Proizvodnji svinjetine naškodila afrička kuga, cijena mesa otišla gore više od 20 posto

Na kilogram izvezenog svinjskog mesa uvezemo 11,5 kilograma

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu objavila je godišnje izvješće o stanju u svinjogojstvu u prošloj godini, a ono je u 2023. obilježeno snažnim udarom zbog pojave afričke svinjske kuge. Dok, srećom, ta zarazna bolest nije stigla do Koprivničko–križevačke županije, ozbiljno je utjecala na uzgoj na istoku Hrvatske. Tako je lani u Hrvatskoj evidentirano ukupno 1.061.492 klasiranih svinjskih trupova svih kategorija ili 5,5 posto manje od 2022. godine, a i ukupna masa trupova na liniji klanja bila je manja za 4,8 posto u odnosu na godinu ranije. Prosječna cijena svinjetine tijekom prošle je godine bila značajno viša od prethodne godine, odnosno za čak 22,2 posto, a cijene su u Hrvatskoj na razini cijele godine bile 3,3 posto niže od cijena u EU. Tijekom prošle godine bio je manji ukupan uvoz odojaka i prasadi za klanje (11,1 posto), no zato je uvoz utovljenih svinja za klanje povećan za čak 67 posto. Općenito gledano, vanjsko – trgovinska bilanca u prometu mesa svinja iskazuje se kroz deficit i to ogroman te je na kilogram izvezenog svinjskog mesa uvezeno čak 11,5 kilograma. Tako smo prošle godine uvezli više od 102 tisuće tona svinjskog mesa, a izvezli tek 9226 tona. Vrijednost uvezenog svinjskog mesa iznosila je gotovo 328 milijuna eura, a izvezli smo svinjetine u vrijednosti nešto većoj od 32 milijuna eura.

Nedostatak tovljenika

I dalje je u Hrvatskoj ogroman nedostatak prasadi za tov, a to se nadomješta uvozom te je tijekom prošle godine uvezeno 318 tisuća tovljenika, što je bilo za četvrtinu manje od rekordne 2022. godine, kada je u Hrvatsku uvezeno čak 410 tisuća tovljenika i ukupno 650 tisuća svinja za tov i klanje. I dok je Europska unija po samodostatnosti u proizvodnji svinjskog mesa na prosjeku od 121 posto, Hrvatska ima 52 posto samodostatnosti. Broj jedan po proizvodnji svinjetine u Europi je Danska s 326 posto samodostatnosti, a potom slijede Belgija, Nizozemska i Španjolska. Po samodostatnosti u proizvodnji svinjskog mesa od Hrvatske su slabiji tek Litva, Latvija, Rumunjska, Češka, Bugarska, Malta, Grčka i Slovačka. Ne čudi stoga da je ukupan broj svinja u padu pa je tako zadnjeg dana prošle godine u Hrvatskoj bilo 853 tisuće svinja ili 180 tisuća manje u odnosu na 2020. godinu. Posebno zabrinjava činjenica da se u prošloj godini za više od 1200 smanjio broj krmača pod kontrolom proizvodnosti na obiteljskim gospodarstvima i s 4379 smanjio se na 3588, na što je najviše utjecala pojava afričke svinjske kuge. Po broju krmača u kontroli proizvodnosti, Koprivničko–križevačka županija je četvrta u Hrvatskoj s 1430 krmača, a ispred su Osječko–baranjska (14319), Vukovarsko–srijemska (6423) i Zagrebačka (2998) županija.

Podravci vole hibride

Gledano po sortama, Podravci i Prigorci najviše preferiraju hibridne pasmine (topigs) i gotovo 90 posto krmača odnosno njih 1282 pripada toj pasmini hibrida. Kad je pak riječ o nerastima, u Koprivničko–križevačkoj županiji omiljeni su landrasi, kojih je točno polovica (22) od svih primjeraka nerasta u županiji (44). Zanimljiv je podatak i da se u zadnjih desetak godina povećao broj oprasenih prasaca po leglu. I dok je 2014. godine krmača na velikim farmama u jednom leglu oprasila 12,6 živih praščića, prošle je godine prosjek bio 14,3 živorođenih praščića po leglu.

Janjetina u EU poskupila 3, a u Hrvatskoj 18 posto

U prošloj je godini pad ostvario i sektor ovčarstva i kozarstva te je broj uzgojno valjanih ovaca manji za 8,7 posto, a koza za 4,7 posto. Broj ovaca u Hrvatskoj je tijekom 2023. godine smanjen za 14,2, a broj koza za 11 posto. I dok je cijena janjetine u Europskoj uniji tijekom prošle godine porasla za 2,8 posto, u Hrvatskoj je cijena rasla čak 18,3 posto. Uvoz ovčjeg i kozjeg mesa veći je za 11,6, a izvoz je manji za 37,3 posto, no zato je uvoz živih ovaca i koza veći za 4,6 posto, a izvoz je povećan za čak 86,2 posto. Po samodostatnosti u proizvodnji ovčjeg i kozjeg mesa Hrvatska je na 81 posto, što je tek tri posto manje od prosjeka EU, a apsolutni rekorder je Irska, koja proizvede čak 7,5 puta više ovčjeg i kozjeg mesa od vlastitih potreba. Smanjio se lani i otkup ovčjeg i kozjeg mlijeka, kao i broj njegovih isporučitelja. Kad je riječ o Koprivničko–križevačkoj županiji, krajem prošle godine registrirano je 721 gospodarstvo na kojem se uzgajalo 10391 grlo ovaca, a istovremeno se na 107 gospodarstava uzgajalo 1655 grla koza.

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Petar (85) ima najstariji bicikl u Virju:

VIDEO “Dao sam za njega 10 kubika lipe. To je davne 1962. godine bilo pravo bogatstvo”

Na otvorenju autoceste do Siska premijer spomenuo koje će gradovi dobiti autocestu do kraja mandata

Ako je vjerovati Plenkoviću, Koprivnica bi u roku četiri godine trebala dobiti izlaz na autocestu

NOVA INTERVENCIJA U PODRAVINI

UPRAVO Helikopter Hitne pomoći sletio na nogometno igralište. Časna sestra doživjela srčani udar