koju je primila upravo u Koprivnici i to još kao učenica koprivničke gimnazije Fran Galović, što joj je bio poticaj da nastavi pisati i dalje.
Ova je priča objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Iza sebe ima već tri objavljene knjige, a nedavno se upustila u avanturu svog života, i to osnivanjem izdavačke kuće. U svemu tome veliku ulogu ima i Koprivnica, u koju se doselila s majkom još u osnovnoj školi i gdje je pohađala i završila srednju školu.
– Nakon što sam osvojila nagradu Mali Galović još u prvom razredu gimnazije, dobila sam ponudu za objavljivanje knjige. Od toga je prošlo već deset godina, a ona je danas dostupna u malom broju knjižnica. Općenito sam bila aktivna u školi na raznim područjima, od književnosti do performansa, za što sam posebno nagrađena i na kraju četvrtog razreda, a time sam i promovirala samu školu – govori nam Matea, kojoj je studij hrvatskog jezika bio i prirodni nastavak obrazovanja.
Iako kaže da piše odmalena, posebno su je motivirali gimnazijski profesori, uz koje se, kako kaže, ozbiljnije posvetila pisanju:
– Posebno bih istaknula svoje dvije profesorice Dariju Kivač i Ivu Bolfek koje predaju glazbenu, odnosno likovnu umjetnost. S njima sam radila na kreativnim projektima, a tu sam se, pokraj pisanja, oslobodila uz glazbeni i performerski dio, imali smo i suvremeni ples i vlastiti bend u kojem sam bila glavna vokalistica i tekstopisac. Također, tu je i profesorica hrvatskog Ines Sertić, koja mi je bila i mentorica za taj natječaj za Malog Galovića i Dubravka Kovačić, koja mi je bila mentorica od drugog srednje. U Koprivnici se dosta njeguje kreativni rad mladih, posebno neafirmiranih umjetnika u svim područjima – priznaje Matea, koja se uvijek rado vraća u Koprivnicu gdje joj živi majka.
– Da nije bilo Koprivnice, ne znam koliko bih se mogla usmjeriti na području pisanja – ističe Matea. Izdavačku kuću osnovala je prije dva mjeseca, isključivo sa željom promoviranja mladih autora.
– Kako sam imala iskustva i znala koliko je teško mladim autorima u njihovim počecima, htjela sam otvoriti svoju izdavačku kuću u kojoj bih dala priliku mladim autorima. Kod nas mladi autori i inače imaju tešku prođu, jer su prije svega neafirmirani, ali i domaći, što kod nas nije toliko zastupljeno. S tim sam se problemima susretala i ja kada sam slala svoje prve rukopise i redom dobivala odbijenice – govori nam Matea, koja uz izdavačku djelatnost planira održavati i radionice kreativnog pisanja, kojih kod nas nedostaje, odnosno također nisu previše zastupljene.
– Kod nas kultura kreativnog pisanja uopće nije zastupljena, dok u nekim europskim zemljama budu obavezni predmeti na fakultetima. Postoje, doduše, razne radionice, i one su dobre za početnike koji imaju ideja, ali ne znaju što bi s njima dalje. Na njima im se pomogne da sami vide kako da nastave, u kojem se smjeru razvijati – govori nam Matea, nadodavši kako mnogi od njih po prvi put dobiju uvid u proces stvaranja buduće knjige.
Dulji je niz godina vodila vrlo popularan instagram profil pod imenom Alkemičarka, koji je s osnivanjem izdavačke kuće preusmjerila na svoj osobni profil. Pokraj promotivnog dijela, taj joj je profil služio kao vizualna nadogradnja gdje se također umjetnički izražavala i razvijala svoj danas već prepoznatljiv stil. Dodajmo da su joj knjige i prevedene na nekoliko jezika, a uz mnoge, još uvijek nerealizirane ideje, ispred ove mlade autorice zasigurno je svijetla budućnost.