Aronija je nevjerojatno zdravo i moćno bobičasto voće. Krcata je antioksidansima koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, jačanju imunološkog sustava i smanjenju upala. Međutim, ne samo da je zdrava već je i izrazito ukusna. Čak je čest puta bogatija antioksidansima od brusnice i ostalog bobičastog i drugog voća. Činjenica da je ova mala bobičasta biljka otporna na zimu i mraz i da može preživjeti i do -47°C dovoljno govori o njenoj moći.
Konzumira se u obliku sirupa, vina, soka ili džema, a možete jesti i sušene aronije kojih ima u većini trgovina zdravom hranom.
Zbog visokih razina antioksidansa i vitamina C i E aronija djeluje antivirusno, antibakterijski i protuupalno. Bogata je antioksidansnim antocijanom koji jača imunitet, usporava starenje i smanjuje rizik od raka. Također, stimulira rad štitnjače pa se posebno preporučuje osobama s hipotireozom. Aronija sprječava nastanak kardiovaskularnih bolesti, snižava visoki tlak i kolesterol te potiče proizvodnju dobrog kolesterola. Stimulira rad jetre, pomaže kod žučnih kamenaca i upala žučnog mjehura. Smiruje grčeve i bolove u crijevima, smanjuje upalu sluznice crijeva i zaustavlja proljev. Obzirom da je bogato dijetalnim vlaknima, ovo zdravo voće olakšava probavu te poboljšava cirkulaciju hrane kroz crijeva. Vlakna pomažu kod zatvora, grčeva, nadimanja i želudačnih tegoba.
Nedavno istraživanje pokazalo je da 50 mg ekstrakta aronije smanjuje rast stanica raka debelog crijeva za 60%. Pored toga, ekstrakti bobica aronije mogu smanjiti oksidativni stres povezan s rakom dojke. Ipak, treba naglasiti da su trenutna istraživanja dosta ograničena i potrebna su daljnja istraživanja na ljudima kako bi se potvrdila učinkovitost aronije u liječenju raka.
Za prevenciju i očuvanje zdravlja preporučuje se pola do deci soka na dan tijekom dva tjedna po jednom godišnjem dobu, a iskoristivost zdravih sastojaka bolja je ako je konzumirate nakon jela.
FOTO: Podravski list