NOVI PRAVILNIK

Naši će poljoprivrednici ostati bez dijela poticaja

Mnogi poljoprivrednici iz našeg kraja mogli bi uskoro ostati bez dijela poticaja koji dobivaju za svoju poljoprivrednu proizvodnju. Naime u tijeku je e-savjetovanje o Pravilniku o određivanju područja s prirodnim i ostalim ograničenjima. Naime, po tom pravilniku poljoprivrednici dobivaju dodatne potpore po hektaru zemlje koje obrađuju zbog geografskih karakteristika zemlje. Stručnjaci u Ministarstvu poljoprivrede zaključili su da se na pojedinim područjima poljoprivrednici, kako bi uzgojili svoje usjeve, moraju boriti s primjerice, zemljom koja teže zadržava vlagu, da imaju teži pristup svojim zemljištima i slično, te im tako odobrili dodatne potpore po hektaru.

Studija po kojoj su se skrojila nova pravila nedostupna je za javnost. Sadašnji pravilnik iz 2019. godine prepoznaje tri kategorije područja s ograničenjima u kojima su poljoprivrednici dobivali dodatan novac zbog nepovoljnog položaja na kojem se nalaze. Tako su u gorsko-planinskim područjima (GPO) poljoprivrednici do sada dobivali 226 eura po hektaru. Oni koji zemlju obrađuju zemlju na područjima značajnih prirodnih ograničenja (ZPO) mogli su dobiti 120 eura po hektaru, a poljoprivrednici iz područja s posebnim ograničenjima (PPO) mogli su računati  na dodatnih 82 eura po hektaru.

No, novi je Pravilnik neke jedinice lokalne uprave premjestio u niže kategorije, neke je u potpunosti izbacio, no neke su i dodane. Tako su po starom pravilniku u područja s posebnim ograničenjima potpale općina Kalinovac, Koprivnički Bregi, Koprivnički Ivanec, Ludbreg, Mali Bukovec i Rasinja. No, u novom su pravilniku samo, što se tiče područja značajnih ograničenja spomenuti Kalinovac i Koprivnički Ivanec, što znači da, ako pravilnik u ovom obliku bude usvojen, poljoprivrednici s područja Koprivničkih Bregi, Ludbrega, Malog Bukovca i Rasinje više ne bi imali pravo na ove poticaje. Dobra je pak vijest da je u spomenuto područje uvrštena općina Kloštar Podravski koja dosad nije bila spomenuta niti u jednom pravilniku. Razumljivo, poljoprivrednici iz općina koje su izbačene neće biti zadovoljni ovom odlukom, ali svoje nezadovoljstvo ne skrivaju ni poljoprivrednici iz drugih općina koje po njima trebaju biti uvrštene u pravilnik, a iz nekih njima nepoznatih razloga nisu. Jedan od njih je argumentirano i stručno objasnio zašto smatra da Pravilnik nije napravljen dobro.

–  Općina Kalnik ovim Pravilnikom nema status ni GPP, ni status ZPO ni status PPO. Biti poljoprivrednik na području općine Kalnik vrlo je teško. U prilog tome govori i podatak da se stočni fond u proteklih 10 godina smanjio za 60 posto, s tendencijom daljnjeg smanjenja.  Obrađujem laporasta i ilovasta tla s površinama koje uvelike podsjećaju na krške krajeve u Dalmaciji. Tla ne zadržavaju vlagu, a svojstva ilovače i laporaste zemlje su takva da ne zadržavaju minerale i važne kemijske elemente za rast i razvoj biljaka, stoga je svako ozbiljno ratarstvo nemoguće na području općine Kalnik. Stočarstvo je također neisplativo zbog usitnjenih površina koje nisu pogodne za ispašu stoke. Sve više parcela se zapušta i ljudi odustaju od poljoprivrede. Mladi migriraju u grad ili, ako i ostaju živjeti na selu, ne bave se poljoprivredom. Žalosti me što slični krajevi u Krapinsko-zagorskoj i Varaždinskoj županiji imaju jedan od statusa područja s prirodnim ograničenjima, a u isto vrijeme područje Kalnika to nema. Žalosno je i da se ovako važni dokumenti donose politički, umjesto da se pogledaju stručne analize, pa ako treba i izraditi nove analize tla, nagiba zemljišta, nadmorske visine – naveo je Krunoslav Đurec, koji se potpisao kao očajni mali poljoprivrednik iz općine Kalnik koji se ne misli još dugo baviti poljoprivredom.

FOTO: ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

„Male tajne velikih majstora Podravke“.

Podravka će s 1.800 eura stipendirati učenike strukovnih škola!

OČEKUJU SE KAŠNJENJA

Pruga se zatvara na nekoliko dana. Putnike će prevoziti autobusi

TVRTKA KOTLAR GRADI NOVI POGON VRIJEDAN VIŠE OD ŠEST MILIJUNA EURA

“Podižemo proizvodnju, plaće i broj zaposlenika”