Dvadesetšestogodišnja djevojka bezbrižno je šetala prošli ponedjeljak oko 17 sati pločnikom u Subotici Podravskoj nedaleko od Koprivnice, ne sluteći kako će samo nekoliko trenutaka kasnije biti na putu za koprivničku bolnicu. Dva psa zaletjela su se na nju iz obližnjeg dvorišta, a ona nije stigla reagirati. Oba su je ugrizla, a ona je, nakon što se uspjela „othrvati“ napadu, otišla u bolnicu kako bi liječnici sanirali rane.
Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Koprivnička policija potvrdila je kako se radi o psima 71-godišnje vlasnice koja će, najvjerojatnije, dobiti simboličnu novčanu kaznu. Inače, za ovakav prekršaj iz domene „javni red i mir“, to jest neopreznog držanja životinja, novčana kazna se kreće od 2000 do 5000 kuna, a u slučaju ozljede druge osobe i do 7000 kuna. No, sudovi nerijetko dodjeljuju minimalne kazne.
I za obitelj Lisjak iz Đurđevca obična se šetnja središtem grada u svibnju ove godine pretvorila u pravu noćnu moru. Nepoznata četiri psa napala su njihove djevojčice i štenca. Psi na koje su naletjeli odmah su počeli gristi njihovo štene, a „zaletjeli“ su se i prema kćerkicama. Sve su, naravno, prijavili policiji.
– Nije nam jasno kako netko tko ima psa može ga samo tako lako ostaviti u gradskom središtu – kazao nam je tada Goran Lisjak.
Raniji napad na djevojku, ali i ovaj, dio su policijske statistike neopreznog držanja životinja koje je ove godine naočigled u porastu.
– Od 1. siječnja do 9. listopada 2022. godine na području Policijske uprave koprivničko-križevačke zabilježena su 22 prekršaja narušavanja javnog reda i mira, to jest držanja životinja bez nadzora te je u deset slučajeva zabilježen ugriz pasa – rekla nam je Dijana Žagar iz PU koprivničko-križevačke, dakle gotovo pa svaki drugi pas će i ugristi.
Radi se, naravno o prijavljenim slučajevima nakon što su napadnuti građani odlučili nazvati policiju. Koliko je ovakvih slučajeva u stvarnosti, teško je znati jer ne prijavi svatko režanje puštenog psa kad prolazite ulicom.
Većina tih pasa na kraju je vraćena vlasnicima, a oni plate tek novčanu kaznu. Rijetko koji pas na prijedlog državnog inspektora bude eutanaziran, a kad se to i dogodi, posljedice njegova napada moraju biti teške, a njegova resocijalizacija nemoguća. Godišnje ih se zbog toga na području Hrvatske eutanazira možda 20-ak, ne više. Radi se, dakako o najtežim slučajevima. Na našem području, kako doznajemo, toga nije bilo već dugi niz godina.
– Isto je i kod nas u Sigecu Ludbreškom. Dva vučjaka napala su supruga, a našu kujicu havanezericu ugrizli i polomili nogu. Upravo je operirana – napisala je na Facebook stranici naša čitateljica Mirela na vijest o napadu pasa u Subotici, a bilo je još nekoliko komentara sa sličnim pričama ljudi.
– Uspjela sam tog njemačkog ovčara nekoliko puta udariti i dobro je da se nije zaletio na mene. Kad se odmaknuo od mog psa, odmah smo otrčali kako ne bi bilo novih nemilih scena – prepričala je slučaj s kraja travnja ove godine u Đurđevcu Jelena Hripalo, dodavši kako su se vlasnici bar ispričali i priznali grešku.
FOTO Arhiva