Izgradnja novog stadiona u Kranjčevićevoj ulici u Zagrebu vrijedna 44 milijuna eura samo što nije krenula, a nakon nje gradit će se i novi stadion u Maksimiru vrijedan gotovo 300 milijuna eura. Novi stadion izgrađen je u Puli i Osijeku, čak je i susjedni Bjelovar „dobio“ novi stadion, a uskoro ondje kreće izgradnja još jedne tribine. Čini se kao da se stadioni ili grade ili moderniziraju svuda osim u Koprivnici, čiji Kušek Apaš ne zadovoljava moderne kriterije i takav stadion sa samo jednom tribinom rijetko će se gdje više uopće pronaći u Europi. O potrebi izgradnje novog stadiona za koprivničkog prvoligaša koji je vrlo blizu osiguravanja mjesta koje sljedeće sezone vodi u europska natjecanja, na prošlotjednoj sjednici gradskog vijeća govorio je i gradonačelnik Mišel Jakšić i istaknuo da postoje idejni projekti s okvirnim troškovnicima.
– Postoji nekoliko varijanti projekta, ali sve one koštaju poprilično jer vrtimo se od 6, 8, 12, 15 pa do 20 milijuna eura. Koprivnica je apsolutno spremna biti u tom projektu i podržati ga jer smo svjesni da je riječ o investiciji koju Slaven Belupo ne može iznijeti. No, očekujemo puno veću podršku Koprivničko–križevačke županije, ali i Vlade jer Koprivnica je isto grad u Hrvatskoj i ima nogometaše koji igraju prvu ligu. Ako država ima interesa graditi Maksimir i obnavljati Poljud, onda može naći interes da se neki dio uplati i za stadion u Koprivnicu – kazao je Jakšić, a prema najnovijim informacijama, izgradnja stadiona u Maksimiru s popratnim sadržajima trebala bi koštati čak 295 milijuna eura.
‘Fifti – fifti’
Troškove izgradnje bi u omjeru 50:50 trebali snositi Grad Zagreb i Republika Hrvatska, što znači da će sve porezne obveznike ove zemlje izgradnja nacionalnog stadiona koštati gotovo 150 milijuna eura. Vrijedi spomenuti da je država preko Ministarstva turizma sufinancirala i određeni dio obnove stadiona Aldo Drosina u Puli, a deseci milijuna eura iz državne kase sigurno će se uložiti i u obnovu Poljuda ili izgradnju novog stadiona u Splitu. Zato i vapaj da se koji milijun eura iz državne kase usmjeri u novi koprivnički stadion ne zvuči nelogično. Tim više jer su prije dvije i pol godine Sportske novosti pisale o zajedničkoj akciji Vlade RH, HNS-a i UEFA-e koja je podrazumijevala izgradnju i rekonstrukciju desetak stadiona u Hrvatskoj. U tom „akcijskom planu“ isticalo se da je i Koprivnica uključena u tu priču te da je predviđena obnova i natkrivanje stadiona, no očito se u međuvremenu na taj plan zaboravilo. Potom je u jesen 2023. godine objavljeno da su Hrvatski nogometni savez i Slaven Belupo razgovarali o novom stadionu i da je prema tom planu bilo predviđeno da bi cijeli travnjak bio okružen natkrivenim tribinama, a gradio bi se stadion s otprilike 5500 do maksimalno 6000 gledatelja. Tada se baratalo s cifrom od osam do devet milijuna eura, a direktor Slavena Vedran Bači u srijedu je prilikom gostovanju na RKC-u rekao da su razmatrane razne varijante.
– Posljednja uključuje rekonstrukciju postojeće tribine, poslovne prostore te izgradnju dodatne tribine sa svake strane terena, što bi značilo 8125 natkrivenih mjesta i zadovoljavanje kriterija UEFA-e za stadion četvrte kategorije što omogućuje igranje svih faza europskih natjecanja. Projekcija je tada bila da bi investicija iznosila 15 milijuna eura, ostale su neke varijante ovisno o tome koliko je natkriveno, a koliko ne. Vlasnik stadiona Ivan Kušek Apaš je Grad Koprivnica i sve što radimo, radimo zajedno s gradom. Moj stav je da je prioritet obnova i rekonstrukcija postojeće tribine izgrađene davne 1997. godine – kazao je Bači i istaknuo nužnost izgradnje trening kampa.
Prioritet kamp
– Dodatni tereni za trening su nam hitno potrebni tako da idemo u smjeru pronalaženja gotovog rješenja. Mislim da to možemo realizirati van grada i idemo u smjeru pronalaska terena za trening izvan samog grada. Za sada bi bila dovoljna dva terena i oni bi bili namijenjeni za treninge naših seniora i seniora NK Koprivnice, kao i za utakmice i treninge starijih kategorija iz nogometne akademije. S NK Koprivnicom dogovaramo suradnju koja je u finalnoj fazi i planiramo da ona postane svojevrsna B-momčad Slavena i da pokuša ući u viši rang te bi kroz nju profilirali naše mlade igrače. No, činjenica je da smo svi trenutačno na istim terenima što opterećuje trenažni proces, a tu je i omladinski pogon. Puno je ekipa, puno djece, a terena malo – zaključio je Bači.
FOTO arhiva