Općina Legrad pokrenula je postupak donošenja novog Prostornog plana uređenja, kojim bi se plan digitalizirao, ali bi se u njega unijele i neke važne promjene. Tako je turski investitor, tvrtka Terra Energy Generation Company, zatražila dodatne promjene za svoj projekt izgradnje geotermalne elektrane, vrijedan stotine milijuna eura. Što se tiče eksploatacije, zahtjev za proširenjem eksploatacijskog područja podnijela je i NEXE grupa, koja planira proširenje svog polja Jagnježđe, poznatog i kao Jegeniš. U općinu je pristigao zahtjev za proširenje od nekoliko desetaka hektara, posebice u smjeru Šoderice.
No, kako doznajemo, taj zahtjev moći će se prihvatiti samo djelomično, jer je veliki dio tog područja u sklopu ekološke mreže Natura 2000, koja znatno ograničava radove eksploatacije mineralnih sirovina. Upravo ti propisi još će jednom zakočiti i toliko iščekivano izumljivanje Šoderice. Naime, za ozbiljniji turizam jezero bi se trebalo izmuljiti, no to je izuzetno skup proces koji si općina ne može priuštiti. Upravo zato, namjera je bila da NEXE grupa i Općina Legrad Šodericu proglase zonom eksploatacije, čime bi se prilikom iskopavanja šljunka posredno provelo i njeno čišćenje. No, izgleda da to neće biti moguće. Ovdje se također radi o Naturi 2000, jer jezero Šoderica pripada tom zaštićenom području. Upravo zato prostornim planom ne može biti proglašeno eksploatacijskom zonom.
– Tražimo novo rješenje za ovaj problem, a sljedećeg mjeseca zakazan je sastanak s Hrvatskim vodama, gdje ćemo pokušati pronaći drugo rješenje – izjavio je Ivan Sabolić, načelnik Općine Legrad. Također, ovom izmjenom Prostornog plana trebale bi se regulirati i granice građevinske zone na području općine. Naime, dio mještana pobunio se jer su im stigle uplatnice za komunalnu naknadu, koju su dužni plaćati budući da njihova zemljišta spadaju pod građevinsku zonu, što je rezultat izmjena Prostornog plana iz 2024. godine. Tada su mještani tvrdili da moraju plaćati naknadu za građevinsko zemljište koje zapravo nije građevinsko, niti su ga ikada koristili u tu svrhu.
– Došli su nam zahtjevi u općinu i razmotrit ćemo ih. Naravno, nekima se u samom središtu mjesta ne može ukinuti građevinska zona te će se tamo i dalje plaćati naknada. No, u rubnim dijelovima naselja i na zemljištima koja se stvarno ne koriste kao građevinska zona, ta se promjena može napraviti – kazao je Sabolić. Što se tiče same digitalizacije, nakon završetka procesa, cijeli plan bit će dostupan na internetu, tako da će svaki vlasnik nekretnine ili zainteresirani stanovnik moći točno vidjeti u koju zonu spada njihova nekretnina.
FOTO arhiva