Nastavlja se agonija lovaca s križevačkog kraja, pošto je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poništilo Javni natječaj za davanje zakupa prava lova u devet lovišta kojeg je u travnju raspisala Koprivničko–križevačka županija. Još sredinom srpnja Koprivničko–križevačka županija donijela je odluku o zakupu prava u zajedničkim otvorenim lovištima Križevci, Mali Kalnik, Kalnik, Marinovec, Gregurovec, Carevdar, Veliki Raven, Bukovje i Sveti Ivan Žabno, a prošle su srijede s njima sklopljeni i ugovori o zakupu prava lova. No, dan kasnije, odnosno u četvrtak, 26. rujna, Koprivničko–križevačka županija zaprimila je rješenje Ministarstva da je već sama odluka o raspisivanju natječaja proglašena ništavnom.
Razlog je što su odredbe Javnog natječaja protivne odredbama Zakona o lovstvu, a sporni su bili dijelovi Javnog natječaja o ostalim uvjetima koje ponuditelj mora ispunjavati. Kao jedan od uvjeta navedena je točka da ponuditelj u trenutku dostavljanja ponude mora imati minimalno pet matičnih članova s položenim lovačkim ispitom/zaposlenika na punih 1000 hektara površine lovišta za koju dostavlja ponudu. Kako se navodi u rješenju Ministarstva, propisivanje uvjeta broja članstva/zaposlenih, kao i propisivanje uvjeta koji se mogu ispuniti tek nakon sklapanja ugovora o pravu lova, Zakonom nije dopušteno. Tako se nastavlja saga koja je započela još prošle godine na više od 20.000 hektara. Podsjetimo, Koprivničko-križevačka županija početkom rujna prošle godine raspisala je natječaj za lovišta kojima je nekad upravljala udruga Sveti Hubert iz Križevaca. Kako se priča, u nekim interesnim zonama rodila se ideja da bi se to lovište trebalo rascjepkati kako bi svaka lovna udruga raspolagala svojim lovištem. Pojedinci su lobiranjem uspjeli isprovocirati da se natječaj raspiše prije isteka sadašnje koncesije, koja traje do 2026. godine. No od onda je sve pošlo krivo za lovačke udruge iz križevačkog kraja.
Naime, problem je bio što nove udruge nisu imale prednost u novim natječajima kao postojeći lovozakupnik, jer je to bila likvidirana udruga Sveti Hubert, koja je pod sobom okupljala ostale udruge kao pridružene članice. Ali koncesiju je imala spomenuta krovna udruga. Od onda stvari kreću iz goreg prema gorem za domaće udruge. Županija je raspisala natječaj kojim su se favorizirale domaće udruge, ali netko se žalio pa je natječaj poništen. Taj „netko“ su zainteresirane strane za ova lovišta, većinom lovačke udruge iz okolice Zagreba, koje su „nanjušile“ da bi se ovdje mogle domoći izuzetno potentnih lovišta. Križevačka lovišta prostrana su i bogata divljači, a lovni turizam vrlo je potentna grana te industrije. Kako smo pisali, natječaj je raspisan sa željom da neka društva dobiju svoje lovište kako bi bili samostalniji i tako realizirali neke svoje projekte. Javni kriterij za rang listu ponuditelja za taj natječaj je broj postignutih bodova koji se skupljaju zadovoljavajući kriterije natječaja. Jedan od kriterija bio je i taj da se dodatno boduje činjenica da društva na lovištu za koje se natječu imaju svoj lovački dom. Također, honorirao se i broj članova s položenim lovačkim ispitom.
No, Ministarstvo je u svom rješenju kazalo da je jedini zakonski ispravan kriterij ponuđeni iznos za lovnu koncesiju. Dakle, tko da više, dobiva lovište. Stoga županija nije imala drugog izbora te je poništila natječaj, a vrlo vjerojatno su tamo i znali za njegovu nezakonitost kod samog raspisivanja, jer sve što treba je pročitati Zakon o lovstvu, koji je vrlo jasan. Lovište kojim je raspolagao Sveti Hubert rascjepkano je na deset lovišta i svako od tih lovišta bilo je novoutvrđeno, dakle, bez prijašnjeg koncesionara. Natječaj je tada poništen, a u međuvremenu nad vrijednim lovištima u novonastaloj situaciji nitko nema kontrolu. Lovočuvari nemaju nadzor nad lovištima, što je svakako plodno tlo za krivolov i devastaciju fonda divljači na prostranim i bogatim križevačkim lovištima. Nakon nekog vremena ponovno je raspisan natječaj i ovog puta odabrani su i lovozakupnici. Dio lovišta dobili su domaća udruge, a dio strane. No tad je došlo rješenje Ministarstva, prema kojem je i ovaj natječaj bio protuzakonit i županija je na svojim stranicama objavila obavijest o poništenju već potpisnih ugovora da bi nakon nekoliko dana ta objava nestala. Kako izgleda, sad slijedi pravna zavrzlama i pitanje je mogu li se već potpisani ugovori samo tako jednostavno raskinuti i to samo na mišljenju Ministarstva, koje je pak doduše dosta decidirano, i koje kaže da su natječaji bili protuzakoniti.
FOTO arhiva