Obiteljska poljoprivredna gospodarstva godinama upozoravaju na niske otkupne cijene mlijeka, a kako se situacija ne mijenja, ne čudi što sve više poljoprivrednika prazni štale i traži novi posao. To se prvenstveno odnosi na „male“ poljoprivrednike koji u štalama imaju do deset krava i oni jednostavno ne mogu preživljavati od proizvodnje mlijeka. U takvoj situaciji našla se i Jasminka Kolar iz Đurđevca, koja zbog niskih otkupnih cijena ne surađuje s mljekarskom industrijom, nego mlijeko koristiti za proizvodnju sira. Na taj način Jasminka je imala bolju „prođu“, jer sir prodaje na tržnici, no to ne jamči dugoročnu budućnost.
– U štali imam još četiri krave, a skoro 20 godina ne predajem mlijeko, nego ga koristim za proizvodnju sira. Imam svoje stalne kupce pa sir uspijevam prodati. No, moji kupci su stariji građani, a kako mladi ne dolaze na tržnicu pitanje je vremena kad ću ih imati sve manje. Ta sudbina čeka i povrtlare i voćare koji su oslonjeni na vlastitu prodaju – tvrdi Jasminka. Upravo zbog činjenice da će kupaca biti sve manje, nakon 25 godina proizvodnje mlijeka Jasminka se našla na prekretnici. Obrađuje i 40 rali zemljišta, ali ni od ratarstva, kaže ona, više nema previše koristi.
– Srozali su nas male proizvođače mlijeka s niskim otkupnim cijenama mlijeka i naravno da se štale prazne. Tako je došlo vrijeme i da sam osobno morala „vagnuti“ i donijeti odluku pa sam, eto, u 50. godini života morala tražiti posao – dodaje Jasminka. Sad je zaposlena u trgovini, a proizvodnja sira postala joj je dodatni posao.
– Kad sam u drugoj smjeni u poslu oko štale uskače mama, tako da zasad ne razmišljam o prodaji krava. Jedna sam od rijetkih u Đurđevcu koja još uvijek ima krave. Po mojoj računici ima nas još sam pet u cijelom gradu koji imamo krave, a to je žalosno jer nekad skoro da i nije bilo imanja na kojem nije bilo krava. Situacija nije nimalo bolja ni u selima, jer se uporno zanemaruje male proizvođače mlijeka – zaključila je Jasminka Kolar.
FOTO Nikola Wolf