JESTE LI MEĐU NJIMA?

Na ovu skupinu umirovljenika će se tri ključne mirovinske izmjene najviše odraziti

Ukidanje penalizacije prijevremenih mirovina za starije od 70 godina, rast invalidskih mirovina te nove mogućnosti rada u mirovini tri su najvažnije izmjene u mirovinskom sustavu koje su stupile na snagu od 1. siječnja 2026. godine. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje pojasnio je na koje se skupine umirovljenika odnose ove mjere i što one konkretno donose, prenosi mirovina.hr

Mirovinskom reformom ukida se smanjenje polaznog faktora, odnosno penalizacija prijevremenih mirovina. Ova se promjena ne odnosi samo na prijevremene starosne mirovine, već i na umanjene starosne mirovine te starosne mirovine za dugogodišnje osiguranike. Riječ je o svim korisnicima kojima je mirovina određena primjenom polaznog faktora manjeg od 1.

Ukidanje penalizacije ostvaruje se kada korisnik navrši 70 godina života, i to od prvog dana idućeg mjeseca nakon navršene dobi. Korisnicima koji su već navršili 70 godina, nova će se mirovina odrediti po službenoj dužnosti od 1. siječnja 2026. godine, a najkasnije do 30. ožujka 2026. godine. Ukidanjem penalizacije mirovine će za oko 127.000 korisnika u prosjeku porasti za 56 eura.

Povećavaju se i mirovinski faktori za izračun invalidskih mirovina. Faktor za invalidske mirovine zbog potpunog gubitka radne sposobnosti, kao i za invalidske mirovine prevedene u starosnu, raste s 1 na 1,1. Faktor za izračun invalidskih mirovina zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti raste s 0,8 na 0,9. Novi izračuni provest će se automatski, bez potrebe za podnošenjem zahtjeva, od 1. siječnja, a najkasnije do kraja ožujka 2026. godine.

Uvedena je i nova mogućnost rada uz isplatu 50 posto mirovine. Uz dosadašnju mogućnost rada na pola radnog vremena uz isplatu cijele mirovine, sada je omogućeno i raditi na puno radno vrijeme uz isplatu polovice mirovine, odnosno nastaviti raditi nakon navršene 65. godine bez prestanka obavljanja djelatnosti. Ovu mogućnost imaju obrtnici i osobe koje obavljaju profesionalnu samostalnu djelatnost, kao i osiguranici u statusu roditelja njegovatelja i njegovatelja prema propisima socijalne skrbi, udomitelji te osobe koje pružaju pomoć i njegu hrvatskim ratnim vojnim invalidima.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Težak poraz u posljednjoj domaćoj utakmici

Krušelj ponovno pogodio i šokirao šampione, ali u nastavku je uslijedio potpuni preokret

DINAMO GOSTUJE NA "APAŠU"

Prvak stigao u Koprivnicu, Slaven pred punim stadionom igra posljednju domaću utakmicu. Pogledajte fotke

Potvrđena presuda za dvije teške nesreće na radu u Cubincu kraj Križevaca

Dva radnika ostala bez prstiju, direktor ide u zatvor, a posrnula tvrtka mora platiti kaznu