„Morat će se uvoditi porez na nekretnine za neiskorištene stanove i ti stanovi moraju doći u funkciju jer stanovi su danas postali nepriuštivi mladim obiteljima, pogotovo studentima“. Govorio je tako u ožujku u razgovoru za Podravski list SDP-ov saborski zastupnik i ekonomski strateg Boris Lalovac, a upravo je novi porez na nekretnine jedan od prvih većih poteza već treće HDZ-ove Vlade Andreja Plenkovića. Šaputanja o uvođenju poreza na nekretnine traju već više od petnaest godina, a ministar financija Marko Primorac prošlog je tjedna objasnio na koji će se način provoditi izmjene zakona.
– U ovom krugu poreznih izmjena uvest ćemo porez na nekretnine transformacijom poreza na kuće za odmor – kazao je Primorac i dodao da će se time ostvariti jedan od poreznih ciljeva, a to je prebacivanje oporezivanja rada na oporezivanje nekretnina.
Bojazan kod građana
Već odavno je poznato da u Hrvatskoj ima više stambenih jedinica nego stanovnika, a prema dostupnim podacima o potrošnji struje i vode, ispada da je između 500 i 600 tisuća stambenih jedinica prazno. Uvođenje poreza na nekretnine uvijek je izazivalo bojazan kod građana jer su strahovali da će nešto takvo dovesti do toga da moraju plaćati poreze na stanove ili kuće u kojima žive i za koje su porez platili prilikom kupnje ili nasljedstvom. No, barem za sada, porez se ne bi plaćao na nekretnine u kojima se stanuje i na one koje su u dugoročnom najmu.
– Oni koji najmanje deset mjeseci godišnje iznajmljuju nekretnine ne bi plaćali taj porez, dok bi ga oni koji se bave kratkoročnim iznajmljivanjem morali plaćati – kazao je Primorac, a više detalja o izmjenama zakona trebalo bi se znati ovog tjedna. Prema do sada dostupnim informacijama puštenim u javnost, no još uvijek neslužbenim, ove izmjene značit će da će porez na nekretnine od sljedeće godine naplaćivati i one jedinice lokalne samouprave koje to do sada nisu. Prijedlog je da se poveća i gornja i donja granica, a čini se da bi se gornja granica poreza na nekretnine mogla udvostručiti sa sadašnjih 5 na 10 eura po četvornom metru. I dalje je zato potpuno nejasno koliki će zapravo biti porez, što je porezna osnovica i na koji će se način obračunavati. Pitanje je i koliko će se vlasnika motivirati da im nekretnina ne stoji i da ih stave u funkciju, a stručnjak za nekretnine Boro Vujović u RTL Direktu upozorio je i na neke problematične situacije.
Ovisno o lokaciji
– Treba imati u vidu da postoji dobar dio nekretnina koje u ovom trenutku možda nisu pogodne za stavljanje na tržište. Znači u nekom su lošem stanju ili imaju neriješene imovinsko-pravne odnose ili se nalaze na lokacijama koje nisu interesantne za iznajmljivanje, tako da tu imamo širu priču. Mi smo ovdje fokusirani samo na one koji mogu, a ne iznajmljuju – rekao je Vujović i naglasio da bi bilo logično da se napravi razlika u cijeni ovisno o lokaciji nekretnine jer ne može ista biti kuća u centru grada ili negdje na periferiji. I dalje je nejasno što bi bila porezna osnovica, a jedna od opcija mogla bi biti vrijednost nekretnine, što bi također bilo logično jer nema smisla da ista stopa bude na luksuznu vilu s bazenom i derutne gorice koje je netko naslijedio od pokojnog djeda.
– Činjenica je da možda imate ljude koji su naslijedili nekretnine koje su van funkcija. Iz nekih emotivnih razloga ne žele ih ili ne mogu prodati, a u ovom će trenutku biti prisiljeni plaćati porez na njih. Imaju nešto što im je teret, a sada će im postati još veći teret i naravno da ima onih koji time neće biti zadovoljni – rekao je Vujović za RTL Direkt.
FOTO arhiva