slikar stjepan stankir

Ne možemo niti slutiti gdje se sve u svijetu nalaze njegova djela

Piše: Nikola Cik

Tek je nedavno, i to 20 godina nakon smrti i 86 godina od njegova rođenja, u Đurđevcu nakon dugo vremena postavljena izložba slika Stjepana Stankira. Izložba je otkrila njegov nevjerojatan talent i radnu energiju jer su sve izložene slike nastale u doba kada je Stankir bio u ranim dvadesetim godinama života. Nadamo se da je ovo bila tek prva takva izložba i da će Stankirovo likovno stvaralaštvo odsada biti adekvatno valorizirano i češće predstavljano široj javnosti.

Stjepan Stankir rođen je u Đurđevcu 13. kolovoza 1937. u seljačkoj i obrtničkoj obitelji Đure i Marije Stankir rođ. Rožman na Novom selu u Jelačićevoj ulici. Čini se da je Stankir crtački talent i volju za umjetnost naslijedio od majke koja je vrlo vješto ukrašavala uskrsne pisanice, ali i drugih predaka koji su bili vješti majstori. Stoga se i sam još kao dječak okušao u rezbarenju drveta, crtanju i na kraju slikanju te je vrlo rano došao u kontakt s tvorcima naivnog slikarstva. Oni su očito prepoznali njegov talent i poticali ga na slikanjepa su mu radovi bili izloženi na znamenitoj izložbi održanoj 1953. u Đurđevcu. Nastavio je slikati te je već u svojim dvadesetima stvorio nevjerojatno bogat i kvalitetan opus. Inspiraciju je crpio u svakodnevnim događajima i prizorima iz seljačkog života pa na njegovim slikama nalazimo, između ostalog, kopače u goricama, prošćenja, stoku na paši, prizore iz žetve, prelje i slično. U zrelijoj fazi na njegove su slike dospjeli i drugačiji motivi, poput grotesknih likova i scena, dok je cijelo vrijeme na njegovim slikama prisutna lascivnost.

Prekretnica u Stankirovom životu i stvaralaštvu dogodila se 1965. kada je otišao na rad u Njemačku. Ondje je nastavio slikati, pogotovo zbog toga što je tada u svijetu vladao velik interes za naivno slikarstvo pa je često i rado izlagao na samostalnih i skupnim izložbama koje su organizirane u domovini i diljem svijeta. Osim uljem na platnu i lesonitu, slikao je i na staklu te je bio priznat među umjetnicima i stručnim kritičarima. Njegova djela ogledni su primjer naivnog slikarstva, a stoji činjenica da jerazvio i zanimljiv vlastiti stil. Na stvaranje u stilu naive poticao je i mlađe generacije slikara u Đurđevcu. Osim kao slikara, Stankira pamtimo i kao kipara, a s obzirom na to da njegove skulpture nisu toliko poznate, tek će trebati prionuti istraživanju toga dijela njegovog stvaralaštva.

Vjerojatno ne možemo niti slutiti gdje se sve u svijetu nalaze djela Stjepana Stankira, a možemo biti sretni što je zahvaljujući njegovim potomcima dio opusa sačuvan u Đurđevcu. Nažalost, nemili događaj iz njegovog života, optužba za ubojstvo i zatvorska kazna sasvim su nepravedno bacili sjenu i na njegovo slikarstvo. Unatoč tome što je bio teške naravi, osoran i osebujan u ponašanju, Stankirovi prijatelji i sumještani sve više cijene i poštuju njegovo stvaralaštvo. Kako je oko Božića 2003. umro gotovo zaboravljen, tako je i njegov opus pao u zaborav, a djela Stjepana Stankira zasigurno zaslužuju veću pažnju javnosti i struke.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

OČEKUJU SE KAŠNJENJA

Pruga se zatvara na nekoliko dana. Putnike će prevoziti autobusi

TVRTKA KOTLAR GRADI NOVI POGON VRIJEDAN VIŠE OD ŠEST MILIJUNA EURA

“Podižemo proizvodnju, plaće i broj zaposlenika”

PROMETNA KOD ĐURĐEVCA

Sletio autom u kanal i vidno pijan odbio alkotestiranje