Hrvati, idemo delat: Za bebu do 3000 eura, objavio je na naslovnici popularni dnevnik nakon što je Vlada RH potkraj prošlog tjedna predstavila nikad izdašniji paket demografskih mjera težak čak 685 milijuna eura na državnom nivou. Hrvatska polako, ali sigurno odumire već desetljećima, a naša županija tu, na žalost, nije izuzetak. Sve nas je manje i sve smo stariji, a negativan prirodni prirast, dakle negativna razlika između novorođenih i umrlih, sve je izraženija, pogotovo u ruralnim krajevima. Država je stoga odlučila „odriješiti kesu“ i tako obitelji motivirati na „delanje“. Uz financijsku pomoć s državnog nivoa, svi oni koji odluče povećati brojno stanje svoje obitelji mogu računati i na pomoć jedinica lokalne samouprave. Istražili smo koji su to gradovi, a posebice koje su to općine naše županije, koje će financijski najizdašnije čestitati prinovi. Podatke smo uzeli od Ministarstva demografije i iseljeništva, koje je i ove godine svim županijama, gradovima i općinama poslalo poprilično širok upitnik o svim demografskim mjerama koje se provode na lokalnom nivou. Evo što smo pronašli.
Koprivnica predvodi, Đurđevac i Križevci u sredini
Među gradovima Koprivničko-križevačke županije, Grad Koprivnica nudi najizdašniju financijsku potporu za rođenje prvog djeteta. Roditelji mogu računati na iznos od 500 eura za svako novorođenče. Na drugom mjestu je Grad Đurđevac, koji novopečenim roditeljima isplaćuje po 200 eura za svako dijete. Križevci su smješteni između, s nešto manjim iznosima od 150 eura za prvo dijete, no iznos raste do 750 eura za peto i svako sljedeće dijete. Želite li preseliti u općinu s najizdašnijim iznosima za demografske mjere, svakako biste trebali razmisliti o Kalinovcu. Ova općina isplaćuje najveću potporu za prvo dijete, i to čak 1.330 eura. Također, isti iznos isplaćuje i za svako sljedeće dijete, što je iznimno rijetko. Drugu poziciju zauzima Općina Gola, koja za svako dijete osigurava 1.327 eura. Općina Koprivnički Ivanec također se ističe jer za prvo dijete isplaćuje 700 eura, dok za drugo i treće dijete iznos raste na 1.300 eura. Sličan trend prati i Općina Molve, koja roditeljima za svako dijete osigurava jednaki iznos od tisuću eura. Na suprotnom kraju ljestvice nalaze se općine poput Kloštra Podravskog, gdje se isplaćuje svega 66 eura, i Rasinje, s minimalnih 70 eura.
Izdašna potpora za više djece
Većina općina nudi veće iznose za drugo, treće i svako sljedeće dijete, čime dodatno motivira obitelji na povećanje broja djece. Primjerice, Općina Ferdinandovac počinje s 400 eura za prvo dijete, ali za treće dijete isplaćuje čak 1.000 eura, što je značajan rast. Općina Sveti Petar Orehovec nudi slično – za prvo dijete daje 270 eura, ali iznos raste do 1.350 eura za peto i svako sljedeće dijete. Iako su lokalne mjere značajne, stručnjaci upozoravaju da one same nisu dovoljne za dugoročni demografski oporavak. Uz financijske potpore, važni su i dodatni faktori poput dostupnosti vrtića, škola, zaposlenja i infrastrukture koja mlade obitelji potiče da ostanu ili dosele u naše krajeve. (mš)
Podravske Sesvete: Najveća pojedinačna potpora u županiji za treće dijete
U našoj županiji po demografskim mjerama svakako se ističu Podravske Sesvete, općina koja nudi najveću pojedinačnu financijsku čestitku od čak 1.590 eura. Ovo je uvjerljivo najizdašnija jednokratna potpora u cijeloj županiji, ali odnosi se isključivo i samo za treće dijete. Ono što Podravske Sesvete također čini jedinstvenima je činjenica da su jedina općina u kojoj potpore za četvrto, peto i svako sljedeće dijete iznose manje od one za treće dijete. Za četvrto dijete, kao i za peto i svako sljedeće dijete, roditeljima se dodjeljuje 530 eura, što je znatno niže od iznosa za treće dijete. Ovaj neobičan model potpora ukazuje na specifičan prioritet ove općine – snažno motiviranje obitelji na povećanje broja djece do trećeg djeteta, dok se za veći broj djece potpore vraćaju na niže iznose.
FOTO arhiva