Na koju god stranu Podravine pogledamo, većinu nogometnih klubova muči jedan te isti problem – premalo je djece. To je bio sukus prošlotjednog razgovora s predstavnicima NK Rudar Glogovac, to je i sukus razgovora s ljudima iz NK Mladost Sigetec Ludbreški. Tajnik Filip Matijašec i trener klinaca Nikola Brlek u našoj su nas stalnoj rubrici, u kojoj se bavimo mlađim kategorijama, upoznali s radom Nogometnog centra Ludbreg, čiji je nositelj NK Mladost. Gdje se natječu mladići?
– Natječu se u Nogometnom centru Ludbreg. Varaždinska županija vam ima 13 Centara koji djeluju od 2018. godine. Mladost je tu nositelj NC-a, a uz nas su djeca iz klubova Plitvica Selnik, Sloga Slokovec, Poljoprivrednik Kapela, Bukovčan, Veliki Bukovec, Bukovčan 27 Mali Bukovec, Lunjkovec i Mladost Sveti Petar. Znači, osam klubova koji igraju u ovom Centru – rekli su nam Matijašec i Brlek, ujedno koordinator Centra te nas uputili u to koliko ih ima u Mladosti i tko su im treneri.
– Imamo pet kategorija, od U-9 do kadeta i juniora (U-18). Kategoriji U-9 trener je Nikola Brlek, U-11 Goran Sabol, U-13 Luka Lesar i Mario Grabrovec, U-15 Franjo Zdelar i U-18 Mario Hrelja. To je do 90 djece, uvijek je najviše najmlađih, ali ima i onih koji počnu pa odustanu. Ukupan broj djece je veliki problem, iz godine u godinu sve ih je manje i manje – nastavljaju. Zašto je tome tako?
– Puno je više mogućnosti nego nekad. Ja znam po sebi koji imam 32 godine – mi smo mogli samo na nogomet, a danas u Ludbregu imate rukomet, košarku, hrvanje… Sad su tu i mobitel, laptop, PlayStation pa djeca s vremenom odustaju – objasnio je Matijašec. Generacija U-13, rekao je, bila je jaka, ali dvojica su otišla u Koprivnicu, jedan iz sela, pak, igra u Varaždinu i sl. Mladost sudjeluje na turnirima, ali rezultati u ovim kategorijama nisu u prvom planu. Zanimalo nas je i je li klub razvio nekog talenta koji je kasnije napravio veliku karijeru.
– U Mladosti je počeo Antun Havaić, legenda Slavena. Ondje je igrao 15-ak godina i bio je kapetan ekipe kada su ušli u Prvu ligu 1997. Jedan od najboljih igrača u povijesti Slavena, kako piše u klupskoj monografiji. Iz Sigeca je i Petar Brlek, koji ima preko 50 nastupa za mlade reprezentacije Hrvatske. Kod njega se već sa sedam-osam godina vidjelo da je baš talentiran tako da je prvu registraciju imao u Varteksu. Pet godina bio je u Slavenu, a onda Wisla, Genoa u Italiji, Osijek… Kod nas je još igrao Jurica Grgec, bivši nogometaš Varaždina i Pafosa, gdje je sad Oršić. Nažalost, zbog ozljede je prekinuo karijeru – nabrajao je tajnik. Kako je došlo do pokretanja Nogometnih centara?
– Osnovani su zbog toga što je premalo djece. Evo vam primjera da bolje razumijete: u Sigecu je 1991. godine rođeno 11 muške djece. A onda nam se od 1998. do 2008., na primjer, dogodila generacijska rupa – u tih 10 godina nije se rodilo toliko djece kao tada u jednoj godini – istaknuo je Matijašec. Bez obzira na to, NC Ludbreg ima dobre uvjete.
– Nema nikakvih članarina i kompletan rad NC-a financiraju klubovi iz svojih sredstava. Evo, dobili smo donaciju Općine Mali Bukovec i upravo smo vlastitim sredstvima nabavili komplet dresova, trenirki i ruksaka za svu djecu, njih stotinjak. Roditelji su morali doplatiti samo 30 eura po djetetu, a vrijednost je bila puno veća – ispričali su nam sugovornici te podijelili koji su ciljevi Škole nogometa u budućnosti.
– Ciljevi su napredovati u toj ligi te da se djeca okupljaju i bave sportom. Nažalost, teško ih je danas privući na teren. Svi su dobrodošli, bitno je da se maknu od mobitela i bave sportom jer to im samo može dobro doći – zaključio je Matijašec.
FOTO Mladost Sigetec Ludbreški