pokrenuta je incijativa

Od tuče bi nas opet mogle štititi protugradne rakete

Hoće li u upotrebu natrag biti uvedene protugradne rekete koje se ne ispaljuju berem već tri godine? To još nije jasno, ali neki pomaci uprem tom su napravljeni. Na 67. sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija koprivničko-križevački  župan Darko Koren pokrenuo je inicijativu koja se odnosi na temu prirodnih nepogoda i njezinih posljedica. Ove su teme potaknule ne samo raspravu župana sjeverne Hrvatske, već i južnih županija jer se s ovom problematikom susreću sve županije.

Župan Koren prezentirao je integraciju dijela Zakona o sustavu obrane od tuče u „Zakon o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda“, o čemu je zaključeno da će se tražiti sastanak s Ministarstvom poljoprivrede kako bi se zauzeo konkretan stav oko korištenja sustava obrane od tuče protugradnim raketama na temelju mišljenja struke

– Sada time upravlja DHMZ, a tamo nisu previše zainteresirani za ovu vrstu protugradne obrane. Naši poljoprivrednici s terena govore nam drukčije. Stoga, cilj je da se formira jedno zasebno tijelo koje bi tom upravljalo i da se zauzme konačni stav o protugradnim raketama uvaživši sve argumente – naveo je župan Koren.

Ovo je  prvi puta da je netko od dužnosnika ove razine nešto tako spomenuo, od trenutka kada je prestala praksa ispaljivanja protugradnih raketa.

Kako smo već mnogo puta pisali, oni koji su se bavili protugradnom obranom govore, kao i poljoprivrednici, da je iz prakse vidljivo da rakete djeluju, no DHMZ je imao jednostrani stav da je to bacanje novca.

Ministarstvo poljoprivrede i DHMZ tvrde da je protugradna obrana neučinkovita i kolokvijalno rečeno „skup sport“  koji ne daje dovoljne rezultate. No, poljoprivrednici su mjerodavne upozorili da u vrijeme kada je protugradna obrana djelovala u punom opsegu nije bilo takvih katastrofalnih tuča. S druge strane, mjerodavni pak tvrde da se radi o rezultatu klimatskih promjena te da je  tu nemoguće djelovati ovakvim sredstvima. Kako su klimatske promjene sad neupitna činjenica.

Veliki zagovaratelj ponovnog uvođenje protugradne obrane je Josip Salatko,  predsjednik Udruge raketara Hrvatske.

– Prije pedeset i dvije godine (1970.) na području međurječja Save i Drave uspostavljen je sustav radarski dirigirane obrane od tuče. U tom razdoblju dogodile su se tri tuče s katastrofalnim posljedicama i to u zadnje dvije godine, 2021. i ove 2022. godine. Ove tuče ne samo da su prouzročile štete u poljoprivredi, pokretnoj i nepokretnoj imovini, nego su ugrozile život i zdravlje ljudi – navodi Josip Salatko te dodaje da je velika tuča pogodila mjesta u okolici Zagreba i u 2011. Godini.

– Tada je kontrola leta zabranila ispaljivanje rakete u oblake zbog gustoće zračnog prometa. Ove katastrofalne tuče, kažu u udruzi,  nisu posljedica „prirodnih procesa dodatno pojačanih prisutnim klimatskim promjenama“ kako je priopćio DHMZ, nego su posljedica uništavanja i ukidanja obrane od tuče u Republici Hrvatskoj – poručio je Josip Salatko kod našeg posljednjeg razgovora u vezi teme obrane od tuče. Također, župan Koren  predlaže regionalni pristup obrani od tuče, gdje bi nositelji operativnog djelovanja bile županije uz prijenos materijalnih sredstava za sustav operativnog djelovanju u vlasništvu Državnog hidrometeorološkog zavoda bez naknade te uz podršku DHMZ-a u stručnom i informacijskom aspektu. Što se tiče financiranja sustava operativnog djelovanja protiv tuče, predlaže se osigurati minimalno 80 posto iz državnog proračuna, a 20 posto iz sredstava proračuna jedinica lokalne samouprave i županije na branjenom području. Ovakav pristup dao bi mnogo veći manevarski prostor županijama da sami odaberu vrstu i  način protugradne obrane.

FOTO Arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Petar (85) ima najstariji bicikl u Virju:

VIDEO “Dao sam za njega 10 kubika lipe. To je davne 1962. godine bilo pravo bogatstvo”

Na otvorenju autoceste do Siska premijer spomenuo koje će gradovi dobiti autocestu do kraja mandata

Ako je vjerovati Plenkoviću, Koprivnica bi u roku četiri godine trebala dobiti izlaz na autocestu

NOVA INTERVENCIJA U PODRAVINI

UPRAVO Helikopter Hitne pomoći sletio na nogometno igralište. Časna sestra doživjela srčani udar